Lääkäreiden vähättelevä suhtautuminen MS-tautiin..

Sara__

Mikä ihme voi olla syynä, että vaikka Ms on Suomessa niinkin yleinen neurologinen sairaus, suhtautuvat lääkärit siihen niin, että sitä aletaan tutkia viimeisenä, kun ensin on tutkittu kaikki potilaankin mielestä epätodennäköisimmät taudit... Ja sitten kun luulisi heidän tietävän, että joka potilaalla voi Ms olla erilainen, niin ei kun jauhavat vaan sitä yhtä ja samaa, että ei se EHKÄ sitä ole, vaikka itsekin niin paljon sairaudesta tietäessäni ymmärrän, että Ms-oireitahan nämä ovat... Ja vedotaan ulkoiseen habitukseen, tyyliin " et vaikuta/näytä ms-potilaalta..!" Miten helv... se nyt aina ulos näkyisi, jos sillä hetkellä sattuu olemaan kävely suht vakaata ja ei pahin väsymyskohtauskaan päällä ja meikkiä naamassa :) Joskus tekisi mieli sanoa, että tulepa kotioloja katsomaan, kun en jaksa muuta, kuin maata :(((((

2

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väsähtänyt

      Oon ihan samaa mieltä sun kanssa. Itsekin saatan näyttää ihan terveeltä esim. lääkäriin astellessani koska meikkaan. Ilman meikkiä ei paljoa viitsi kotoa ulos poistua. Ystäväni näki mut eräs päivä ilman meikkiä ja sanoi että mä näytän tosi sairaalta. Ja tosiaan kävely-ym. ongelmat ei oo välttämättä jokapäiväsiä tai just sillä hetkellä vuorokaudesta kun menee lääkärillä käymään. Myös mieliala voi olla suht pirtee välillä. Itselläni tilanne on kuitenkin ollut pitkään semmoinen, ettei jaksa normaaleja kotihommia entiseen tapaan, tai ainakin on välillä otettava torkut, että jaksaa edes jotain tehdä.

    • lääkärikirja

      oireista löytyy paljon yhteistä ja usein syy ei tarvitse edes olla neurolooginen. Lääkäri tietää liudan sairauksia, jotka oireilevat juuri tuolla kuvaamallasi tavalla. Ms-taudilla ei myös ole erityistä tunnusmerkkiä päälisin päin, joten tarkka syy oireille selviää tutkimuksilla. Tuskin kukaan haluaa saada diagnoosia sairaudesta jota ei sairasta, varsinkaan neurologisesta. Jos potilasta ei tutkita kuvausmenetelmällä, ei myöskään potilas voi tehdä itselleen ms-disgnoosia.
      Ms-tauti on erikoinen sairaus, johon ei ole parantavaa lääkettä, joten vain oireilevaa vaivaa voi hoitaa, ei ms-tautia.
      Lääkärin vastaanotolla älä kysy, että onko minulla ms-tauti, vaan mikä minulla on , kun minulla on sellaisia ja sellaisia ja sellaisia... oireita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5268
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3762
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      50
      3170
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3045
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3035
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2393
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1878
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      146
      1867
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1825
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1751
    Aihe