5008

Onko kellään jo kokemusta 5008 mallista ? Olisi tarkoitus vaihtaa Audi A4 Avant kyseiseen autoon tilantarpeen vuoksi . Ainakin testien perusteella vaikuttaisi hyvältä peliltä ja hintakin kohdallaan. Nykyisessä on Audin multitronic, hieman arveluttaa Peugeotin vastaava automaatti..
6945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itselläni ollut aikaisemmin useampi tila-auto, mm. Touran ja nyt vaihtoon menevä Opel Zafira. Kävin koeajamassa muutama viikko sitten dieselin 5008 sport varustetasolla ja täytyy myöntää, että oli sen verran hyvä paketti, että laitoin tilaukseen. Erinomaiset tilat ja muunneltavuus. Katsotaan miten tammikuusta eteenpäin menee uuden kärryn kanssa. Mutta suosittelen ehdottomasti koeajoa !!

K

Äänestä
  • sulla ei ole pitkä matka kotio: jos pötkötin tilasit:ei ole tarkoitettu yli 10km matkoihin: ylimenevä matka hinausauton lavalla..: mutta maahantuojan korjaamo varaosaliike kiittää "hyvästä" hankinnasta: toivottavasti jaksat taistella: voi tulla erimielisyyksiä takuuaikana: jos nyt ei kaikki toimi = ne on ominaisuuksia..: T: 206 -1.6 -05, toivottavasti olet kovassa kunnossa: kyllä pökötti on riskeiltäkin ukoilta mielenterveyttä horjuttanut

    Äänestä

  • Pikaisesti tuli 5008 koeistuttua. Keskikonsolin reuna hieman painoi jalkaa mutta en tiedä onko tuo ongelma kunhan autoon tottuu. Lehtijutuissa on autoa kehuttu hiljaiseksi; miltä vaikutti aidoilla Suomi-teillä?

    Äänestä

  • erehdyin... kirjoitti:

    sulla ei ole pitkä matka kotio: jos pötkötin tilasit:ei ole tarkoitettu yli 10km matkoihin: ylimenevä matka hinausauton lavalla..: mutta maahantuojan korjaamo varaosaliike kiittää "hyvästä" hankinnasta: toivottavasti jaksat taistella: voi tulla erimielisyyksiä takuuaikana: jos nyt ei kaikki toimi = ne on ominaisuuksia..: T: 206 -1.6 -05, toivottavasti olet kovassa kunnossa: kyllä pökötti on riskeiltäkin ukoilta mielenterveyttä horjuttanut

    ... toivottavasti vm -05 ja 206 on ei svääreissä kuin vm. -10 ja 5008. I cross my fingers.
    En tiedä pääseekö tästä enää huonommaksi, ehkäpä... ;-D.
    Muistan, kun sain Zafiraa (jossa ei 130 000 km jälkeen ole tehty muuta kuin normihuollot ja kerran vaihdettu etupolttimot) edeltävän Touranin uutena; seuraavana aamuna ei auto käynnistynyt (ajettu 35 km). Soitto hinausfirmaan ja mars Lauttasaareen huoltoon. Sähkövika. Kolme vuotta taistelin mm. sähköikkunoiden, autoilmastoinnin, onnettoman lämmityslaitteen heikkouden (joka on kuulemma huollon mukaan VW ominaisuus), automaattilaatikon (P-asennosta ei pääse liikkeelle...), etulasin (6x vaihdettu, eikä ole kysymys vain kiven/ nastan lentämisestä...) ja airbag valon vilkkumisen takia. Taisi olla ns. maanantaikappale. Shit happens. Eli jos kokemukseen perustuen pitää autoa valita niin se ei ole Touran. Kokemuksen perusteella sen pitäisi olla Zafira. Ei mitään ongelmia. Ensimmäinen auto minulla 20 vuoteen minkä kanssa en ole tehnyt muuta kuin määräaikaishuollot(ja ne etupolttimot vaihdettu). Hyvä tuuri ollut etten sanoisi. Monta autoa on tullut pyöriteltyä, ja olen tullut siihen tulokseen, että lottoahan tämä on. Eli otan sen mikä on hinta-laatu-käyttö-fiilis pohjalta on paras ja katson millainen arpa sattuu käteen. Viime vuodet on rajoittanut 4 naperon pyörittäminen, eli tila-autoissa ei kovin montaa kivanjärkevänmukavaalaadukasta löydy. Ikävä kyllä monien aikaisempien kokemuksien ja useamman koeajon jälkeen päädyin 5008:aan. Tuliko tyhjä arpa?? ... katsotaan keväämmällä...

    :-D

    Äänestä

Nykyään voi Audikin olla ihan Peugeuttina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


A4 kirjoitti:

Onko kellään jo kokemusta 5008 mallista ? Olisi tarkoitus vaihtaa Audi A4 Avant kyseiseen autoon tilantarpeen vuoksi . Ainakin testien perusteella vaikuttaisi hyvältä peliltä ja hintakin kohdallaan. Nykyisessä on Audin multitronic, hieman arveluttaa Peugeotin vastaava automaatti..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu