haulikko vs rihlakko

juseeee

Nyt tälläinen kysymys, olen aloittanut metsästyksen ja aseena on valmet 212 12/70. Pääsääntöistä riistaa on jänis, pyy, teeri, kyyhkyt, räkätit ja varikset (metso kielletty meidän seurassa). Ja jossain välissä saan tikan rihlakon 12/70 222, vuosimallia en muista, mutta luotettava peli ollut :) Ja hirvi kivääri joskus, kun tarvetta, tosin saattaa enempi olla ketun pyyntiä ja teerelle pienemmällä latauksella, kuin hirveä :)
Mutta kumpaa asetta kantaisitte mielummin mukana, haulikko vai rihlakkoa? Kertokaa mitä hyötyä ja haittaa kummastakin on ja mitä riistaa kannattaa milläkin metsästää? Teeri metsälle ehkä parempi rihlakko, koska saattaa olla latvassa tai aivan läheltä lentää ja varis/kyyhky metsälle haulikko, koska voi ampua pari kertaa, tai niin olen ymmärtänyt mitä kuullut juttuja. Mutta kertokaa tietenkin kokemuksistanne, tietoa otetaan ilomielin vastaan? :)

Kiitos asiallisista vastauksista

2

1038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilanteen mukaan, mutta joskus tulee kyllä tehtyä virhearviointejakin.

    • Orginal Cheyenne

      Eli toi rihla on hyvä jos tyylinä on että kerran ammuttu on kuollut.
      Siis jänistä, teertä ja kettua on kiva tuollaisella metsästää jolla pystyy tarvittaessa pariinsataan metriinkin sen yhden hyvän laukauksen tarjoilemaan.
      Myös tuota pyytä metsästäessä yleensä riittää kun kerran ampuu. (ei juurikaan toiseen laukaukseen ole edes mahdollisuutta)
      Kyyhkysiä metsästäessä ysein kyllä tulee tilanteita että olisi hyvä parikin kertaa ampua (parvina kun liikkuvat). Tietysti myös nopeina lentäjinä noihin on vaikeampi osua jolloin myös "paikkaamisen" tarvetta helpommin ilmenee.
      Noita pyytä ja kyyhkystä ei juuri tuolla 222:lla kannata ampua koska ei juuri jäisi syötäväksi mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe