Canon EF 70-200/2.8 L IS USM ja 20D vai 5D?

Olen hommaamassa pienimuotoiseen urheilukuvaukseen sisätiloissa Canon EF 70-200/2.8 L IS USM objektiivia.
Kumpaa runkoa olisi hyvä käyttää vielä nyt ennen kuin hommaan 7D:n Canon 5D vai 20D?
Ja miksi?
3342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

70-200mm ilman tuota iiässää..kyllä kai tuo iiässä hyvä on mutta itse epäilen noiden nykyväristimien toimintaa muutaman vuoden ja myös muutaman kolauksen jälkeen..kun ajattelee kuinka nopeasti joutuu kuvanvakain toimimaan niin se ei voi olla kovinkaan jämäkästi kiinni joten pakkohan sen on olla herkkä kolhuille yms..rungoksi ottaisin vanhan tutun 5D:n..

Äänestä
  • Voiko sitä käyttää silloin kuin haluaa vaikkapa ilman IS:iä?

    Äänestä

  • Isillä oleva kirjoitti:

    Voiko sitä käyttää silloin kuin haluaa vaikkapa ilman IS:iä?

    Canonin järjestelmän parhaita puolia onkin hyvin toimivat kuvanvakaajat. Tosin 70-200mm f/2.8:ssä on se vanhanmallinen huonompi vakaaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


enskamaija kirjoitti:

Olen hommaamassa pienimuotoiseen urheilukuvaukseen sisätiloissa Canon EF 70-200/2.8 L IS USM objektiivia.
Kumpaa runkoa olisi hyvä käyttää vielä nyt ennen kuin hommaan 7D:n Canon 5D vai 20D?
Ja miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu