Ja hölmöläiset maksaa;=))
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/yle-maksun-ei-uskota-jäävän-175-euroon
Yle maksu pian 200-300€
2
343
Vastaukset
- Äksy Ämmä
Valitettavan suuri osa ihmisistä on niin pienituloisia, että heidän säännölliset kuukausiansionsa jäävät ulosoton suojaosuutta vähäisemmiksi. Jos näin raha-ansioton ihminen laiminlyö mediamaksun, niin sitä ei saatane perityksi mitenkään. Hänen ulosotossa oleva velkansa tosin kasvaa, kunnes saatavat rupeavat vähitellen vanhenemaan...Wanhaan TV-lupain aikaan salakatselijan vastaanotin voitiin tuomita menetetyksi valtiolle mutta päteekö sama seuraamus nykyään? Mistään rikoksestahan ei mediamaksun laiminlyönyttä voitane syyttää toisin kuin TV-lupakäytännön aikana vastaanottimen ilmoittamatta jättämisestä.
- Pari asiaa
"Yle-maksun ei uskota jäävän 175 euroon" No niin.
Tässä on unohdettu tahallaan se alkuasetelma, josta lähdettiin liikkeelle kun koko ajatus lanseerattiin.
1) 175 euron maksu piti toteutua ensi vuonna, 2010 taso olisi ollut tuo. Teknisesti ei voi vielä ottaa käyttöön, joten viivästyy poliitikot hämmentää asiaa keskenään, keskeneräinen asia eikä tapahdu näin nopeasti.
Nyt sitten revitään otsikoita siitä, että 175 euroa ei riitä. Höpöhöpöä ja asian sotkemista ihan tahallaan koko kirjoittelu. Annetaan vain sellainen kuva noissa lehtiteksteissä, joka sopii lehtien isännille.
Niiden isäntien ja omistajien pääviesti rivien takanahan on, että lehtitalojen omistajien pitää saada tienata enemmän rahaa, eikä kansalaisille saa tarjota samantyyppisiä palveluita niin, että kukaan ei tienaa siitä yhtiöstä pääoman tuottona jotain. Hyi hyi, ei saa leikkiä meidän tontilla kun me halutaan tienata enemmän.
Siinä sivussa kun lehdet ilmoittaa vuotuisista voitoistaan, ne käyttää tilaisuutta hyväkseen ja potkii työntekijöitä pihalle. Katsokaa vaikka Sanomien konsernia eli Hesaria.
Esimerkiksi Maikkari on ruotsalaisten omistuksessa. Näin ollen vaikkapa Maikkarin leirin rivien takainen pääväittämänä on, että yle ei saa tehdä sellaisia sisältöjä suomalaisille, jotka häiritsevät ruotsalaisen pääoman tienaustoimintaa Suomessa.
2) Vuoden 2010 175 euroa ei ole samat 175 euroa enää vaikka vuonna 2012. Kustannukset nousevat, koska kaikki kallistuu. Katsokaa nyt tällä hetkellä, mitä vaaditaan työehtosopimusneuvotteluissa. Kovin harva asia on parin vuoden päästä nykyistä halvempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 765245
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai674668Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1264606Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3391946- 891609
- 921524
- 2571476
- 3361154
- 200991
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.55967