Voinko testamentata kaikki omaisuuteni ex-avopuolisolleni, jonka kanssa minulla on 17v.lapsi?
Toisesta avoliitosta minulla on 2 alaikäistä lasta.
Kuka hoitaa mahdollisen pesänjaon ja kenelle kuuluu esim.ulosotossa olevat velat?
Toisesta avoliitosta minulla on 2 alaikäistä lasta.
Kuka hoitaa mahdollisen pesänjaon ja kenelle kuuluu esim.ulosotossa olevat velat?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lapset saavat lakiosuutensa ensin, loput voit testamentata kelle hyvänsä. Jos sinulla on velkaa, ulosotossa tai ei, niin ne maksetaan ensin pois, eli ne kuuluvat sinulle itsellesi edelleenkin, olit elossa tai kuollut.
Kuka on uskottu henkilö? Testamentin saajako?
Kuolinpesäsi osakkaita ovat testamentinsaaja ja kolme lastasi. Alaikäisillä tulee olla edustajat, jotka tuskin uskaltavat jättää lakiosaa vaatimatta. Jos olet testamentannut koko omaisuutesi exälle, hän saa puolet pesästä ja lapset kukin kuudesosan.
Se mitä jaettavaa pesässä on, riippuu tietysti varojen ja velkojen suhteesta. Jos velkaa on enemmän kuin varoja eivätkä osakkaat halua niitä maksaa, pesä haetaan konkurssiin. Oikeus määrää selvitysmiehen, velkojat saavat mitä pesässä on ja perillisten osalta lopputulos on nolla.
Ahaa. Kiitoksia.
Toimiiko testamentin saaja uskottuna miehenä(vai mikä se oli), eli kuka hoitaa käytännössä kaikki perinnönjaon koukerot?
Uskotut miehet ovat mukana vain perunkirjoituksessa arvioimassa omaisuutta. Testamentin saaja esittää yleensä tässä vaiheessa testamentin ja lapset vastaavasti lakiosavaatimuksensa.
Varsinaisen perinnönjaon osakkaat hoitavat ensisijaisesti keskenään ja kaikki yhdessä. Ellei sopua synny, osakas voi hakea oikeuden määräämän perinnönjakajan tekemään jaon.
Menettelytavoista on runsaasti verkkosivuja ja tietysti perintökaaren koko teksti löytyy Finlexistä.