Olin mieheni kanssa Thaimaassa, heräsin keskellä yötä todella heikkoon oloon, mittasin kuumeen ja yli 38astetta, aikani tärisin ja vapisin kylmissään peiton alla kunnes nukahdin. Aamulla kuume sitten olikin jo ohi. Osaako joku keroa mistä voisi johtua?
"Pikakuume"
6
925
Vastaukset
- terveeks
Nämä palstat ovat siitä riemukkaita, että ihan kummallisia kysymyksiä heitetään ratkottaviksi. Ellei lukijoiden joukkoon nyt tuurilla osu jotakuta lääkäriä, saat ainoastaan arvailuja.
Omalla pojallani oli lapsena matkustaessamme vähän sama taipumus, kuume nousi jo matkalla - jokaisella - ja oli pois seuraavana päivänä. Pistimme sen jonkinlaisen matkajännityksen piikkiin. Ellei sinulla ollut mitään flunssaan tms. viittaavaa, kyse voisi olla samantapaisesta ilmiöstä. - t***a
Mulla on ollut sellainen ihan kotimaan kamaralla ja normaaliolosuhteissa. Illalla 39 ja aamulla normaali, eikä muita oireita kuin väsymys. Googlaus paljasti, ettei ole mitenkään harvinaista aikuisillakaan, vaikka onkin tyypillinen pikkulasten sairaus.
- puoskari
Kuume on kehonpuolustusmekanismi eli olet voinut saada esimerkiksi allergisen reaktion. Tai sitten..
- kkkka
ota nyt yhetyttä siellä lääkäriin äläkä täältä kyslele.
ties vaikka malariaa jos sellaisella alueella jossa se mahdollista on saada?????? - kuumessa
kkkka kirjoitti:
ota nyt yhetyttä siellä lääkäriin äläkä täältä kyslele.
ties vaikka malariaa jos sellaisella alueella jossa se mahdollista on saada??????Olen oleskellut Aasiassa eri pituisia aikoja ja potenut muutamia kertoja tuon saman taudinkuvan. Eli mulla on käynyt niin, että puolenpäivän aikaan töissä oloni huononi nopeasti, menin kämpille vuoteeseen. Hirveä horkka, hiki valui ja vilutti. Nukuin 3-4 tuntia ja heräsin täysin kunnossa, ihan kuin ei mitään olisi ollutkaan. Toisen kerran muistan, että se kesti noin vuorokauden ja taas meni ohi kuin veitsellä leikaten. Ei se malariaa ole, yhtyisin "puoskarin" veikkaukseen allergisesta reaktiosta. Sen puolesta puhuisi se miten se menee ohi jättämättä edes mitään "toipilasaikaa" kuten normaalit flunssat ja vatsataudit.
Oireet ovat kyllä olleet niin rajuja, että ymmärrän jos niistä pelästyy. - olli43
kuumessa kirjoitti:
Olen oleskellut Aasiassa eri pituisia aikoja ja potenut muutamia kertoja tuon saman taudinkuvan. Eli mulla on käynyt niin, että puolenpäivän aikaan töissä oloni huononi nopeasti, menin kämpille vuoteeseen. Hirveä horkka, hiki valui ja vilutti. Nukuin 3-4 tuntia ja heräsin täysin kunnossa, ihan kuin ei mitään olisi ollutkaan. Toisen kerran muistan, että se kesti noin vuorokauden ja taas meni ohi kuin veitsellä leikaten. Ei se malariaa ole, yhtyisin "puoskarin" veikkaukseen allergisesta reaktiosta. Sen puolesta puhuisi se miten se menee ohi jättämättä edes mitään "toipilasaikaa" kuten normaalit flunssat ja vatsataudit.
Oireet ovat kyllä olleet niin rajuja, että ymmärrän jos niistä pelästyy.Eli varmaan olit ottanut aurinkoa kunnolla ja ilman hattua kenties.Itsellä nousi kuume aasiassa jo yli 40asteen ja ainoa joka auttoi silloin oli istua koko yö jääkylmän suihkun alla,kun ei lekureita lähelläkään ja oli muuten kylmä,jotta purin pyyheliinaa jottei hampaat olsi hajonnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24217309Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17812317Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556091Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään664923MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny194910Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.254029Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843615Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja133535Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1393066S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.3171722