laki irtipidosta

Ajeleen

Mitens on? Laki sanoo:"Ilman maanomistajan tai metsäsästysoikeuden haltijan lupaa koiraa ei saa pitää irti toisen alueella" (Metsästyslaki 53 §). Voinko siis metsästysseuran jäsenen suullisella luvalla ajattaa jänistä ilman, että on asetta mukana. Tarvitaanko siihenkin kenties vieraskortti ko. seuralta ja jäsen mukaan. Kyse olisi siis pelkästään koiran koulutuksesta, ei metsästyksestä.

7

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rf68yfilgbm

      Huviksesiko sinä sitä jänistä sillä koiralla ajattaisit?? Oletko sinä joku eläinrääkkääjä?

      "Ilman maanomistajan tai metsäsästysoikeuden haltijan lupaa koiraa ei saa pitää irti toisen alueella" Mitä kohtaa sinä et tuossa ymmärrä?

      • Ajeleen

        Kyse on koiran koulutuksesta. Haluan oikean tulkinnan lakiin. Jotkut sanovat, että vieraskortti tarvitaan toiset ei. Älä vaivaudu vastaamaan jos et tiedä.


    • seurasta

      Metsästysseuroilla on erilaisia käytäntöjä siihen, miten seuran jäsenten vieraat saavat metsästää tai kouluttaa koiriaan seuran vuokraamilla mailla. Yleisesti käytössä on ns. vieraskortti, joita yleensä myöntävät erikseen nimetyt seuran jäsenet. Eli sinun otettava selvää, mikä on juuri kyseisen seuran käytäntö/säännöt. Lait ja asetukset eivät ota yksityiskohtaisesti kantaa siihen millä tavalla tuo lupa saadaan, mutta sekä suullinen että kirjallinen lupa ovat yhtä lailla päteviä lain puitteissa.

      (Nimimerkille rf68yfilgbm suosittelen luetun ymmärtämisen harjoittelua. Aloittajahan kirjaimellisesti sanoi tarvitsevansa lupaa koiran kouluttamiseen, joka on keskeinen osa metsästyskoiratoimintaa - tarkoituksena ei ole aina saada saalista.)

      • Ajeleen

        Tuokin kävi mielessä, että voipi olla seurakohtainen asia miten vieraisiin suhtaudutaan. Hyvä, että asiaan tuli selvyys. Kiitos asiallisesta vastauksesta. Ensimmäinen vastaaja olikin ilmeisesti koulupinnari kellonajasta ja luetun ymmärtämättömyydestä päätellen.


    • metsästystä.

      Lain mukaan kuvaamasi jäniksen ajattaminen on metsästystä. Peruste: Metsästyslaki 28.6.1993/615;

      "2 § Metsästyksen määritelmä

      Metsästyksellä tarkoitetaan luonnonvaraisena olevan riistaeläimen pyydystämistä ja tappamista sekä saaliin ottamista metsästäjän haltuun. Metsästystä on myös pyyntitarkoituksessa tapahtuva riistaeläimen houkutteleminen, etsiminen, kiertäminen, väijyminen, hätyyttäminen tai jäljittäminen, koiran tai muun pyyntiin harjoitetun eläimen käyttäminen riistaeläimen etsimiseen, ajamiseen tai jäljittämiseen sekä pyyntivälineen pitäminen pyyntipaikalla viritettynä pyyntikuntoon."

      Suullinen lupa on yhtä pätevä kuin kirjallinenkin, ainoastaan luvan olemassaolon toteen näyttäminen voi olla hankalampaa. Ennen ajattamiseen ryhtymistä kannattaa kuitenkin miettiä, millä oikeuksilla yksittäiset seuran jäsenet (muka) voivat myöntää ulkopuolisille lupia metsästykseen tai koirien kouluttamiseen seuran alueilla. Onko tietoa, mitä kyseisen seuran säännöt sanovat asiasta?

      Ikävä tosiasia on, että vaikka joku yksittäinen seuran jäseni olisi luvannutkin, voi toinen eri mieltä oleva jäsen niin halutessaan saada sinut ja luvan myöntäjän melko ikävään tilanteeseen.

      • Ajeleen

        Laki sallii koiran irtipidon, jos on metsästysoikeus, 20.8. lähtien. Tuolloin jäniksen ajattaminen on mahdollista vaikka ei ole jäniksen metsästysaika. Ajattaminen sen mukaan ei olisi metsästystä.


      • kouluttamisen
        Ajeleen kirjoitti:

        Laki sallii koiran irtipidon, jos on metsästysoikeus, 20.8. lähtien. Tuolloin jäniksen ajattaminen on mahdollista vaikka ei ole jäniksen metsästysaika. Ajattaminen sen mukaan ei olisi metsästystä.

        Tuli näköjään kirjoitetuksi edelle epätarkasti. Koiran kouluttaminen on poikkeus, koska silloin kyse ei ole "PYYNTITARKOITUKSESSA" tapahtuvasta toiminnasta. Ratkaisevaa on nimenomaan pyyntitarkoitus.

        Se, että koiraansa kouluttaneella henkilöllä ei ole kiinni jäädessään mukana asetta, voi olla merkki siitä, että hän on oikeasti toiminut ilman pyyntitarkoitusta. Lähes yhtä yhtä hyvin se voi myös olla merkki siitä, että mukana ollut ase on ehditty kätkeä sopivasti juuri ennen kiinni jäämistä.

        Mutta silti on aika uhkarohkeata lähteä vieraan seuran maille koiraansa kouluttamaan pelkkien suullisten puheiden perusteella. Luvan myöntäjähän voi koska tahansa hankalan paikan tullen kiistää antaneensa sinulle lupaa, jolloin yksin sinä olet kusessa.

        Samoin olet kusessa silloinkin, jos osoittautuu, että sinulle luvan myöntänyt henkilö on luvannut sellaista, mitä hänellä ei olisi ollut oikeutta luvata. Minulla on se käsitys, että yleensä rekisteröidyissä metsästysseuroissa yksittäisillä jäsenillä ei ole valtuuksia luvata seuran alueille ulkopuolisia.

        Suosittelen siis hankkimaan sen vieraskortin ja toimimaan muutenkin sääntöjen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      57
      2543
    2. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2315
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      2302
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2223
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      51
      2072
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2027
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      398
      1765
    8. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      108
      1706
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      22
      1589
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1524
    Aihe