Siis en ymmärrä sitä, miksi ei-fyysiselle asialle voi saada patentin ja sen laittomasta käytöstä voidaan näin rangaista? Eihän ilmaakaan omista kukaan ja sehän on sentään fyysistä ainetta. Puhumattakaan ajatuksista. Taidan hakea ens viikolla patenttia omille ajatuksille niin, että saisin korvauksia jos joku ajattelee samoin :) Mielestäni aika tyhmää...
Onko tieto kenenkään omaisuutta?
Kysymys nro. X
2
161
Vastaukset
- 29
Sehän on patenttijärjestelmän tarkoitus, että tieto olisi kaikkien saatavilla, ja siksi patenttitietokannat ovat julkisia.
- heheniin
Onko se tieto sitten kuitenkaan kaikkien saatavilla?
Ei.
Ja toisaalta se tieto mikä on kaikkien saatavilla ei taas välttämättä ole kaikkien vapaasti käytettävissä.
Miettikääpä syöpälääkkeitä -tai lääkkeitä ylipäätään, dna-ketjujen patentointeja tai ohjelmakoodeja, edes koodin pätkää et saa käyttää jos joku sen "omistaa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522055
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3271260Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.901127- 121970
- 35918
- 67899
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21785Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59777Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?45723