Joulupata keräykset vähävaraisille

minä vain

lapsiperheille, eläkeläisile, työttömille sekä sairaille ovat kohta alkaneet ympäri suomen.. Kartuttakaa runsaalla kädellä näitä kerääjiä ja antakaa joulu myös meillekin.

5

138

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RIMMIR

      alkoi erikoinen solvaaminen noilla muutamilla ylemmällä olevilla henkilöillä. Vai pannaanko taas vitsiksi. Onhan sen läppärin voinut ostaa jo ennenkuin tuli vähävaraiseksi ja tuskin joku 20€ kiinteä internettimaksu/kk maksu sen vähävaraisen ihmisen elämää kaataa. Mutta se kaataa jos tulee sairaaksi , joutuu työttömäksi, saa päihdeongelmia , taikka jos vaikka vain kumppanille nämä asiat tapahtuvat. Nykyään toimeentulon marginaalit on vedetty niin tiukalle että jo puolen vuoden maksamattomat maksut vetävät koko elämän pois alta.
      Siinäpä sitten et saakkaan luottoa noin vaan pankeilta, et voi vuokrata asuntoa ja velat kertyvät lapsillesi ja näin heidänkin mahdollisuudet on nollattu.
      Koettakaa joskuskaan ajatella että joku maksamaton vakuutus saattaa kääntää elämäsi täysin.
      Taikka jos menit pistämään nimesi jonkun lainapaperiin.

      • JekkuKonttori

        Varmasti hyvä ajatus tuo Joulupatakeräys. Vaikka uskonkin että suurinosa rahalahjoista löytää väärät omistajat niin olen lähes varma että tavaralahjat löytävät vähävaraiset avunsaajat.
        Avusta siis niin että ostat tavaralahjan kaupasta jonka jätät patakeräykseen. Se on varmin tapa jolla voit suoraan auttaa sitä joka on avun tarpeessa.


    • Tässä jokunen aika sitten oli ketju kotiin jaettavista ilmaisjoulukorteista, joissa on tilisiirtolomake.

      En ole saanut tänä vuonna tuota korttilähetystä, ilmeisesti koska en ole koskaan maksanut niitä kortteja en ole niitä myöskään lähetellyt.

      Tänä jouluna ostin kaupasta tietyn yhdistyksen joulukortteja. Pienellä panoksellani annoin apua ja ehkä mahdollisuuden jollekin suomalaiselle, joka taistelee elämästään.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1712
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      1003
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      740
    Aihe