laki irtipidosta

Ajeleen

Mitens on? Laki sanoo:"Ilman maanomistajan tai metsäsästysoikeuden haltijan lupaa koiraa ei saa pitää irti toisen alueella" (Metsästyslaki 53 §). Voinko siis metsästysseuran jäsenen suullisella luvalla ajattaa jänistä ilman, että on asetta mukana. Tarvitaanko siihenkin kenties vieraskortti ko. seuralta ja jäsen mukaan. Kyse olisi siis pelkästään koiran koulutuksesta, ei metsästyksestä.

7

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rf68yfilgbm

      Huviksesiko sinä sitä jänistä sillä koiralla ajattaisit?? Oletko sinä joku eläinrääkkääjä?

      "Ilman maanomistajan tai metsäsästysoikeuden haltijan lupaa koiraa ei saa pitää irti toisen alueella" Mitä kohtaa sinä et tuossa ymmärrä?

      • Ajeleen

        Kyse on koiran koulutuksesta. Haluan oikean tulkinnan lakiin. Jotkut sanovat, että vieraskortti tarvitaan toiset ei. Älä vaivaudu vastaamaan jos et tiedä.


    • seurasta

      Metsästysseuroilla on erilaisia käytäntöjä siihen, miten seuran jäsenten vieraat saavat metsästää tai kouluttaa koiriaan seuran vuokraamilla mailla. Yleisesti käytössä on ns. vieraskortti, joita yleensä myöntävät erikseen nimetyt seuran jäsenet. Eli sinun otettava selvää, mikä on juuri kyseisen seuran käytäntö/säännöt. Lait ja asetukset eivät ota yksityiskohtaisesti kantaa siihen millä tavalla tuo lupa saadaan, mutta sekä suullinen että kirjallinen lupa ovat yhtä lailla päteviä lain puitteissa.

      (Nimimerkille rf68yfilgbm suosittelen luetun ymmärtämisen harjoittelua. Aloittajahan kirjaimellisesti sanoi tarvitsevansa lupaa koiran kouluttamiseen, joka on keskeinen osa metsästyskoiratoimintaa - tarkoituksena ei ole aina saada saalista.)

      • Ajeleen

        Tuokin kävi mielessä, että voipi olla seurakohtainen asia miten vieraisiin suhtaudutaan. Hyvä, että asiaan tuli selvyys. Kiitos asiallisesta vastauksesta. Ensimmäinen vastaaja olikin ilmeisesti koulupinnari kellonajasta ja luetun ymmärtämättömyydestä päätellen.


    • metsästystä.

      Lain mukaan kuvaamasi jäniksen ajattaminen on metsästystä. Peruste: Metsästyslaki 28.6.1993/615;

      "2 § Metsästyksen määritelmä

      Metsästyksellä tarkoitetaan luonnonvaraisena olevan riistaeläimen pyydystämistä ja tappamista sekä saaliin ottamista metsästäjän haltuun. Metsästystä on myös pyyntitarkoituksessa tapahtuva riistaeläimen houkutteleminen, etsiminen, kiertäminen, väijyminen, hätyyttäminen tai jäljittäminen, koiran tai muun pyyntiin harjoitetun eläimen käyttäminen riistaeläimen etsimiseen, ajamiseen tai jäljittämiseen sekä pyyntivälineen pitäminen pyyntipaikalla viritettynä pyyntikuntoon."

      Suullinen lupa on yhtä pätevä kuin kirjallinenkin, ainoastaan luvan olemassaolon toteen näyttäminen voi olla hankalampaa. Ennen ajattamiseen ryhtymistä kannattaa kuitenkin miettiä, millä oikeuksilla yksittäiset seuran jäsenet (muka) voivat myöntää ulkopuolisille lupia metsästykseen tai koirien kouluttamiseen seuran alueilla. Onko tietoa, mitä kyseisen seuran säännöt sanovat asiasta?

      Ikävä tosiasia on, että vaikka joku yksittäinen seuran jäseni olisi luvannutkin, voi toinen eri mieltä oleva jäsen niin halutessaan saada sinut ja luvan myöntäjän melko ikävään tilanteeseen.

      • Ajeleen

        Laki sallii koiran irtipidon, jos on metsästysoikeus, 20.8. lähtien. Tuolloin jäniksen ajattaminen on mahdollista vaikka ei ole jäniksen metsästysaika. Ajattaminen sen mukaan ei olisi metsästystä.


      • kouluttamisen
        Ajeleen kirjoitti:

        Laki sallii koiran irtipidon, jos on metsästysoikeus, 20.8. lähtien. Tuolloin jäniksen ajattaminen on mahdollista vaikka ei ole jäniksen metsästysaika. Ajattaminen sen mukaan ei olisi metsästystä.

        Tuli näköjään kirjoitetuksi edelle epätarkasti. Koiran kouluttaminen on poikkeus, koska silloin kyse ei ole "PYYNTITARKOITUKSESSA" tapahtuvasta toiminnasta. Ratkaisevaa on nimenomaan pyyntitarkoitus.

        Se, että koiraansa kouluttaneella henkilöllä ei ole kiinni jäädessään mukana asetta, voi olla merkki siitä, että hän on oikeasti toiminut ilman pyyntitarkoitusta. Lähes yhtä yhtä hyvin se voi myös olla merkki siitä, että mukana ollut ase on ehditty kätkeä sopivasti juuri ennen kiinni jäämistä.

        Mutta silti on aika uhkarohkeata lähteä vieraan seuran maille koiraansa kouluttamaan pelkkien suullisten puheiden perusteella. Luvan myöntäjähän voi koska tahansa hankalan paikan tullen kiistää antaneensa sinulle lupaa, jolloin yksin sinä olet kusessa.

        Samoin olet kusessa silloinkin, jos osoittautuu, että sinulle luvan myöntänyt henkilö on luvannut sellaista, mitä hänellä ei olisi ollut oikeutta luvata. Minulla on se käsitys, että yleensä rekisteröidyissä metsästysseuroissa yksittäisillä jäsenillä ei ole valtuuksia luvata seuran alueille ulkopuolisia.

        Suosittelen siis hankkimaan sen vieraskortin ja toimimaan muutenkin sääntöjen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2449
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2258
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1276
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      107
      1071
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      214
      909
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      899
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      827
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      769
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      49
      741
    Aihe