Feikki vai aito?

tapsu55

Matkustan perjantaina Patong-Beachille. Kun menen Jungle-Ceylonin ostarille, ja siellä merkkiliikkeeseen eli "Premim-Out"-liikkeeseen, mistä voin tietää, onko siellä myös aitoa tavaraa? Vai ovatko kaikki feikkejä eli kopioita? Esimerkkinä vaikkapa Tommy Hilfiger miesten paita, maksaa Suomessa Stokkalla reilut 100 euroa.
Ostanko feikin kadulta kojusta muutamalla eurolla vai "aidon" paidan muutamalla kympillä merkkiliikkeestä?
Ja paljonko noissa merkkiliikkeissä voi tingata, vai onko "fixed prices"?

9

3433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laukkuryssän kakara

      Räteissä ei nykypäivänä ole enää "viturankaanväliä", onko aito vai "aito", melkein sama kuin laukuissa. Kengät ovat aivan oma maailmansa, Elektroniikka aivan eri asia. JC:ssä on hintalappukojuja, joissa peak-seasonilla ei tingitä.

      Thaikkulassa vuodesta 1990 käyneenä en nykyisin raahaa tavaraa, ainakaan mennessä.

    • nihuuu

      Mun mielestä näissä ostareissa ei tingata ja tavara on kyllä oikeasti aitoa.

      • fjkdls

        Aitouteen en kommentoi, mutta kyllä ostareissakin voi yrittää tinkiä tai ainakin tehdä kohtuullisia "hinnan pyöristyksiä". Me ollaan ainakin saatu hintaa alaspäin, muttei toki samassa määrin kuin "kadun varsi kojuissa"..


    • Laagoste

      että Taikkulassa nämä merkkituoteet ovat 101% väärennöksiä Ja jos eivät ole niin kalliimpia kuin Suomessa.
      Gantin paitoja saa 2 euroa kpl niin voi vain kuvitella missä mennään.

      • ..............

        Taas näitä paskanpuhujia jotka ovat tietävinään, mutta eivät tiedä mitään.
        Laagoste - olet 101% ääliö ja törppö.


      • Juuri näin
        .............. kirjoitti:

        Taas näitä paskanpuhujia jotka ovat tietävinään, mutta eivät tiedä mitään.
        Laagoste - olet 101% ääliö ja törppö.

        Thaimaassa voi ostaa 100 % aitoja merkkituotteita, sekä näiden väärennöksiä. Thaimaassa myös tehdään monia – ei pelkästään vaatteita - merkkituotteita alihankinta työnä.

        Merkkituotteiden hinnat vaihtelevat Thaimaassa kuten Suomessakin eri liikkeiden ja erinäisten alennusmyyntien mukaan, mutta merkkituotteet ovat Thaimaassa pääsääntöisesti halvempia kuin Suomessa. Tämä on muuten useasti todistettu useilla tarkoilla esimerkeillä täällä suomi24:kin, mutta aina vaan tuntuu jostain sikiävän näitä nimimerkin Laagoste kaltaisia ”tietäjiä” tussauttelemaan aivopierujaan.

        Aidon merkkituotteen ostajalle Thaimaassa on eduksi jos hän omaa pientä tuote tuntemusta siitä mitä on ostamassa – ja tietyn terveen maalaisjärjen käyttökin on aina suositeltavaa.

        Gant on verrattain uusi ja ”pieni” merkki Thaimaassa. Gantin kauppoja pitäisi olla yksi tai kaksi kpl Bangkokissa ja yksi Phuketissa:

        GANT PHUKET
        1st Floor Central, Phuket Department Store
        PHUKET
        THAILAND

        Phone: (6676) 249 739

        Tässä elävää kuvaa GANT avajaisista BKK:ssa tuote esittelyineen:
        http://www.youtube.com/watch?v=SuQemikGq-Y


    • Anonyymi

      Tutki onko kangas minkä laista ja laatu

    • Anonyymi

      Aitoja kaikki

    • Anonyymi

      Väärennökset tehdään joko Bangladeshissä tai kinkkilässä, ei thaikuissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      198
      1529
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      951
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      728
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      656
    Aihe