paljonko 50 grammaa on desimitassa?

reissu-kissa

kissamme painaa 3 kiloa (5kk ikäinen narttu) eikä syö mielellään kuin eri merkkisiä raksuja. Pakkauksen kyljessä suositusannos tuonkokoiselle kissalle oli 54 grammaa.
Paljonko on n.50 desimitalla mitattuna?
Tosin tätä palstaa luettuna olen päättänyt vähentää raksuja ja tarjota enemmän märkäruokaa.
Onneksi se näyttää syövän hiiriäkin, jota vanhempi kissa sille kantaa.

8

7470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi desi

      Riippuu hieman raksujen koosta, mutta noin yksi desi. Raksuja ei ole hyvä antaa pääasialliseksi ruuaksi vaan lihan ja märkäruuan lisänä ja siksi tuo desi on päivässä liikaa. Puolita annos päivää kohden.

    • Mauku12viikkonen

      Itse annan 12 viikkoiselle kissalle n.40grammaa/1,5 päivään sekä tietysti 100g märkäruokaa,jonka se syö 24 tunnin sisään. Kisu painaa muistaakseni 1kg200g tai sit se oli 1kg300grammaa. Silakoita yritin sille antaa raakana,paloiteltuna muttei suostunu syömään sitä kun pari palaa,jotenka paistoin sen sille ja nam kyllä meni viimosetkin silakat :D.
      Tällähetkellä matolääkekuuri menossa,ei kovin tykkää toimenpiteestä kun laitan tahnana sille sen,mutta pakko madottaa kun ei ole vielä madotettu.

      • keittämällä en

        paistamalla, tällöin siihen ei tarvitse lisätä rasvaa.


      • 3cats
        keittämällä en kirjoitti:

        paistamalla, tällöin siihen ei tarvitse lisätä rasvaa.

        kai tiedät että paistamalla kaikki ravintoaineet katoaa...


    • fyysikko...

      ihan aineen tiheydestä...

      • kissafan11

        Niillä määrillä esim. siinä paketissa ei ole sinäänsä mittää merkitystä... järkevä kumoaa vaan astiaan ja laittaa tarjolle ja antaa kissan itse syödä senvarran kun syö. Välillä lisätään ettei vain lopu.. kuka sitä ruokaa nyt jaksaa aina olla paikalla antamassa tarjolle!


      • pussylover
        kissafan11 kirjoitti:

        Niillä määrillä esim. siinä paketissa ei ole sinäänsä mittää merkitystä... järkevä kumoaa vaan astiaan ja laittaa tarjolle ja antaa kissan itse syödä senvarran kun syö. Välillä lisätään ettei vain lopu.. kuka sitä ruokaa nyt jaksaa aina olla paikalla antamassa tarjolle!

        vastuullinen kissanomistaja, joka on mahdollisesti myös huolissaan kissan paino-ongelmista?


    • 12+8

      Ai että ärsyttää kun ruokapaketista löytyy kyllä annosteluohje grammoina mutta ei mitään tietoa miten sen voisi suhteuttaa tilavuusmittoihin >:(

      Aloitin kissalleni Specific struvite dissolution-kuurin ja ohjeen mukaan minun tulisi antaa kissalleni päivässä 55g sen kuivamuonaa, jos en syötä muuta. Annan rinnalla kuitenkin saman merkin märkäruokaa (yksin märkäruokaa pitäisi ohjeen mukaan antaa 200g). Päätin kuitenkin antaa kahdesti päivässä 50gmärkäruokaa vähän yli 10g kuivamuonaa keskenään sekoitettuna (tämä satsi siis kahdesti päivässä, toivottavasti olen laskenut ,äärän oikein :) ).

      Minulla on helkkarin epätarkka keittiövaaka joka näyttää painon 100g välein 5 kg asti, eipä siitä kauhean hyvin kostu jos koittaa kovin tarkasti mitata. Punnitsin sillä (mielestäni) 25g raksuja, ja tulos oli tosiaan tyyliin 25-30 raksua, ei varmaan tullut täyteen edes puolta desiä. Mitä luulette, onko siis jatkossa ok olettaa että vajaa puoli desiä on suunnilleen 25g, kuinka todentuntuinen mitta tämä teidän mielestänne on? Tuntuu vaan niin kovin vähältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      65
      8873
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5554
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5006
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3864
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      38
      2719
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2671
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2613
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe