miten saa Internet Explorerin pois vaikka olen yrittänyt poistaa ohjelmasta lisää poista se ei poistu vaan jumittuu
miten saa Internet Explorerin pois
selain sekoo
2551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hyvä selain. Ei sitä kannata poistaa. Jos on ongelmaa niin yrittää ratkasta. Microsoftin sivulla on paljon neuvoja monenmoisiin ongelmiin k.o selaimessa.
...eikä kannatakaan.
Menemättä sen enempää yksityiskohtiin, IE on Windowsiin pultattu niin kiinteästi, että sitä ei voi poistaa. Se on naimisissa esim Resurssienhallinnan (Windows Explorer) kanssa.
Teoriassa poisto saattaa olla mahdollinen, mutta siinä voi hyvin äkkiä käydä niin, että sitten ei toimi moni muukaan asia - ehkä edes koko käyttöjärjestelmä. Näin ainakin vanhemmissa Windowseissa, seiskasta en tiedä.
Suosittelen lämpimästi, että jätät IE:n vain lillumaan taustalle ja käytät tyytyväisenä parempia selaimia kuten Opera ja/tai Firefox. Itse en kohta kymmeneen vuoteen ole tarvinnut IE:tä mihinkään muuhun kuin Windows Update -sivuston käyttämiseen, ja hyvin on mennyt.
Eli ei kannata lähteä sorkkimaan. Eikä mun mielestä ole mitään järkeä muutenkaan IE:tä käyttää, mutta sehän on vain minun mielipiteeni ja jokaisella on omansa ;-)