Rivatril+Dicyclover = siunaus vai kirous?

Onko teillä kokemuksia näiden vaaroista ja hyödyistä?
Lyhyt- tai pitkäaikaisessa käytössä?

Kärsin heikosta unenlaadusta (koko kuvaus http://keskustelu.suomi24.fi/node/8624317).
Toissa pe fysiologi määräsi minulle yhdistelmän Rivatril 1mg Dicyclover 0,5% 5 ml. Ensimmäisenä yönä, se toimi selvästi paremmin kuin muut tähän asti kokeilemani lääkkeet. Sen jälkeen hieman heikommin.

Minua aiemmin tutkineen neurologin mukaan Dicyc. tuhoaa muistin ja Riv. aiheuttaa voimakasta riippuvuutta, jonka seurauksena joudun jatkuvasti kasvattamaan annosta ja irti pääsy siitä tulee olemaan tuskaa.

Fysiologin mukaan sivuvaikutukset ovat minun annoksillani olemattomat ja lääkkeiden paras teho olisi vasta tuloillaan.

Ketä uskoa?
81100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

minullakin vielä jokin aikaa sitten, D ei kauaa auttanut:(( Ja bentzoa en halua jatkuvaan käyttöön. Np, nyt menee Reme 3,75 mg ja olen sillä nyt nukkunut kolmisen viikkoa.

Äänestä
  • eroon D:stä? ja kuinka kauan olit käyttänyt sitä?

    Äänestä

  • Levoton nukkuja kirjoitti:

    eroon D:stä? ja kuinka kauan olit käyttänyt sitä?

    Käytin vain kuukauden, Rivatrilia 2 kk. Lopetin D:n ihan kerrasta, enkä saanut mitään sivuvaikutuksia. Rivatrilin lopetin kyllä asteittain, eli parissa viikossa, pikku hiljaa vähentäen.
    Olen kokeillut elämässäni kaikenmoisia lääkkeitä tähän unettomuteen, myöskin bentzoja ja en enää halua siihen "koukkuun", erehdyin nimittäin jossain vaiheessa käyttämään lyhytvaikutteista Xanoria ja siitä irtipääsy oli aika vaikeata vaikka annos ei korkea ollutkaan eikä käyttöaika. Se vain "koukutti" fyysisesti. Sitä ei ole tehnyt esim. Diapam, Temesta, Tenox jne.

    No, saa nyt nähdä kauanko tämä Remeron auttaa, on tätä aiemminkin ollut käytössä. Ja tehot menneet:(((
    Mm. Ataraxissa huomasin että se annos, 25 mg mikä väsytti ja antoi unta viikon, sitä jouduttiinkin sitten aika pikaisesti nostamaan 100 mg:n ja kun sekään ei toiminut niin vaihdettiin Doxaliin, joka taas vaihdettiin Azonaan joka taas Triptyliin jne.jne.

    Toivon sinulle pikaista toipumista flunssastasi! Kuin myöskin mahdollisimman paljon unta, tämä unettomuus on jotain niin järkkyä että tässä sitten kärsii koko kroppa ja psyyke, ainakin itselläni.

    Flunssan takia sinun ei tarvitse lääk.vähentää. Itseäni (onneksi!!!!!) aina flunssan yhteydessä väsyttää ja nukun silloin todella hyvin jos vain esim. yskä ja nenän tukkoisuus antaa myöden. Vaan en silti kestoflunssaa itselleni toivo:))

    Äänestä

nyt näyttää hetkelliseksi lisäriesaksi pukkaavan flunssa/kuume. pitäisiköhän lääkkeitä jo sen takia vähentää?

Äänestä

Suomessa on ainakin yksi lääkäri, joka voi olla fysiologi, joka lähes järjestelmällisesti määrää unihäiriöihin yhdistelmän Rivatril disykloveriini. Näin kävi hänen vastaanotollaan käyneelle nuorelle tyttärellenikin. Toki niistä voi apuakin olla, mutta hoitajana nykyään tiedän, että bentsodiatsepiineihin kuuluvana Rivatril voi aiheuttaa riippuvuutta ja disykloveriinistä on aikojen kuluessa todettu erilaisia, vakaviakin sivuvaikutuksia. En tiedä, onko disykloveriiniä järjestelmällisesti tutkittu, esim. eri annoksilla ja pitkäaikaiskäytössä. Sitä voisi kysyä määräävältä lääkäriltä, hänellä täytyy olla tietoa asiasta, jos vastuuntuntoisesti sitä määrää. Samoin tietysti voi kysyä neurologilta, joka ainetta vastustaa. Itse en uskaltaisi niiden vähäisten tietojen perusteella, joita minulla on, sitä käyttää. Olen kyllä itsekin kokeillut. Uniongelmat voivat olla hankalia ja hädässään haluaa kaikenlaista kokeilla. Jos sinua kiinnostaa, kts. myös sivua www.tietoaunettomuudesta.fi.
Terveisin "meitä on nykyään monta"

Äänestä
  • Mistä olet lukenut Dicycloverinen haittavaikutuksista ja onko kyseisellä lääkkeellä /lääkeyhdistelmälläni vakavampia/yleisempiä sivuvaikutuksia kuin vakavan unettomuuden hoitoon yleensä käytetyillä lääkkeillä?

    Tilani on jatkunut yhtä pahana ja elämää pahasti häiritsevänä yli neljä vuotta, ja nyt tuntuu vihdoin ainakin osittaista apua löytyneen.

    Äänestä

  • Levoton nukkuja kirjoitti:

    Mistä olet lukenut Dicycloverinen haittavaikutuksista ja onko kyseisellä lääkkeellä /lääkeyhdistelmälläni vakavampia/yleisempiä sivuvaikutuksia kuin vakavan unettomuuden hoitoon yleensä käytetyillä lääkkeillä?

    Tilani on jatkunut yhtä pahana ja elämää pahasti häiritsevänä yli neljä vuotta, ja nyt tuntuu vihdoin ainakin osittaista apua löytyneen.

    Rivatril on kaatumaatautilääke, jota nykyään tuputetaan kaikissa psyykkeen häiriöön liityvisssä asioissa. Lääkkeeseen jää nopeasti koukkuun, mutta ainakaan meikäläiselle siitä on ollut apua. Olen käyttänyt jo yli kymmmenen vuotta, mutta annosta ei ole tarvinnut lisätä. Lääkitystä vartenhan lääkkeet on keksitty.

    Äänestä

Rivatril disykloveriini muutaman vuoden, aina välillä Stilnoctia (Somnoria) ja tuota yhdistelmää. Peruslääkkeenä on koko ajan ollut Seroquel noin 100mg/ilta. Viime talvena meni (ehkä masennuslääke Zoloft/Sertralinin takia) tehot kaikista nuukkulääkkeistä. Olin sairaalassa viisi (5) viikkoa nukahtamislääkevieroituksessa ja käytän tällä hetkellä Seroquelin lisänä Levozin-nimistä lääkettä.

En jäänyt yhdistelmään koukkuun, se oli aivan helppo vaihtaa lennossa nukahtamislääkkeeseen. Kun sitten kirjoitin Alihangalle s-postiin, että yhdistelmästä mennyt tehot, hän ei vastannut viestiin eikä myöskään uusinut reseptiä kuten oli aiemmin (hieman takkuillen) uusinut.

Sairaalan psykiatri oli juuri harjoitellut uniklinikalla ja kertoi, että bentsotyyppiset nukahtamislääkkeet aiheuttavat pätkänukkumista, jolloin virkistävä ja palauttava syvän unen osuus jää minimaaliseksi. Tavallaan nukahtamislääkkeillä nukkuessa kärsii koko ajan univajeesta,mikä rassaa elimistöä kovasti. Suositus olikin nyt nukuttava masennuslääke tai antipsykootti.

Rivatril disykloveriini antoi pitkät unet, silloin en kärsinyt pätkänukkumisesta. Mutta ilmeisesti molemmat, sekä yhdistelmä että nukahtamislääke, vaikuttivat muistiin - tai ainakin nukahtamislääke. Kävin muistihoitajalla kun aloin mielestäni unohdella hälyttävästi. Olin silloin käyttänyt pelkkää Seroquelia ja nukahtamislääkettä jonkin kuukauden. Tulos olikin huono. Testit uusittiin kun olin käyttänyt puoli vuotta nykyistä lääkitystä - ja tulos oli aivan erilainen, lähes täydet pisteet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Levoton nukkuja kirjoitti:

Onko teillä kokemuksia näiden vaaroista ja hyödyistä?
Lyhyt- tai pitkäaikaisessa käytössä?

Kärsin heikosta unenlaadusta (koko kuvaus http://keskustelu.suomi24.fi/node/8624317).
Toissa pe fysiologi määräsi minulle yhdistelmän Rivatril 1mg Dicyclover 0,5% 5 ml. Ensimmäisenä yönä, se toimi selvästi paremmin kuin muut tähän asti kokeilemani lääkkeet. Sen jälkeen hieman heikommin.

Minua aiemmin tutkineen neurologin mukaan Dicyc. tuhoaa muistin ja Riv. aiheuttaa voimakasta riippuvuutta, jonka seurauksena joudun jatkuvasti kasvattamaan annosta ja irti pääsy siitä tulee olemaan tuskaa.

Fysiologin mukaan sivuvaikutukset ovat minun annoksillani olemattomat ja lääkkeiden paras teho olisi vasta tuloillaan.

Ketä uskoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu