triglyseridit

fs trigly

Kävin labrassa tutkimassa rasva-arvoni. Ns. hyvä ja paha kolesteroli olivat ok (hyvä 1,6 ja paha 2,2) mutta triglyseridit olivat lievästi koholla 2,31. Mistähän voisi johtua? Ymmärsin, että paha kolesteroli ja triglyseridit kulkisivat käsi kädessä eli olisivat sitten molemmat koholla?
Olen nuori hoikka nainen, alkoholia käytän vähän ja kevyttä liikuntaa harrastan sen minkä migreeniltä pystyn.
Jouduin ottamaan 11 tuntia ennen labrakoetta tulehduskipulääkkeen migreeniin. Voisiko se nostaa näitä triglyseridiarvoja? Join myös vettä sallittua enemmän 12h:n paastoaikana, kun otin tulehduskipulääkkeen kunnon vesilasillisen kanssa ja vielä e-pillerin myöhemmin ja senkin kanssa vähän vettä.
Sanottiin, että saa juoda lasillisen vettä paastoaikana. Tarkoitus oli juoda puolikas lasillinen illalla e-pillerin kanssa ja puolikas aamulla, ettei tule kokeessa niin pahaa oloa, mutta tulehduskipulääke taisi sotkea kuviot.
Kenelläkään tietoa asiasta?

0

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

        Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
        Pyöräily
        223
        6819
      2. Pakko tulla tänne

        jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
        Ikävä
        40
        1221
      3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

        Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
        Kotimaiset julkkisjuorut
        27
        1032
      4. Yksi kysymys

        Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
        Ikävä
        75
        891
      5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

        Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
        Haapavesi
        47
        824
      6. Katseestasi näin

        Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
        Ikävä
        61
        817
      7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

        Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
        Maailman menoa
        93
        784
      8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

        tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
        Ikävä
        38
        781
      9. Tietenkin täällä

        Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
        Suomussalmi
        14
        726
      10. Jäähalli myynnissä!

        Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
        Äänekoski
        43
        723
      Aihe