löysin nettisurfaillen ihanat neulesukat child's first socks by nancy bush. olisiko kenelläkään ohjetta
näihin sukkiin tai eden vinkkiä kuinka pitsineule tehdään? netistä sitä en onnistunut kaivamaan. tuskin
on mikään valtion salaisuus, sillä malli tuntuu olevan melko suosittu.
näihin sukkiin tai eden vinkkiä kuinka pitsineule tehdään? netistä sitä en onnistunut kaivamaan. tuskin
on mikään valtion salaisuus, sillä malli tuntuu olevan melko suosittu.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pikainen googletus vahvisti epäilykseni: ohje on Nancy Bushin kirjassa "Knitting Vintage Socks", joten sen julkaiseminen netissä olisi tekijänoikeusrikkomus.
Kirja ei onneksi ole kovin kallis, Bookdepository lähettää sen nyt kotipostilaatikkoon hintaan 13,25 eur: http://www.bookdepository.co.uk/book/9781931499651/Knitting-Vintage-Socks
Maksuvälineinä kelpaavat paitsi Visa ja MasterCard, myös luotottomat Visa Debit ja Visa Electron. (Kirjan saa Suomesta ainakin Akateemisen kirjakaupan verkkokaupasta, mutta siellä se näyttää maksavan kierreselkäisenä 38 eur postikulut...)
kiitokset! eli kirjakauppaan matkani vie.
vielä ohjetta, niin valitappa uudelleen. Olen tehnyt pitsineulesukkaa satoja pareja, vasta vein suoramyyntiliikkeeseen 40 paria joulumyyntiin. Osaan hyvin jo pimeässä niitä neuloa.
niin, sen verran ois ähky neuloa... että mieluusti ottaisin ohjeen vastaan vaikka sähköpostiin...
Hmm... en oikeastaan sanoisi tuota pitsineuleeksi vaan paremminkin pintaneulekuvioksi (tässä yhdet ko. mallin mukaan neulotut sukat: http://www.flickr.com/photos/angefasu/187046007/ ).
Nämä eivät ole tietenkään samaa mallia, mutta Ullaneuleesta voisi löytyä lohduketta siksi aikaa, kun odotat kirjaa saapuvaksi (siinä kirjassa on muutakin mielenkiintoista, kannattaa, jos uudenlaiset sukkamallit kiehtovat!):
http://www.ullaneule.net/0307/ohjeet_karpalot.html
http://www.ullaneule.net/0208/ohjeet_koiranputkisukat.html (tää on jo aika lähellä tavallaan)
http://www.ullaneule.net/0308/ohjeet_kukkasillaan.html
http://www.ullaneule.net/0206/ohjeet_lainesukat.html (tässä on myös hyvin samaa ideaa, vähän modernimpana ja isokuvioisempana versiona)
http://www.ullaneule.net/0208/ohjeet_sananjalka.html
Nämä ja monta muuta Ullaneuleen arkistossa: http://www.ullaneule.net/ullakko/arkisto.html#sukat
jee, kiitokset sinulle googlaava neuloja, lainesukka lähtee ainakin puikoille. olen tuolta 'ullastakin' katsellut, useaan otteeseen, ei ole vain osunut silmään. kirjakin löytyi booky nettikirjakaupasta alle viidentoista euron, mutta tilaaminen jää joulukonkurssin vuoksi ensivuoden hankintoihin...mutta onneksi on lankaa!