Kiikarissa olisi vuonna -92 rakennettu hirsitalo. Haaveissa olisi kuultomaalata sisäseinät valkoisella ja katot valkoisella, mutta mietityttää lopputulos. Ilmeisesti pinnoilla on jonkinlainen lakkakäsittely. Onko kellään kokemusta tällaisten hirsiseinien maalaamisesta? Onko mitään tuotetta, millä voisi tällaista lakattua pintaa käsitellä ja tulisi hyvännäköinen lopputulos?
hirsiseinän maalaus?
4
5138
Vastaukset
- JOuluhirsi
Kyllä aika hankalalta kuulostaa. Vielä voisin jotenkin sellaisen kellastuneen puun valkokuultamisen ymmärtää onnistuvaksi jossa pintaa ei ole aiemmin lakattu - siihen oli muistaakseni Pajutex nimisellä firmalla myytävänä jotain norjalaista Tremax-merkkistä litkua, mutta tuskin sekään imeytyy kovin häävisti lakatun pinnan läpi. Kyllä lakkaus on hankala asia tuossa. Ja melko varmasti ne seinät tosiaan on lakattu, se on ollut oikein yleinen tapa käsitellä hirttä ennen kuin Osmolla vahaaminen ja muut aineet ovat yleistyneet. Itse käsittelin Uulan vaalennetulla öljylasuurilla eli Öljykuullolla ja se on ihan hyvä tuote, pidän parempana kuin lakkaa ehdottomasti.
Mutta tuon lakkauksen päälle sutiminen jollain läpikuultavalla aineella tuskin onnistuu kovin siististi. Ensinnäkin on vaikeahkoa saada jo kellastunut puu luontevasti vaalennetuksi, jäljestä ei tahdo tulla luonteva. Se näyttää vaan vähän siltä että on vedelty jotain litkua seinälle ja sudin jäljet jää melko herkästi näkyviin. Jollakin peittävällä aineella pystyisi varmasti saamaan paremman näköisen pinnan mutta siinä se hirsimäisyys sitten olikin plus että hirren pinta on aina sen verran rosoista että ei se välttämättä peittomaalattuna kovin hyvältä näytä ihan noin vain sekään.
Mutta toisaalta voisit päästä yhtä hyvään tulokseen silläkin tavalla sisustuksen kannalta, että maalaisit katot ja ikkunoiden ja ovien vuorilaudat valkoisella, uusisitte ehkä lattiapinnoitteen (riippuen siitä, mikä siellä nyt on) järkevän väriseksi, jos ovet ovat tyypilliset lakatut mäntyovet, ne kannattaisi vaihtaa valkoisiin oviin ja listoitusta voisi myös miettiä, kannattaisiko uusia. Sitten näiden lisäksi kiinnittäisitte huomiota valaistukseen: lisäisitte valaistusta siten, että valaistaisiin epäsuorasti seinien ja katon kautta. Uskoisin, että noilla keinoilla pääsisitte parempaan lopputulokseen kuin seinien pilalle sutimisella.
Itse jätin tuvan omassa talossa värittömällä öljykuullolla käsitellyksi, en siis vaalentanut. Kyllä hirsitalossa pitää olla jotain alkuperäistäkin. Käy oikein hyvin valkoiset ikkunoiden vuorilaudat tyyliin, meillä katot on vaalennettua paneelia (ei valkoista, vaikka itse olisin voinut ottaa valkoisenkin mielelläni). Tuo vaalentamisen trendikin voi olla aika ohimenevää, ei kannata tuhota lyhytnäköisesti alkuperäistä hirttä ainakaan joka huoneessa.- heidij80
Kiitos kommentista! Itsekin juuri mietin, että lopputulos voisi olla ihan makea jo pelkällä katon valkoiseksi maalauksella, väliovien vaihtamisella valkoisiksi ja lattian uusimisella. Ja valitsemalla nykyaikaisen valkosien keittiön tulisi varmaan ihan makeen näköinen kontrasti uutta ja vanhaa. Itseasiassa yhteen makuuhuoneeseen oli räpelletty juuri kuultomaalausta ja täytyy sanoa, että oli aika kammotuksen näköinen lopputulos. Juuri niinkuin sanoit, niin näytti enemmän oranssilta kuin valkoiselta ja pensselin jäljet selvästi näkyvillä.
- ern01
heidij80 kirjoitti:
Kiitos kommentista! Itsekin juuri mietin, että lopputulos voisi olla ihan makea jo pelkällä katon valkoiseksi maalauksella, väliovien vaihtamisella valkoisiksi ja lattian uusimisella. Ja valitsemalla nykyaikaisen valkosien keittiön tulisi varmaan ihan makeen näköinen kontrasti uutta ja vanhaa. Itseasiassa yhteen makuuhuoneeseen oli räpelletty juuri kuultomaalausta ja täytyy sanoa, että oli aika kammotuksen näköinen lopputulos. Juuri niinkuin sanoit, niin näytti enemmän oranssilta kuin valkoiselta ja pensselin jäljet selvästi näkyvillä.
Juurikin näin. Lakattua pintaa ei ole helppo maalata ja seiniä tulee aktiivisemmin muutenkin tuijoteltua. Myös https://kodinplaza.fi/ ehdottaa, että kevyemmän ilmeenmuutoksen saa helposti aikaan ikkunoilla, väliovilla, lattialla ja katolla. Tsemppiä teille projektiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432221Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685