Vaimon eskossa, farmari 1.8 -96, meinaa kaasu jäädä "päälle", eli kun löysää kaasun ja painaa kytkimen pohjaan, niin kierrokset jää "päälle" tai jopa nousee vähäksi aikaa? Tuon yleensä huomaa vain kiekkamittarista, kun motin ääni ei paljon kuulu sisälle. Mistä vois vikaa etsiä tai mitä tehdä, kun ei viitsis viedä pajalle tai testeriin?
Kysynys Eskotietäjille
Voortisti
4541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
klassisesti.. pyydä muijaas kaasuttelemaan autoa kun itse olet konehuoneen puolella.. katso ettei vaijeri jumita missään kohtaa.. (onhan se kaasarikone?).. jokatapauksessa, vika on bensapuolella..
Sama kuin Mondeossa. Vaihoin ilmansuodattimen ja voitelin vaijerin, tarkistin myös läppäkanavan. En ole vielä itse kokeillut.
Saattais olla joutokäyntiventtiili häikkä.
Löytyy muistaakseni siitä ilmansuodattimelta tulevasta putkesta:Putkilon mallinen palikka
johon tulee sähköliitin perään.
Toinen "saattais olla" kohde vois olla kaasuläpän
asentoanturi.
Mutta kyllähän se vähän arpomiseks menee ilman
testausta.
Löysin sen "tyhjäkäyntimoottorin", mutta läppäanturia en, on näköjään muuttunut vanhemmasta versiosta. Pitää purkaa "atomeiksi" ja tutkia tarkemmin, kunhan löytyy joutoaikaa. Aattelin, että jos on jokin "yksinkertainen" syy, jota en ole honannut.