Kumpi on parempi liittymä vahvistimeen, rca johdot (ilmeisesti aina analoginen) cd soittimesta vai digitaalisesti vaikkapa valokuidulla ?
onko 400 euron cd soittimissa yleensä hyvä da muunnin ja muuntaako soitin ollenkaan jos on digitaalilähtö..?
onko 600 euron vahvistimessa yleensä kelvollinen da muunnin, missä on jos on?
onko optisissa kuiduissa mitään laadullista eroa jos on alle 2m johto?
yleisesti: onko cd:n lähtösignaali kuitenkin parempi muuntaa analogiseksi vasta vahvistimessa, ainakin tuntuisi äkkiseltään niin olevan.
analogi vs digitaalilähtö, da muunnin?
8
2170
Vastaukset
- Hifisti69
"onko 400 euron cd soittimissa yleensä hyvä da muunnin ja muuntaako soitin ollenkaan jos on digitaalilähtö..?"
Käytännössä kaikissa cd soittimissa taitaa olla se da muunnin ja ne RCA liittimet. 400 euron laitteessa muuntimen pitäisi kyllä jo olla laadukas. Kyse ei tietenkään ole pelkän muuntimen laadusta, vaan sitä ympäröivästä elektroniikasta, eli esim. tuleeko signaaliin häiriöitä muista komponenteista, vaikkapa virtalähteestä.
"onko 600 euron vahvistimessa yleensä kelvollinen da muunnin, missä on jos on?"
Pitäisi olla kelvollinen, muten kuten aiemmin sanoin, signaalin laatuun vaikuttaa moni muukin komponentti, laitteen rakenne jne. 600 eurolla kyllä saa jo ihan kelvollisen surroundvahvistimen.
"onko optisissa kuiduissa mitään laadullista eroa jos on alle 2m johto?"
Digitaalinen signaali joko siirtyy sitä optista johtoa pitkin tai ei siirry. Halvin johto on yhtä hyvä kuin se kalliskin. Tietysti jos johtoja irroittelee/kiinnittelee/taivuttelee jatkuvasti, voi se kalliimpi johto olla fyysisesti kestävämpi.
"yleisesti: onko cd:n lähtösignaali kuitenkin parempi muuntaa analogiseksi vasta vahvistimessa, ainakin tuntuisi äkkiseltään niin olevan."
Teoriassa tuolla tavalla yksi analoginen potentiaalisesti virheherkkä siirtovaihe jää pois. Käytännössä isompi ero taitaa syntyä eri laitteiden da-muuntimien oheiselektroniikan laadusta. Ja tuokin ero voi olla vaikea tai mahdoton kuulla. Kokeile kumpaakin tapaa ja valitse se, mikä miellyttää enemmän.- digimees
Korviin luottaen on paras.. tavallinen rca piuha cd:n coax out ja vahvistimen coax in oli omaan vahvistimeeni lopputulos oli että ääni on nyt kuulakkaampi ja ero toslinkin valokaapeliin verrattuna varsinkin lauluäänet oli mielestäni selkeästi paremmat :D Eli coax jää omaan käyttööni.. Kiitos vastineesta!.
ps. kajarit b&w 602s3, vahvari panasonic sa-he7, cd soitin yamaha cdx-593 - erkimerki.
digimees kirjoitti:
Korviin luottaen on paras.. tavallinen rca piuha cd:n coax out ja vahvistimen coax in oli omaan vahvistimeeni lopputulos oli että ääni on nyt kuulakkaampi ja ero toslinkin valokaapeliin verrattuna varsinkin lauluäänet oli mielestäni selkeästi paremmat :D Eli coax jää omaan käyttööni.. Kiitos vastineesta!.
ps. kajarit b&w 602s3, vahvari panasonic sa-he7, cd soitin yamaha cdx-593hyvä kuitenkin jos löysit noin selvän eron.
- digimees
erkimerki. kirjoitti:
hyvä kuitenkin jos löysit noin selvän eron.
Eroa on kyllä mahdoton absoluuttisellakaan karvakorvalla erottaa..ihan varmasti ei kai pysty eroa tarkentamaan, mutta mutta
väitän että naseva lauluääni sekä korkea huilu on jostakin syystä karheampi tuolla valokaapelilla..(ihan kuin joku bitti välillä uupuisi..mutta liekö se edes mahdollista?).. digitaalisen valon ja digitaalisen jännitteen eron?..Hei ikähän voi vaikuttaa onhan noi aika vanhat pelit, 8vuotta. Siis jatkokymykseen=> - iuty
digimees kirjoitti:
Eroa on kyllä mahdoton absoluuttisellakaan karvakorvalla erottaa..ihan varmasti ei kai pysty eroa tarkentamaan, mutta mutta
väitän että naseva lauluääni sekä korkea huilu on jostakin syystä karheampi tuolla valokaapelilla..(ihan kuin joku bitti välillä uupuisi..mutta liekö se edes mahdollista?).. digitaalisen valon ja digitaalisen jännitteen eron?..Hei ikähän voi vaikuttaa onhan noi aika vanhat pelit, 8vuotta. Siis jatkokymykseen=>et selvästi tajua digitaalitekniikasta tai elektroniikasta paskan vertaa :D mutta hienoa jos kuulet ja ennen kaikkea näet eron.
- digimees
iuty kirjoitti:
et selvästi tajua digitaalitekniikasta tai elektroniikasta paskan vertaa :D mutta hienoa jos kuulet ja ennen kaikkea näet eron.
hei tietoa löytyy "lollilla" yli oman tarpeen, jos on niin sopiiko että jaat muillekin?
elektroniikasta et varmaan ymmärrä kuten et digitaalistakaan?
onneksi jonkun verran yritetään musiikista ymmärtää... mutta muuten ihan ok kommenttia. :D - Salainen_Agentti
digimees kirjoitti:
hei tietoa löytyy "lollilla" yli oman tarpeen, jos on niin sopiiko että jaat muillekin?
elektroniikasta et varmaan ymmärrä kuten et digitaalistakaan?
onneksi jonkun verran yritetään musiikista ymmärtää... mutta muuten ihan ok kommenttia. :DDigitaalinen signaali on digitaalinen signaali. Sillä ei ole mitään merkitystä siirretäänkö se optisesti vai sähköisesti. Samalta kuulostaa kumpikin.
- digitaalivalo
Salainen_Agentti kirjoitti:
Digitaalinen signaali on digitaalinen signaali. Sillä ei ole mitään merkitystä siirretäänkö se optisesti vai sähköisesti. Samalta kuulostaa kumpikin.
Millä se soitin muuntaa signaalin valoksi tai jännitteeksi..? ihan oma vääntäjä kummallekkii.
siitä voisi kyllä eroa tullakii..jos valo onkin vaikeempi muuntaa kuin jännitteen pätkiminen..vai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15413424Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen893736Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2721483Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?471438Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571395Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2071022