eikä saanut kun, muutaman kymmenen euroa.
Asmalammentien Siwassa ryöstö aamupäivällä
uusi jyväspaska
12273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
saa jo pään sekaisin ja se riittää nuorelle miehelle jonka elämän ainut tarkoitus on saada pää sekaisin keinolla millä hyvänsä.
..nuorella miehellä melkoinen elämäntehtävä... toivoa vain sopii, että elämä ei ole kovin pitkä...
Mistä tiedät että piti saada pää sekaisin jospa olikin nälkä ? Kun tämä on vasta alkusoittoa tulevalle,ja kiitos kuuluu noille jotka ajavat palvelut alas ja tekevät ihmisistä varkaita kun ei ole töitä eikä rahaa tulla toimeen.Syyllisiä ovat päättäjät ihmisten ahdinkoon.
kukaan ei kauppaa ryöstä nälän takia, kyllä se motiivi aina jano on mikä suomalaisen saa tarttumaan aseeseen ja kävelemään kauppaan!
Ja siinä viisas"kukaan ei kauppaa ryöstä nälän takia"ei ole kirjoittajalla tietoa mitä on nälkä...
pöh! suomessa ei nälkää tarvitse näkeä. siitä pitää sosiaaliturva huolen. ongelma vaan on, että suomalaiset ennemmin juo kuin syövät. ja olet tietysti oikeassa siinä, että sillon pitää ryöstää kauppa ruoan toivossa, kun kaikki rahat on kaadettu kurkusta alas!
pöh... suomalainen nainen ainakin syö ja juo ihan kiitettävästi ja se näkyy perseen leveydessä yhtä kiitettävästi.. no tuossa tapauksessa oli ollut huomattavan hoikka nuorukainen asialla, jotenkin viittaa olemus tiettyjen huumeiden käyttöön.... tuskin nälän näkemiseen.
Niistä nesteen polttajista.kuiteski jo heput vappaalla??
koko ryöstöstä mistään muualta, mutta ei se nälkä todellakaan pistä ketään ryöstö puuhiin. jos nälkää on pakkoo torjua laittomin konstein riittää siihen näpistys vallan mainiosti siwassa. Rahnaa jos tarvitsee on tilanne toinen pankkien sulkemisajan jälkeen.
Ettei nyt ihan väärää käsitystä tule tuosta sosiaaliturvasta niin:Juuri näihin aikoihin vuodesta -98 olin joutunut työttömäksi vaimoni oli jo ollut työtön kauemmin,kumpikin saimme pienen työttömyyskorvauksen mitään tukia emme saaneet kun oli oma asunto vielä silloin.Oli pakko maksaa laskut ja vastikkeet etteivät mene ulosottoon,maksuja ei enää voinut siirrellä enempää ja rahat loppui täysin saimme pikana ajan sosiaalitoimistoon sielä ilmoitettiin että myykää asuntonne ja kun ne rahat on loppu palataan sitten asiaan ja piste.No emmehän voineet siinä samassa osaketta myydä tuosta vain,joulu oli tulossa ja monta päivää jo ilman mitään syötävää sitten oli pakko lähteä tutun perheen luo ja vaikka nolotti saimme sielä syötyä kerrottuamme tilanteemme että kiitos vielä palokan suuntaan r ja h.lle.Tällä tavoin selvisimme tammikuulle jolloin saimme rahaa panttaamalla osakekirjat,ja myöhemmin asiat korjaantui kun työtä saimme,että tietämättömän on turha puhua ettei nälkäänsä varasta se oli enää meilläkin pienestä kiinni.Ja sen opin että ikinä en avaa sosiaalitoimiston ovea koska on aivan eri porukka kelle sieltä mitään annetaan
Olisi hauskaa kuulla lisää miten suomessa sosiaaliturva pitäisi suomalaisista huolta?
Mihin perustuu tämä valheellinen väite?
Puhuinko jotain sosiaaliturvasta? Sanoin vain, että kun otat kaupasta ruokaa maksamatta ja jäät kiinni on se näpistys, ei ryöstö. Ryöstö on huomattavasti kovempi rikos ja teräaseen käyttö tekee siitä vakavan rikoksen josta tuomiokin on kova.