hirsiseinän maalaus?

heidij80

Kiikarissa olisi vuonna -92 rakennettu hirsitalo. Haaveissa olisi kuultomaalata sisäseinät valkoisella ja katot valkoisella, mutta mietityttää lopputulos. Ilmeisesti pinnoilla on jonkinlainen lakkakäsittely. Onko kellään kokemusta tällaisten hirsiseinien maalaamisesta? Onko mitään tuotetta, millä voisi tällaista lakattua pintaa käsitellä ja tulisi hyvännäköinen lopputulos?

4

5274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JOuluhirsi

      Kyllä aika hankalalta kuulostaa. Vielä voisin jotenkin sellaisen kellastuneen puun valkokuultamisen ymmärtää onnistuvaksi jossa pintaa ei ole aiemmin lakattu - siihen oli muistaakseni Pajutex nimisellä firmalla myytävänä jotain norjalaista Tremax-merkkistä litkua, mutta tuskin sekään imeytyy kovin häävisti lakatun pinnan läpi. Kyllä lakkaus on hankala asia tuossa. Ja melko varmasti ne seinät tosiaan on lakattu, se on ollut oikein yleinen tapa käsitellä hirttä ennen kuin Osmolla vahaaminen ja muut aineet ovat yleistyneet. Itse käsittelin Uulan vaalennetulla öljylasuurilla eli Öljykuullolla ja se on ihan hyvä tuote, pidän parempana kuin lakkaa ehdottomasti.

      Mutta tuon lakkauksen päälle sutiminen jollain läpikuultavalla aineella tuskin onnistuu kovin siististi. Ensinnäkin on vaikeahkoa saada jo kellastunut puu luontevasti vaalennetuksi, jäljestä ei tahdo tulla luonteva. Se näyttää vaan vähän siltä että on vedelty jotain litkua seinälle ja sudin jäljet jää melko herkästi näkyviin. Jollakin peittävällä aineella pystyisi varmasti saamaan paremman näköisen pinnan mutta siinä se hirsimäisyys sitten olikin plus että hirren pinta on aina sen verran rosoista että ei se välttämättä peittomaalattuna kovin hyvältä näytä ihan noin vain sekään.

      Mutta toisaalta voisit päästä yhtä hyvään tulokseen silläkin tavalla sisustuksen kannalta, että maalaisit katot ja ikkunoiden ja ovien vuorilaudat valkoisella, uusisitte ehkä lattiapinnoitteen (riippuen siitä, mikä siellä nyt on) järkevän väriseksi, jos ovet ovat tyypilliset lakatut mäntyovet, ne kannattaisi vaihtaa valkoisiin oviin ja listoitusta voisi myös miettiä, kannattaisiko uusia. Sitten näiden lisäksi kiinnittäisitte huomiota valaistukseen: lisäisitte valaistusta siten, että valaistaisiin epäsuorasti seinien ja katon kautta. Uskoisin, että noilla keinoilla pääsisitte parempaan lopputulokseen kuin seinien pilalle sutimisella.

      Itse jätin tuvan omassa talossa värittömällä öljykuullolla käsitellyksi, en siis vaalentanut. Kyllä hirsitalossa pitää olla jotain alkuperäistäkin. Käy oikein hyvin valkoiset ikkunoiden vuorilaudat tyyliin, meillä katot on vaalennettua paneelia (ei valkoista, vaikka itse olisin voinut ottaa valkoisenkin mielelläni). Tuo vaalentamisen trendikin voi olla aika ohimenevää, ei kannata tuhota lyhytnäköisesti alkuperäistä hirttä ainakaan joka huoneessa.

      • heidij80

        Kiitos kommentista! Itsekin juuri mietin, että lopputulos voisi olla ihan makea jo pelkällä katon valkoiseksi maalauksella, väliovien vaihtamisella valkoisiksi ja lattian uusimisella. Ja valitsemalla nykyaikaisen valkosien keittiön tulisi varmaan ihan makeen näköinen kontrasti uutta ja vanhaa. Itseasiassa yhteen makuuhuoneeseen oli räpelletty juuri kuultomaalausta ja täytyy sanoa, että oli aika kammotuksen näköinen lopputulos. Juuri niinkuin sanoit, niin näytti enemmän oranssilta kuin valkoiselta ja pensselin jäljet selvästi näkyvillä.


      • ern01
        heidij80 kirjoitti:

        Kiitos kommentista! Itsekin juuri mietin, että lopputulos voisi olla ihan makea jo pelkällä katon valkoiseksi maalauksella, väliovien vaihtamisella valkoisiksi ja lattian uusimisella. Ja valitsemalla nykyaikaisen valkosien keittiön tulisi varmaan ihan makeen näköinen kontrasti uutta ja vanhaa. Itseasiassa yhteen makuuhuoneeseen oli räpelletty juuri kuultomaalausta ja täytyy sanoa, että oli aika kammotuksen näköinen lopputulos. Juuri niinkuin sanoit, niin näytti enemmän oranssilta kuin valkoiselta ja pensselin jäljet selvästi näkyvillä.

        Juurikin näin. Lakattua pintaa ei ole helppo maalata ja seiniä tulee aktiivisemmin muutenkin tuijoteltua. Myös https://kodinplaza.fi/ ehdottaa, että kevyemmän ilmeenmuutoksen saa helposti aikaan ikkunoilla, väliovilla, lattialla ja katolla. Tsemppiä teille projektiin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe