Miten tollanen pikereivisysteemi tehään. Mulla on isossa kolmet reivin reijät valmiina.
Olen kuullut että siihen reikiin pitää laittaa valmiiksi jotku narut,,,mutta miten toi käytännössä tapahtuu. Oliskohan jossain vaik kuvia aiheesta?
Olen kuullut että siihen reikiin pitää laittaa valmiiksi jotku narut,,,mutta miten toi käytännössä tapahtuu. Oliskohan jossain vaik kuvia aiheesta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä yksi ratkaisu aiheesta:
http://www.jotiko-marine.com
josta Selden Mast - 1-köyden reivi.
Yksi kuva tässä vastaisi hyvinkin tuhatta sanaa, sen verran yksinkertaisesta viritelmästä on kyse. Siksi kerronkin vain paikalleen viritettävistä naruista. Ykkös- ja kakkosreiviin pitää reiviköydet asentaa pysyviksi. Kakkos- ja kolmosreivin välille kannattaa taas purjeessa virittää narulenkki reivireikien välille, jossa solmuun on hyvä jättää vähän narun päätä ulos. Tällä lenkillä tarpeen vaatiessa vedetään ykkösreivin köysi kolmosreivin reikään. Siihen vapaaseen yhdysnarun päähän voi sitoa reiviköyden pään vetoa varten. Kolmen reiviköyden paikallaan pysyvästi pitäminen tuottaa kohtuuttoman spagettikasan purjetta laskettaessa ja nostaessa joka tapauksessa joku reiviköysistä on jonkun knaapin tai muun takana esteenä.