Vähän jää ajoilmoja

Kesä, joka täällä on lyhyt menee liian nopeasti, ei huomaakaan kun on taas syksy. Jos sattuu kylmä ja sateinen, sen vähempi kivoja ajoilmoja suhteutettuna harrastuksen hintaan. Olisipa aina kesä, niin pyörä olisi mukava kulkuneuvo.
6691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No niin miten sen nyt ottaa, tosimotoristi ei piittaa ilmoista kunhan vaan ei ole pakkasta(joillekkin käy sekin) kunnon ajovarusteet on kaiken aajaoo. Kesän aikana toiset ajaa 15 tuh. Ja toiset 1500 km. Kaikki on suhteellista.

Äänestä

Sato tai paisto, ei se estä. Lähinnä kuskista kiinni. Jos ei kiinnosta ni ei kiinnosta. Ei se säistä ole kiinni!
Talvella endurolla. Piikkirenkaita on. Islannissako se oli kun jannut ajaa katupyörillä jäällä kisaa. Varusteista ei jää kiinni.

Kerma perseet ajaa ja hikoilee kotilossa.

Äänestä
  • Panettelua

    Äänestä

Kaikkein kovimmilla helteillä tulee usein ajettua shortseissa ja t-paidassa mutta silloin on kulkupelinkin oltava polkupyörä.

Suurimman osan kesää mopoilee mukavasti nahkapuvussa, kolealla kelillä tai kunnon sateessa tiksteks-puvulla. Nollan tuntumissa pitää työntää kunnon fleecet tekstiilin alle.

Yllättävvä kyllä, sateesssa ajaminen on ihan ok ja huokeakin puku tuntuu pitävän ihan kuivana. Hanskat kastuu.

Harrastukseen hintaan ei voi suhteuttaa mitään, se on suhteeton :D

Iloista kevättä

Äänestä
  • varusteet kelin mukaan ja menoksi, ihmetyttää minua toi hanskojen kastuminen, vaikka mulla on ns. 100% vedenpitävät (lippulaput hanskojen mukana), kun viime toukokuussa ajelin Kemoraan kattomaan SM-Road Racing avausta Hki - Veteli(450km), vettä tuli melkein koko matkan, tais n. 60km ennen määränpäätä sade loppua, siis hanskat kastui, muuten pysyin kuivana, mistä se vesi pääsee hanskoihin?. Hyvää mp-kesää kaikille! ;-)

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    varusteet kelin mukaan ja menoksi, ihmetyttää minua toi hanskojen kastuminen, vaikka mulla on ns. 100% vedenpitävät (lippulaput hanskojen mukana), kun viime toukokuussa ajelin Kemoraan kattomaan SM-Road Racing avausta Hki - Veteli(450km), vettä tuli melkein koko matkan, tais n. 60km ennen määränpäätä sade loppua, siis hanskat kastui, muuten pysyin kuivana, mistä se vesi pääsee hanskoihin?. Hyvää mp-kesää kaikille! ;-)

    Onk sulla kyykky pyörä...? jos on niin katsoppas
    kun ajat sellaisella niin sun on kädet alaspäin
    ja kun vettä tulee niin se valuu sun käsivarttapitkin hanskaan,varsinkin jos ei oo
    vetänyt hanskan remmiä kiinni,tiedän kokemuksesta
    et asian on näin....kesä terkut kaikille....!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Negatiivinen kirjoitti:

Kesä, joka täällä on lyhyt menee liian nopeasti, ei huomaakaan kun on taas syksy. Jos sattuu kylmä ja sateinen, sen vähempi kivoja ajoilmoja suhteutettuna harrastuksen hintaan. Olisipa aina kesä, niin pyörä olisi mukava kulkuneuvo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu