Matkustan perjantaina Patong-Beachille. Kun menen Jungle-Ceylonin ostarille, ja siellä merkkiliikkeeseen eli "Premim-Out"-liikkeeseen, mistä voin tietää, onko siellä myös aitoa tavaraa? Vai ovatko kaikki feikkejä eli kopioita? Esimerkkinä vaikkapa Tommy Hilfiger miesten paita, maksaa Suomessa Stokkalla reilut 100 euroa.
Ostanko feikin kadulta kojusta muutamalla eurolla vai "aidon" paidan muutamalla kympillä merkkiliikkeestä?
Ja paljonko noissa merkkiliikkeissä voi tingata, vai onko "fixed prices"?
Feikki vai aito?
9
3156
Vastaukset
- laukkuryssän kakara
Räteissä ei nykypäivänä ole enää "viturankaanväliä", onko aito vai "aito", melkein sama kuin laukuissa. Kengät ovat aivan oma maailmansa, Elektroniikka aivan eri asia. JC:ssä on hintalappukojuja, joissa peak-seasonilla ei tingitä.
Thaikkulassa vuodesta 1990 käyneenä en nykyisin raahaa tavaraa, ainakaan mennessä. - nihuuu
Mun mielestä näissä ostareissa ei tingata ja tavara on kyllä oikeasti aitoa.
- fjkdls
Aitouteen en kommentoi, mutta kyllä ostareissakin voi yrittää tinkiä tai ainakin tehdä kohtuullisia "hinnan pyöristyksiä". Me ollaan ainakin saatu hintaa alaspäin, muttei toki samassa määrin kuin "kadun varsi kojuissa"..
- Laagoste
että Taikkulassa nämä merkkituoteet ovat 101% väärennöksiä Ja jos eivät ole niin kalliimpia kuin Suomessa.
Gantin paitoja saa 2 euroa kpl niin voi vain kuvitella missä mennään.- ..............
Taas näitä paskanpuhujia jotka ovat tietävinään, mutta eivät tiedä mitään.
Laagoste - olet 101% ääliö ja törppö. - Juuri näin
.............. kirjoitti:
Taas näitä paskanpuhujia jotka ovat tietävinään, mutta eivät tiedä mitään.
Laagoste - olet 101% ääliö ja törppö.Thaimaassa voi ostaa 100 % aitoja merkkituotteita, sekä näiden väärennöksiä. Thaimaassa myös tehdään monia – ei pelkästään vaatteita - merkkituotteita alihankinta työnä.
Merkkituotteiden hinnat vaihtelevat Thaimaassa kuten Suomessakin eri liikkeiden ja erinäisten alennusmyyntien mukaan, mutta merkkituotteet ovat Thaimaassa pääsääntöisesti halvempia kuin Suomessa. Tämä on muuten useasti todistettu useilla tarkoilla esimerkeillä täällä suomi24:kin, mutta aina vaan tuntuu jostain sikiävän näitä nimimerkin Laagoste kaltaisia ”tietäjiä” tussauttelemaan aivopierujaan.
Aidon merkkituotteen ostajalle Thaimaassa on eduksi jos hän omaa pientä tuote tuntemusta siitä mitä on ostamassa – ja tietyn terveen maalaisjärjen käyttökin on aina suositeltavaa.
Gant on verrattain uusi ja ”pieni” merkki Thaimaassa. Gantin kauppoja pitäisi olla yksi tai kaksi kpl Bangkokissa ja yksi Phuketissa:
GANT PHUKET
1st Floor Central, Phuket Department Store
PHUKET
THAILAND
Phone: (6676) 249 739
Tässä elävää kuvaa GANT avajaisista BKK:ssa tuote esittelyineen:
http://www.youtube.com/watch?v=SuQemikGq-Y
- Anonyymi
Tutki onko kangas minkä laista ja laatu
- Anonyymi
Aitoja kaikki
- Anonyymi
Väärennökset tehdään joko Bangladeshissä tai kinkkilässä, ei thaikuissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1008751
- 474319
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html381516- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121180Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837