Kuulokojeen toistuvaa säätelyä

Onko muilla kokemusta siitä että kuulokojetta (oticon) ei saa säädettyä niin että puheesta saa selvää, kuulontutkijan mielestä on sellanen kuulokäyrä että pitäisi onnistua mutta kun ei niin ei....ilmeisesti minua ei edes uskota.Joka tapauksessa töissä suuria ongelmia tämän takia.En kyllä jaksa uskoa että sitä ei nykytekniikalla saa kuntoon.
1227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

merkkiä, onko se digitaalinen? Itse sain vuonna 2006 uuden digitaalisen kuulolaitteen (oikeastaan 2, molempiin korviin). Kuulontutkija sääti sitten tietokoneella sitä ja hänen mielestään se on juuri niinkuin kuulokäyrä osoittaa. Kuulokojetta ei voi itse säätää. Vaikka se kuulontutkijan mielestä on juuri niinkuin pitää, en silti kuule sillä hyvin. Niinpä olenkin pitänyt vanhempaa kuulokojetta, jossa on sellainen ominaisuus, että sitä voi laittaa kovemmalle ja pienemmälle. Kuka hitto on keksinyt nuo kuulolaitteet, joita ei voi säätää! En ole pitänyt tuota uutta korvassa vaikka kuulontutkija sanoi, että pitäisi aina pitää, että aivot tottuisivat. En vain voi, kun korva menee rikki, tulee korvalehden sisäpuolelle haavoja, joita sitten pitää aina parannella. Aion kyllä kevään kuluessa ottaa yhteyttä kuulontutkijaan ja sanoa, ettei tämä homma vetele! Onneksi en ole enää töissä vaan eläkkeellä. Kerrankin tässä asukaskokouksessa en juuri sillä kuulolaitteella mitään kuullut. Ihan sama vaikka olisin istunut siellä ilman koko kojetta. Nytpä teenkin niin, että jos on jokin sellainen meno, jossa nyt pitäisi kuulla (esim. lääkäri) laitankin sen vanhan kuulolaitteen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pattitilanne kirjoitti:

Onko muilla kokemusta siitä että kuulokojetta (oticon) ei saa säädettyä niin että puheesta saa selvää, kuulontutkijan mielestä on sellanen kuulokäyrä että pitäisi onnistua mutta kun ei niin ei....ilmeisesti minua ei edes uskota.Joka tapauksessa töissä suuria ongelmia tämän takia.En kyllä jaksa uskoa että sitä ei nykytekniikalla saa kuntoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu