http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1808960
Tätähän tänne kaivattiin, milläs ruokaa ostetaan?
Meillä opiskelijoilla ja työttömillä loppuu rahat.
Työmarkkinatuki taitaa olla samaa luokkaa/kk puhtaana.
Täytyy kieltäytyä kunniasta... Rosvoja koko eduskunta.
Ylemaksu 300 euroon, hyvä hallitus!!!!
3
263
Vastaukset
- Aivan taatusti
Ei voi olla totta. Juuri oli eräässä lehdessä juttua että Ylen organisaatio on kolme kertaa niin suuri kuin Briteissä. Jossa on kuitenkin paljon enemmän ihmisiä. Lisäksi on rahoitettu mm tangomarkkinoita. On aika hupaisaa että Yle tekee liikuttavia dokkareita vähäosaisista ja sitten kynittäisiin tälläisiä maksuja. Siinä menee monen yksinhuoltaja, opiskelijan ja eläkeläisen säästöt ja ruokarahat. Mielestäni sen sijaan että näitä maksuja korotetaan vuodesta toiseen pitäisi alkaa kartoittaa mistä maksut johtuvat. On se kumma että supistaminen onnistuu aina kun on kyse palveluista. Mutta kun on kyse valtionyrityksistä niin ei puhettakaan.
- Lehdissä ei totuus
Ei voi olla totta.
Ensinnäkin, jos tehdään ohjelmia usealle kanavalle, ja kun niitä lähetetään about klo 06 - 24 tai sinne päin, niin miten voi verrata vaikkapa moninkertaisen väestömäärän omaavaa brittein saarten kuluja ja Suomen kuluja?
Yhtä nuppia kohti on Suomessa aina kalliimpaa tehdä mitä tahansa mediaa.
Sitten toiseksi se että yhdessä lehdessä kirjoitettiin.... näissä lehtijutuissa on iso ongelma se, että kustantajat ovat määränneet toimitukset tekemään jopa totuuden vastaisia ja tilannetta sekavammaksi saavia juttuja, koska kaikki epätietoisuus ja ylen epämääräisenä esittäminen on lehtien oman edun mukaista.
Niihin juttuihin ei ole luottamista.
Luin itsekin tuon 300 e vuonna 2015 -tekstin Hesarista. Hesari on käärmeissään Ylelle ihan vaan viran puolesta. Tekstin oli laatinut STT joka taas on käärmeissään siitä, että Yle irtisanoi STT -sopimuksen, kun ei saanut maksetulle palvelulle katetta ja kykenee itse tekemään saman paremmin. STT on kuin se orava puun juurella, maa jäässä ja pähkinät hukassa, päähän ottaa.
Tangomarkkinat - no joo ei Yle ole sitä rahoittanut. Yle on tehnyt sattumalta sieltä ohjelmaa, mikä ihme se sitten on? Katsokaa Radio Suomen kuuntelijoiden ikäprofiilia, se alkaa jostain 40 vuoden tienoilta ja jatkuu ylöspäin. iskelmä ja tango on aika haarukassa kohderyhmälle. Sama tv kakkosen kannalta, joka on ns. maalaisten kanava.
Totta kai se tangokin pitää vääntää kilpailijoiden toimesta tuhmaksi Yle-toiminnaksi. Minkä takia? Siksi, koska MTV3 piti sitä omana yksinoikeutenaan. Järjestäjät kyllästyivät maikkariin ja halusivat tehdä jotain muuta.
Toivottavasti kuitenkin tuo vähävaraisten mediamaksuasia hoidetaan kuntoon. Se olisi asiallista. - Disinformaatio jyllä
Tuo 300 euroa on satunnainen heitto, jolla ei ole mitään todellisuuspohjaa.
Alun perin mediamaksuksi oli ensi vuodelle ehdotettu 175 euroa. Sen jälkeen sen on ollut tarkoitus nousta indeksiperusteisesti, ihan niin kuin muutkin hinnat.
Eli vaikka 2012 maksu olisi ollut tuolta pohjalta varmaan jotain 20 euroa kalliimpi.
Mutta sitten nakataan heitto 300 eurosta otsikkoon. Se on tarkoitushakuista, ja kannattaa katsoa kuka sen heiton on julkaissut. Siinä on ketunhäntä kainalossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510