Katainen kysyi eduskunnan istunnossa ,entä jos palkkoja lasketaan yleisesti? mitähän kansa tuumais nielisivätkö näyrästi,Pikkuisen epäilyttää.
Onko suomalainen työ liian kallista?
Mihin menossa.
7228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voisin itsekin luopua esimerkiksi toisesta katumaasturista. Se on tallissa turhan panttina.
Se on devalvaatiota vastaava toimenpide. Huomattavasti parempi vaihtoehto kuin jättityöttömyys. Poliitikolla tietysti pelkona on, että epäsuosittu toimenpide johtaa seuraavissa vaaleissa kannatuksen putoamiseen. Pääomaveroa pitäisi vastaavasti ainakin väliaikaisesti korottaa, jotta myös omistajat saadaan mukaan talkoisiin. Siitäkin seuraa hallaa, kun vaalirahoittajat kaikkoavat.
heitettynä, se kuulostaa hienolta, mutta toteutus aivan mahdoton. Johtuen siitä, ettei saada kaikkia kuluja leikattua palkan alennuksen määrällä. Sehän lienee kaikille selvää, ettei Suomessa kykene asumaan ja elämään, jos vain palkkoja leikataan. Täällähän on maailman kalleinta elää ja asua. Palkat kuitenkin vain tälläkin hetkellä vain noin keskiverto länsimaalaisen palkka. Kyllä meitä taviksia vaan on kusetettu uskomaan "suomalaista hyvinvointia", sellaista ei ole edes olemassa, lähes alalla kuin alalla olemme alle EU-keskitason, siis siellä Portugalin vaiheilla - paitsi hintojen suhteen, nehän ovat maailman huippuluokkaa - Eipä anna kovinkaan mairittelevaa "suomalaisuudesta". Hyi vittu sentään, kyllä tämä kansa tuntuu olevan todellakin niin tyhmää, että ovat Vanhaset ja Kataiset ansainneet.
vaan EU teke sen tuloksen - kansanväline kauppa tehän ilman ALV ja siitä se "halvempi" tule.
Ei kukaan järkevä politiikko kehtaa enään asiaa ehdottaa, kun eduskunnasta ei löytynyt ainuttakaan joka olisi valmis leikkaamaan omaa korkeaa palkkaansa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009121510785508_uu.shtml
päättynyt, muiden pitää siksi leikata palkkojaan enemmän, koska politikot ja heitä korruptoivat "rahoittajat" eivät omia palkkojaan leikkaa - meille muille jää siten suurempi määrä leikattavaksi. Se on sitä suomalaista demokratiaa.
Oli muuten mielenkiintoinen ajatus, tuo järkevä politikko - heheh, heitit sitten sekaan taruolennon
eikös ne kaikki 200 ole taruolentoja, varsinaisia satuolentoja.