Itselläni siis tuo kyseinen oireyhtymä löytyy, ja siihen liittyvä hirsutismi myös. (En tässä sen tarkemmin kuvaile oireita ym, koska kohtalotoverit varmasti tietävät ne jo muutenkin.) Mahdollinen lapsettomuushan kuuluu osana tuohon "pakettiin" ja viime aikoina minua on alkanut askarruttamaan PCOS ja sen periytyminen lapselle, koska missään nimessä kyseistä harmia en haluaisi mahdollisille lapsilleni. Itselleni tuo "tauti" on aiheuttanut paljon surua ja murhetta, ja toisinaan tuntuu, että se valtaa mielen kokonaan ja vaikuttaa kokonaiseen hyvinvointiin ja itsetuntoon sekä myös miessuhteisiin. Toki ymmärrän myös, että on olemassa paljon pahempiakin sairauksia ja asioita, jotka periytyvät, tai joihin voi sairastua myöhemmin. Eikä elämää tietenkään voi täysin suunnitella, aina voi sattua mitä vain. Mutta ihan asiallisia vastauksia siis odottaisin, josko jollain on tietoa/kokemusta sen periytyvyydestä, tai voidaanko sen periytymistä edes mitenkään tutkia ennalta.
PCOS ja periytyvyys
2
684
Vastaukset
- anki32
En osaa valitettavasti vastata kunnolla kysymykseesi, mutta kerron omasta kokemuksestani. Itselläni myös PCO, mutta siskollani ei. Olen ymmärtänyt, että usein PCO:ta sairastavan lähisuvussa on diabeetikkoja, koska liittyyhän PCO sokeriaineenvaihdunnan häiriintymiseen. Molemmat isovanhempani isän puolelta olivat 2. tyypin diabetesta sairastavia, joten epäilen, että häiriöni juontaa juurensa sinne. Muita diabeetikkoja ei ole lähisuvussa. Nähtävästi PCO voi siis periytyä isänkin puolelta ja en tiedä, onko ihan sattumaa, kenelle lapselle/lapsenlapselle se tulee.
- Anonyymi
Kyllä se periytyy äidiltä tyttärelle erittäin vahvasti. Itsellänikin on PCOS, joka aiheuttaa valtavasti surua heikentyneine hedelmällisyyksineen. Äidilläni on myös sama, ja hän menikin tekemään minut koeputkihoidoilla. Olen tästä katkera hänelle. Miksi hän ei hyväksynyt kohtaloaan ja vaikka adoptoinut? Itse olen joutunut miettimään erittäin ankarasti, onko minulla oikeutta alkaa yrittää lasta ja levittää vaivaa eteenpäin. IVF:ään en lähde, se on selvä. Luomuraskaudessa on mahdollisuus, että hormonitasot ovat ajoittain normaalimmat ja lapsesta tulee terve.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 58771
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111763- 43636
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla208558- 40516
- 50504
- 72504
- 22496
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82473Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37460