Se on tärkeintä tietenkin, sitä on enemmän tai vähemmän tai ei ole ja siihen kasvattaa maailma automaattisesti. Jotkut väittävät voivansa luopua kaikesta muusta elämässä ja saavansa maailman auttamisesta riittävästi energiaa. Kun mun mielestä siihen liittyy aina huono olo niiden puolesta, joilla asiat eivät ole hyvin. Auttamisesta saa vain helpotusta pahaan oloon. Mutta kyllä ne patterit lopulta tyhjenee, jos muuta ei ole. Vai mitä?
lähimmäisenrakkaus
nuuh
2195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jossa kaikilla on jo kaikkea eikä voikaan antaa mitään. Auttamisestakaan ei siis tule tyytyväiseksi. Voi vain iloita siitä, että kaikki on hyvällä tolalla, syödä ja juoda ja kuluttaa...ai niin paitsi, jos on askeetti.
luopuminen on tie korkeammalle tasolle. Mutta sekin on tavoite. Mitä tapahtuu, jos Auttaminen on asenne. Jos se on luontaista ja helppoa niin se on oikea asennannettaisiin pyhimyksille mahdollisuus muuttaa helvettiin sillä ehdolla, että tyypit helvetistä muuttaisivat taivaaseen? Ehkä niin onkin.