Miten voi todistaa?

PpPpPpPpPpPpPpPpPpPp

Jos oot ladannu ja pistäny kovolle tai levylle, niin miten sen voi todistaa, ettei niitä oo otettu alkuperäsestä levystä ja alkuperästä heitetty menemään? Jollakinhan saattaa olla niin paska levyasema, että se hajottaa levyt jolloin hän tekee niistä kopiot :)

3

263

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4234234234

      Noh.. jos sulla on kopioita kiintolevyllä tai millä tahansa massamuistilla, kyllähän sulla lain mukaan pitää olla myös näyttää ne alkuperäiset äänitteet. Eli cd-levyt yms. Jos sulla ei niitä ole, on epäilys että olet laittomasti kopioinut - näin se kai menee.

      Ei siinä kenenkään tartte selvitellä miten ne on ladattu sinne tai onko/eikö ole otettu alkuperäisestä. Teostomaksut maksetaan alkuperäisistä aineistoista, ja jos niitä ei löydy, olet rikkonut teostoa vastaan.

      • PpPp...

        Mutta omaan käyttöön ja kaverille kopiointi on sallittua jos kyse on muutamasta kappaleesta. Kun on tehnyt kopiot, voi alkuperäisen heittää menemään laillisesti, koska se on kyseisen henkilön omaisuutta, eikö niin?


      • PpPp... kirjoitti:

        Mutta omaan käyttöön ja kaverille kopiointi on sallittua jos kyse on muutamasta kappaleesta. Kun on tehnyt kopiot, voi alkuperäisen heittää menemään laillisesti, koska se on kyseisen henkilön omaisuutta, eikö niin?

        kirjastonkin levyn kopioida omaan käyttöön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      110
      1765
    2. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      99
      1311
    3. 72
      1284
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1067
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      48
      1004
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      845
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      812
    9. 51
      798
    10. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      773
    Aihe