Onko Phom Penhissä, Sihanoukvillessä ja Siem Reapissa paljon rahan nosto-automaatteja ja onko niitä helppo käyttää?? Ilmeisesti dollareita siellä käytetään?
raha-automaatit
juippi111
5796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kussakin mainituista kaupungeista on toimivia automaatteja. Siem Reapissa kokeiltiin, eikä ongelmia ollut. Visalasku oli oikean suuruinen.
Dollareita käytetään, eli rahanvaihdon voi unohtaa. Alle dollarin vaihtorahat saa sitten paikallisilla seteleillä.
-teeko
automaatistako saa siis us dollareita??
Automaateista saa dollareita ja kieleksi voi valita englannin. Nostoissa on joku kiinteä palkkio (olisko ollut 3-4 $ ja lisäksi kai joku prosentti nostosta). Ei siis kannata nostella usein pieniä summia.
Rahaa ei toisaalta kulu paljoa ruokaan tai liikkumiseen. Päivällisannos paikallista ruokaa maksaa 3-5 $. Muutamalla dollarilla huristaa tuk-tukillakin hyvän matkan.
-teeko
kiitos selventävistä vastauksista, teeko.
Olemme menossa kohtapuoliin Sihanoukvilleen ja Siem Reapiin.
Kysymys vielä rahanvaihdosta, toimivatko sekä Visa, että Mastercard ko.paikoissa?