Kala ongelma

EnsQ

Minulla on 80l akvaario ja se on aivan täynnä miljoonakaloja. En pääse eroon niiistä. Poikasia vaan tulee vaikka en edes koita pelastaa niitä. Kasvustoa nyt on aika paljon, mutta ei niin paljoa, että kalat eivät löytäisi poikasia. Niitä siis tulee noin 20-40 kuussa, ja vaikka poikasia kuolee luonnollisistakin syistä ei se silti vaiokuta miljoonakalojen määrään.

5

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulipyrstö

      Kun perustaa akvaarion ja hankkii kaloja, on mietittävä aikooko viljellä kaloja. Hankkiessaan haaremia, kaloista jotka lisääntyvät akvaariossa, pitää olla suunnitelma miten poikasten kanssa tehdään.

      On myöhäistä kysellä mitä tehdä, kun poikasparvi on altaassa.
      Ota kattila ja keitä vesi KIEHUVAKSI ja laita haavilla kalanpoikaset veteen. Ne menee välittömästi shokkiin ja kuolevat nopeasti kipua tuntematta.

      • fish KING

        ... on tutkittu että kalan hermosto tajuaa tuskan ja se kärsii siitä selvästi, eläimen kiduttaminen on periaatteessa rikos siinä missä sen heitteille jättäminenkin, vaikka kyseessä olisi kalan poikaset.

        Osta neilikka öljyä ja upota poikaset öljyä täynnä olevaan astiaan, kala uinahtaa erittäin nopeasti eikä ehdi tajuta/kärsiä lainkaan.

        PIKKASEN TOSIAAN PITÄISI AJATELLA LEMMIKKEJÄ HANKKIESSAAN MIHIN RYHTYY, eikö kalan nimikin jo hieman kerro sen pariutumiskyvystä


      • kiikikii
        fish KING kirjoitti:

        ... on tutkittu että kalan hermosto tajuaa tuskan ja se kärsii siitä selvästi, eläimen kiduttaminen on periaatteessa rikos siinä missä sen heitteille jättäminenkin, vaikka kyseessä olisi kalan poikaset.

        Osta neilikka öljyä ja upota poikaset öljyä täynnä olevaan astiaan, kala uinahtaa erittäin nopeasti eikä ehdi tajuta/kärsiä lainkaan.

        PIKKASEN TOSIAAN PITÄISI AJATELLA LEMMIKKEJÄ HANKKIESSAAN MIHIN RYHTYY, eikö kalan nimikin jo hieman kerro sen pariutumiskyvystä

        Minulla ei ole samaa ongelmaa mutta kerran jouduin yhden sinileukakirjoahvenen lopettamaan eikä se ollut puukolla yhtään mukavaa. Mistä tuota neilikkaöljyä voi ostaa?


      • fish KING
        kiikikii kirjoitti:

        Minulla ei ole samaa ongelmaa mutta kerran jouduin yhden sinileukakirjoahvenen lopettamaan eikä se ollut puukolla yhtään mukavaa. Mistä tuota neilikkaöljyä voi ostaa?

        ja taitaa luontaistuotekaupoissakin olla myynnissä, ehkä joissain hyvin varustetuissa marketeissakin.

        Isot kalat saa hengiltä nopeasti saksilla niskat poikki leikkaamalla jos on kanttia ja tai kopauttamalla päälaelle kalikalla.


    • suski87

      Ja kun kalamäärää lähtee karsimaan, kannattaa lopetukseen laittaa kaikki naaraat, sillä muuten ongelma uusii hyvin nopeasti. Vaikka yleensä suositellaan, että yhtä koirasta kohden tulee olla vähintään kaksi naarasta, tulevat koiraat toimeen täysin poikaporukallakin silloin, kun joukossa ei ole ole yhtään naarasta (eli koirasenemmistö ei pääse jahtaamaan vähiä naaraita henkihieveriin). Pelkällä koirasporukalla kalamäärä sitten pysyy siinä, missä sen haluaa pysyvän. Itsellekin joskus millejä omistaneena tuo lisääntyminen on turhankin tuttua, ja lopulta sitä sitten itsekin päätyi jättämään pelkkiä koiraita niin pystyi keskittymään nauttimaan kalojen seuraillusta jatkuvan väestökriisin hallinnan sijaan.

      Tosin mikäli satut Turusta(/Raumalta/Porista) päin olemaan, niin tiedän kyllä yhden henkilönkin, joka etsii miljoonakaloja 128-litraiseen akvaan asukeiksi. Mikäli näin on, laita mailia tulemaan [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3761
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2681
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2519
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2008
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1797
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1571
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1542
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1295
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1281
    Aihe