Dokumentti 5 klippiä.
Sam Vaknin identifies himself as a psychopath. Filmmaker Ian Walker takes him on a diagnostic journey, to be analysed by a researcher, a psychologist and a team of neurologists. But Ian hasn’t considered the reality of spending time with someone with a serious personality disorder, or the effect that the diagnosis will have on Sam himself – or his wife.
http://www.youtube.com/watch?v=cKn4IYpXK6g&feature=related
Sam Vaknin identifies himself as a psychopath. Filmmaker Ian Walker takes him on a diagnostic journey, to be analysed by a researcher, a psychologist and a team of neurologists. But Ian hasn’t considered the reality of spending time with someone with a serious personality disorder, or the effect that the diagnosis will have on Sam himself – or his wife.
http://www.youtube.com/watch?v=cKn4IYpXK6g&feature=related
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ihailtu ja parjattu Sam Vaknin. Mielenkiintoinen persoona, joka on mielestäni tuonut narsisistisen persoonallisuushäiriön tunnetuksi ja kuvannut sen parhaiten suurelle yleisölle. Sam Vaknin testattiin psykologisin testein ja kuvantamismenetelmällä, jossa hän sai korkeat pistearviot ja hänellä todettiin vahva narsistinen persoonallisuushäiriö. Omalla tavallaan hurmaava persoona, mutta täysin empatiakyvytön joka kohtelee vaimoaa huonosti ja oli hyvin tyly myös toimittajaa kohtaan. Vaknin varoittaa narsisteista ja toteaa, että heidän kanssaan ei kannata olla tekemisissä ja narsiti kannattaa jättää. Miehen vaimo on täydellisesti koukussa ihastuttavan oloiseen Samiinsa, liittoa takana jo 10-vuotta. Suhde taitaakin toimia hyvin paljon Vaknin ehdoilla.
Sam Vaknin on älykäs ja on osannut hyödyntää narsistista persoonllisuuttaan julkaisemalla ogelmaa käsitteleviä kirjoja. Sam Vaknin rakastaa narsistin tavoin ihailua ja nauttii suosiosta, jota hän ansaitusti kirjoillaan on saanut. Hän on tämän alan guru ja tietää narsistisesta persoonallisuushäiriöstä varmasti eniten, onhan hänellä tuntumaa ja omakohtainen tarina kerrottavanaan.
Häiriö on aiheuttanut hänelle paljon hankaluutta elämässään, pari avioeroa, taloudellisia tappioita ja vankilaan joutumista. Vaknin tietää myöskin, että ei ole helppoa olla narsisti. Vaikka iho nousee kananlihalle miestä kuunnellessa ja katsellessa, niin minusta Vaknin on kuitenkin ainoa, joka on saanut minut ymmärtämään myöskin narsistia itseään, eikä ainostaan uhria uhrin näkökulamasta käsin. Uskon, että monilla olisi toisenlainen käsitys narsistista, jos Sam Vaknin ei olisi meille sitä narsistin näkökulmasta myös valottanut.
Kuinka paljon hänen kirjoissaan ja puheissaan on patologista manipulointia, oman egon nostattamista ja hyödyn tavoittelua sen voi jokainen itse päättää. Uskon, että hänen tiedoistaan ja ohjeistaan on monille uhreille ollut hyötyä.