Mitä mieltä ovat Kokemäkeläiset?
http://www.sydansatakunta.fi/cs/Satellite/Uutiset/1194631746121/artikkeli/vastaanottokeskus hallituksen poydalla maanantaina.html
http://www.sydansatakunta.fi/cs/Satellite/Uutiset/1194631746121/artikkeli/vastaanottokeskus hallituksen poydalla maanantaina.html
Vastaukset 30
Vanhimmat
Tuolla ratkaisulla saataisiin pakolaiskeskuksen uhka pois Harjavallasta! Kokemäki on muutenkin pelkkää jättömaata, niin elintasopakolaiset sopivat sinne vallan mainiosti!!
se on että on Kokemäkeläiset mitä mieltä tahansa niin "herrat ne suuressa viisaudessaan" sen kuitenkin päättävät. Ehdottaisin kuitenkin että miettisivät puoleen jos toiseenkin ennenkuin tekevät päätöksensä, tai taitaa olla jo myöhäistä kun kokous oli eilen...
mitä v....ua niitä pitää tänne ottaa eivät muuta tee kun varastelevat paikallisilta kauppiailta vaikka saavat
yhteiskunnalta rahaa. kaupungin herra taas tekivät NAPPI suorituksen. KENEN IDEA jalkasenko
Tervetuloa pakolaiskeskus Peipohjaan. Kokemäki on niin surkeesti johdettu kaupunki, että jokainen työpaikka paikkakunnalle kelpaa, vaikka pakolaiskeskuksen muodossa. Kaikki on otettava mitä saa.
K-mäkeläisille.. Toivottavasti Kauvattalle ei tu yhtään k-mäkeläistä pakolaista enään..
kantaa seuraavasti:
Ihmiset tässä maassa enimmäkseen edelleen kuvittelevat pakolaisten olevan niitä, joilla asiat omassa maassaan todella huonosti. Oletteko koskaan ottaneet huomioon sitä seikkaa, että pakolaisuuskin maksaa ... aika paljon rahaa. Ja joku/jotkut tahot hyötyvät aina rahallisesti siitä, että pakolaisia suomen rajojen sisäpuolelle tulee ja vastaanottokeskuksia perustetaan. Ymmärrettekö ollenkaan sitä, kuinka suuret bisnekset siinä todellisuudessa pyörii? Tässä parisen vuotta sitten näistä oli medioissa kovat kirjoitukset ja muistaakseni jossain ajankohtaisohjelmassa otettiin myös kantaa tähän ongelmaan.
Ongelma ei ole yksistään siinä, että raha pyörii tuossa toiminnassa vaan se tuo mukanaan myös muita lieveilmiöitä. Erilaiset kulttuurit törmäävät keskenään mahdollisesti geenien sekoittumisen myötä, joka ei ole ollenkaan hyväksi. Väkivalta ja rikollisuus lisääntyy ja sekasorto kaikkinensa.
Mutta tämähän on nyt vain minun mielipide asiaan.
Isot bisnekset siinä ovat taustalla, kuten kaikessa muussakin valtion politiikassa. Vaikka aloittaja vetosi kaupungin päätökseen, niin taustalla on EU:n pakolaiskiintiön nostaminen maassamme.
Lissabonin sopimuksen mukaan maahanmuuttajille maksetaan samaa palkkaa EU-maissa kuin kotimaassaan, esim. 0,20 €/tunti. Herää kysymys, että miten tämä tuntipalkka riittää kuukauden asumiskustannuksiin Suomessa. Mielestäni tuolla tuntipalkalla ei TES:n mukaisella työajalla pysty keräämään riittävää tuloa, vaan pakolaiset jäävät suomalaisten elätettäviksi lähes täysin etuoikeuksin. Samalla pakolaiset vievät suomalaisilta kaikki työpaikat, joten kansantaloutemme kärsii.
Myös mainitsemasi kulttuurien ja geenien sekoittumiset ovat vaarallisia.
Pöytäkirjasta
"Päätös
Yksimielisesti päätettiin, että Kokemäen kaupunki on valmis aloittamaan turvapaikanhakijoiden vastaanottotoiminnan Kokemäellä."
Tervetuloa......?!?!
Nyt veditte selaisen lipun, jotta kärsimään tulette...
Missä käytössä nykyään on Kokemäen Seurahuone? Siinä olisi oivallinen pakolaiskeskuksen paikka.
Onkos tuo tieto varma / eli Harjavalta saa huokaista helpotuksesta/ vai olikos ihan huumoria , Kokemäki kun ei noita valtuuston juttuja rehellisesti nettiin pistä vaan ne täytyis käydä jossain kälyisessä kansliassa lukemassa . Eli tekös otatte nuo elintaso pummit juu vai ei ??
Suora lainaus Kokemäen kaupungin sivuilta, http://www2.kokemaki.fi/dynasty2/kokous/20091425-6.HTM:
"Kaupunginhallitus
§ 396
14.12.2009
SATAKUNNAN TE-KESKUKSEN KYSELY TURVAPAIKANHAKIJOIDEN VASTAANOTTOTOIMINNAN ALOITTAMISESTA KOKEMÄELLÄ
287/219/2008
KH § 396
Satakunnan TE-keskus on lähettänyt kaupungille 9.12.2009 päivätyn tiedustelun turvapaikanhakijoiden vastaanottamisesta:
"Suomeen saapuvien turvapaikanhakijoiden määrä on viime vuosina ollut kasvussa, mikä aiheuttaa majoitustilojen lisäämisen tarvetta vastaanottojärjestelmässä. Vuonna 2008 maahamme saapui 4.035 turvapaikanhakijaa. Kuluvanan vuonna ennustetaan saapuvan noin 5.800-6.000 turvapaikanhakijaa.
Satakunnan työ- ja elinkeinokeskus kartoittaa sisäasiainministeriön maahanmuutto-osaston pyynnöstä mahdollisuuksia aloittaa turvapaikanhakijoiden vastaanottotoiminta Kokemäellä siten, että toiminnan ylläpitäjänä toimii Suomen Punaisen Ristin Satakunnan piiri. Ensisijainen tarve kohdentuu vastaanottokeskustoimintaan, joka voidaan toteuttaa asuntomallin tai laitosmallin mukaisesti tai näiden yhdistelmän. Asuntomallisessa vastaanotossa turvapaikanhakijat majoitetaan asuntohuoneistoihin, jotka voivat sijaita joko samassa talossa tai eri puolilla asuntoaluetta tai kaupunkia. Majoituskapasiteettia tulisi olla vähintään 150 hengelle, mikä tarkoittaa noin 20-30 asuntoa. Mahdollisesti perustettavaan vastaanottokeskukseen tulee tarpeen mukaan voida sijoittaa myös ilman huoltajaa saapuvia alaikäisiä joko ryhmäkotiin tai tukiasuntoihin.
TE-keskus pyytää Kokemäen kaupunkia ilmoittamaan 17.12.2009 mennessä halukkuutensa aloittaa kaupungissa turvapaikanhakijoiden vastaanottotoiminta. Samalla pyydetään ilmoittamaan kunnan halukkuus kaupungin omistuksessa olevien asuntojen vuokraamiseen vastaanottokeskuskäyttöön."
Kokemäellä on kuluvan vuoden aikana ollut Pitkäjärven vapaa-ajankeskuksessa pariin otteeseen tilapäisesti sijoitettuja turvapaikanhakijoita. KH otti kokouksessaan 30.11.2009 myönteisen kannan kiintiöpakolaisten mahdolliseen sijoittamiseen Kokemäelle. Kokemäellä on yhtenä mahdollisuutena selvitetty entisen Räisälän kansanopiston sopivuutta vastaanottokeskukseksi siten, että hallinnoijana on SPR:n Satakunnan piiri.
Kaupunginjohtaja
KH antaa 30.11.2009 käsittelyssä olleen linjauksensa pohjalta vastauksensa em. TE-keskuksen tiedusteluun.
Päätös
Yksimielisesti päätettiin, että Kokemäen kaupunki on valmis aloittamaan turvapaikanhakijoiden vastaanottotoiminnan Kokemäellä.
__________
Lisätietoja kaupunginjohtaja Martti Jalkanen, puh. (02) 5406 100."
Em. linkki toimii, kun otatte kaksoispisteen osoitteen lopusta pois.
Hyviä kommentteja ja kokemäkeläisille sopivia tässä ketjussa.
Joku eppäili, että pakolaisuudessa pyörii iso bisnes ja se on ongelma. Jos siinä rahaa liikkuu niin onhan se syytä saada pois Kokemäeltä. Sehän se on ongelma, jos täällä joku liikuttaa isompia rahoja kuin minä itte. Euraan tai Huittisiin sellaiset toiminnat on siirrettävä.
Kokemäkeläisellä mennee geenitkin sekasin kun vähän ourompaa kieltä kuulee tai erilaista ihonväriä näkkee ja se on paha se. En tiänny, että törmätessä geenit sekkoo, vaan ihan muuta toimintaa luulin sen erellyttävän.
Ja kulttuuria ei sais mennä sekottaan. Marketissa tuli eilen hymyilevä ihminen vastaan. Koitin kattella muualle, kuin en olis huamannu, nin kauheeta se oli. Varmaan oli jonkun eksoottisen kulttuurin erustaja. Ei täälä sais suupieltä ylöspäi vääntää julkisella paikalla.
vaan ymmärrä? Ei kyse ole siitä, että joku tai jotkin tahot siinä liikuttaisivat isompia rahoja, kuin minä itse, vaan siitä, ettei rahan tekemisen sokeudessa nähdä ihmisten kärsimystä ja hätää, päinvastoin. Pakolaiset ovat sen keskellä vain objekteja, eli välineitä.
Toisaalta ymmärrän hyvin senkin, ettei pienissä piireissä liikuttaessa tajunta kykenekään avautumaan suurempien kokonaisuuksien näkemiseen ja oman ymmärryksen vähäisyydessä erilaiset kommentit tulkitaan kateudeksi ja pahansuopaisuudeksi, vaikkei niissä olisikaan kyse mistään sellaisesta.
Hyvää ja leppoisaa joulua kuitenkin sinulle toivottelen!
Oon kyllä ihan oikeesti tyhmä, en voi sitä kieltää ja siittä kerron sit viä lopuks. Ekaks ny kuitenkin se, mikä multa unohtu sannoo eli hyvän Joulun toivotukset kaikille!
Kiitos vastauksestas ja asiallisesta valistuksestas. En tällä rahan liikuttelulla tarkoittanu aivan samaa rahaa, kuin sinä, taikka samasta painosta se silti alunperin on lähtöisin. Oot oikeassa, että pakolaisuuden ympärillä kiappuu porukkaa, joka on haistanut siinä bisneksen, että järjestelee pakolaisia maasta toiseen ja nimenomaan saa siitä ja ehkäpä jopa pakolaisuuden ylläpidosta suuret rahat.
Mää tarkotin taas sitä, että jos valtio kustantaa jollekin paikkakunnalle oikein pakolaiskeskuksen toiminnan, niin se on pakolaisille ihan hyvä. Ja tosta Punkalaitumelta on hyvä esimerkki, miten kunnan talouteen oli positiivinen vaikutus, kun siälä Haukankosken keskus toimi. Se toi kuntaan jonkun tyäpaikankin ja mitään onkelmia ei paikkakunnalla aiheuttanut. Pakolaisii ei piretty objektina vaan subjektina. Heitiä siinä koitettiin auttaa.
Tiätääkseni Punkalaitumen geenitkin pysy kutakuinkin järjestyksesä, vaikka kuulemma sekottumiseen jottai hinkua jollain oli ollu.
No sitten aattoaamuna, ko kaupat viä oli auki, meen tytär tuli kotio ja sano, että tars käyrä viälä Huittisisa kaupoilla. Säästömarketisa sitte näin tyttäreni puhuvan sen aatonaatonaattona näkemäni naurunaaman kansa. Autosa sitte kysyin, että kuis kaukaa se ilonen kaveri ko sulle jutteli. Sano, ettei se Kauvatsaa kauempaa oo ja tiärä onko kauempana käynykkä. Mitä mahto virnuilla tiistaina, pelläytti, tais tehrä sen tahallansa. Mikkään eksoottisempi ollukka.
Huomio kokemäkiset, jos haluatte toimia, ettekä vain katsella, kun kuntanne tuhotaan, huomioikaa alla oleva viesti.
Minä voisin koittaa vähän masinoida Kokemäellä vastarintaa, mutta paikallisia aktiiveja tarvitaan myös. Tai niitä siis nimenomaan tarvitaan.
Minuun voi ottaa yhteyttä:
jari.leino ättämerkki muutos2011.fi tai 0400 739307
http://octavius1.wordpress.com/
Surahuoneesta rukoushuoneeksi!
todella lyhytjänteistä ajattelua, ajatellaan vaan sitä tukea minkä kaupunki saa pakolaisesta mutta entäs
sitten kun ne jäävätkin Kokemäelle sossun elätettäviksi; työttömyystuki,asumistuki ja toimeentulotuki.
Sitä ei Jalkanen ja kumppanit ole yhtään ajatelleet. Valtiolle yksi pakolainen maksaa vuodessa n. 16.500 euroa, kunta saa siitä.....euroa ja SPP........euroa tietenkin se työllistää tulkkeja joita ei kokemäeltä löydy eli nekin rahat menevät muualle kuten SPR:n rahat.
Taitaa loppupelissä käydä niin että pakolaiset työllistävät Kokemäellä aikanaan poliisin,terveydenhuollon ja sossun. Mutta onhan sekin jo jotain saavutusta Jalkasen porukalle:)
Taisi mennä mönkään pakolaiskeskus. On yksityinen ostamassa Kansanopistoo.
Yksityinenhän juuri alkaa tehdä rahaa mamuilla , vuokraa hyysääjille ;)
Älkää sitten lähitulevaisuudessa kitiskö, kun lapset, vanhukset ja syrjäytyneet jätetään heitteille. Kouluja ja kirjastoja lakkautetaan, henkilöstöä supistetaan eri palveluista, jne. Mamuloisia otetaan Suomeen täysin väärästä ilmansuunnasta. Afrikan sarven ja Arabimaiden sijasta niitä tulisi ottaa Aasiasta, maista, joissa ahkeruus ja työnteon arvostus on samalla tasolla kuin Suomessa.
Lainaus
SPÖ Burgenland rejects criticism of referendum plans
By Thomas Hochwarter
Burgenland Social Democrats (SPÖ) have dismissed criticism of a planned referendum over the construction of a new asylum seekers’ centre.
Provincial party manager Robert Hergovich said today (Weds): "Postponing the referendum would be an undemocratic act and an insult to the Burgenland people."
The governing Burgenland SPÖ was attacked by the province’s Greens yesterday after SPÖ governor Hans Niessl announced the citizens of the southern districts of Jennersdorf, Güssing and Oberwart would be questioned on federal Interior Ministry plans to build an asylum seekers’ centre in Eberau, a town of 1,000 close to the Hungarian border.
...
Itävallan Burgenlandin Eberauluun ollaan suunnittelemassa pakolaisten vastaanottokeskusta. Kaikki Burgenlandin osavaltion puolueet (demarit, kokoomus, vapauspuolue) paitsi vihreät vastustavat hanketta. Nyt osavaltion sosiaalidemokraattinen kuvernööri on juliastanut vastaanottokeskuksesta kansanäänestyksen ja joutunut vihreiden hyökkäyksen kohteeksi.
Vihreiden mielestä Itävallan kaikkien maakuntien tulisi ottaa pakolaisia vastaan yhtäpaljon. Lisäksi he ovat vedonneet, että muut puolueet välttäisivät aiheen käsittelyä tulevissa maakuntavaaleissa.
http://www.austriantimes.at/news/General_News/2009-12-30/19265/SP%D6_Burgenland_rejects_criticism_of_referendum_plans
Keskustelu.
http://hommaforum.org/index.php?PHPSESSID=ppits2olr8cqili33it1008da1&topic=20199.msg285530;topicseen#top
ja onko tietosi varmanpäälle?
Satalinnan pakolaiskeskus on Ilkka Holmlundin hallussa. Hän tuo myös maahanmuuttajia. Varsin todennäköistä on, että hän ostaa Räisälän kansalaisopiston tilatkin.
http://octavius1.wordpress.com/
Tuosta linkistä löytyy ostajan nimi. Ei ollutkaan Holmlund.
"Suomi kuuluu jokaiselle asuinpaikasta, elämäntilanteesta, äidinkielestä tai etnisestä taustasta riippumatta". Oleellinen lause Suomen hallitusohjelmassa, joten äänestäkää jatkossakin vääriä puolueita ja vääriä henkilöitä.
http://www.youtube.com/watch?v=pnq3uoJ1CmE
Holmlund: "yks tapa elvyttää", niinpä
siis elvyttää omaa bisnestoimintaa, SUURIMMAN TALOUDELLISEN VOITON
korjaa vuokraaja, tässä tapauksessa Holmlund.
Valtio maksaa korjauskustannukset, yms
ja hänen vertauksensa vanhasta autosta meni sekin pieleen,
kyllä sillä vanhalla autolla ajelisi jokainen jos valtio maksaa kerran korjaukset ja bensat.
Lähivuosina joudutaan Kokemäellä miettimään moskeijan sijoituspaikkaa. Itse pitäisin sopivimpana vanhan paloaseman tonttia. Se olisi sopivan etäisyyden päässä Kokemäen kirkosta. Näin kaksi uskontokuntaa voisi toimia rinnakkain hyvässä yhteisymmärryksessä.