Juotteko viikolla saunan jälkeen olutta/siideriä tai viiniä?...Jos juotte niin montako?
Äidit Hoi!
galluppia
17326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei ole tarvetta juoda alkoholia. Kivennäisvesi on parasta saunan jälkeen.
En juo viikolla enkä yleensäkän ymmärrä miksi olutta/alkoholia pitää juuri juoda aina saunan jälkeen (itse juon todella harvoin saunan jälkee), juon kyllä viikonloppuna pe tai la pari siideriä lapsen mentyä nukkumaan. Eri ihmiset rentoutuu eri tavalla, toinen syö suklaata, toinen juo siiderin, kysymys on sama kuin "syötkö karkkia katsoessasi tv:tä ja jos syöt niin kuinka monta?" En kuiteskaan hyväksy sitä, että lasta hoitaessa / lapsen ollessa läsnä ollaan humalassa (eli korkeintaan tuo 1-3 alkoholiannosta ja jos juo tuon kolmekin, niin todella hitaasti illan mittaan).
Saunan jälkeen en yleensä juo muuta kuin kahvia.
Ruuan kanssa saatetaan joskus viikonloppuiltaisin kyllä juoda punaviiniä miehen kanssa. Lasillinen tai kaksi.
Juon yhden jos lapsi on mennyt jo nukkumaan (asumme samassa talossa-iso maalaistalo- minun vanhempieni kanssa).Kun äitini komentaa minut ja mieheni saunaan rentoutumaan ja nukuttaa sillävälin lapsen =) .
Tai sitten menemme vuorotellen mieheni kanssa, ja toinen nukuttaa lapsen.
Mutta jos lapsi ei ole nukahtanut, niin en ota mitään.Pelkkä limsa tai kivennäisvesi riittää silloin.
kuin ruokaillessa. Appelsiini mehu on mun lemppari. Kaikki alkoholipitoinen on yäk. en voisi kuvitellakkaan juopottevani. Miksi sinä juopottelet?
Olenko sanonut että juopottelen? Se ei todellakaan ole juopottelemista jos yhden annoksen puna/valkoviiniä juo saunan jälkeen! Jäi minulta pois tuolta välistä että "Juon yhden VIINIANNOKSEN jos..". (ja nimimerkkiin ei mahtunut!)
Eli siis ravintola-annoksen! Jos nyt tiedät mikä se on!
ja sekin on JOS! lapsi on nukahtanut!
Tuohon sinun suhtautumiseesi edellisen kommenttiin sanon, että älä välitä. Jos joku on tiukkap***u niin olkoon. Mua ei ainakaan kiinnosta jos joku kauhistelee saunakaljojeni juontia. Ihan sama!!! Säälittää vaan lähinnä tollaset kommentit että "siis viina on niin kamalaa ja kun on saanut lapsia niin et saa polttaa, juoda, käydä yksin missään, mennä töihin ennen kun nuorin on 3, viedä lasta hoitoon jne jne!!!" Näille sanoisin, että relais vähän enemmän ja tiukistelis vähän vähemmän niin elämä olis lapsillekin varmaan paljon mukavampaa!!!
miksi saa juoda viinaaaaa ja juopotella?
Onko lapsi läsnä jos hän nukkuu omassa sängyssään ja joku polttaa ulkona tupakkaa??? Tai juo saunassa saunakaljan jos toisenkin??? Juopottelustahan ei nyt siis ollut kyse ja jos on kyse oikein juopottelusta niin kai sen järkikin sanoo ettei sitä tehdä lasten nähden!
Joskus juon siiderin saunailtana ja mies olusen. Mies tykkää myös viinistä ja joskus ottaa lasin punaviiniä telkkaria katsoessaan. Minusta tämä ei ole humalahakuista ja opettaa samalla 11 ja 7 vuotiaillemme oikeanlaisen suhteen alkoholiin. He näkevät meidän hieman juovan sitä, emme tule humalaan ja meillä on terve suhde alkoholiin. Jos varoisimme juomasta lainkaan lasten nähden, tulisi siitä jännä tabu, jota on pakko kokeilla heti kun mahdollista.
Jos lähdemme viettämään iltaa ja alkoholia kuluu enemmän, lapsen jäävät mummilaan hoitoon. Emme tosiaankaan halua esiintyä kännissä lasten nähden. Yritän myös välttää "koko päivän krapulaa" kun lapset kuitenkin tulevat kotiin jossain vaiheessa seuraavana päivänä.
Ei ole mitään sääntöä että esimerkiksi joka kerta saunan jälkeen juon tai en juo. Välillä juon yhden, välillä vaikka kolme tai neljä ja välillä (yleensä) en yhtään. Joskus käyn viikolla kavereiden luona ja juon silloin mitä jupn ja tulen kotiin. Kännissä emme molemmat ole silloin, enkä minäkään oikeastaan koskaan ole kännissä, joskus pikku hiprakassa tulen kotiin. Nämä juomat juodaan vasta kun lapset on menneet nukkumaan, joskus juodaan lasten nähdenkin se yksi tai kaksi saunakaljaa. Mitä sitten, se on ihan normaalia ja järkevää alkoholinkäyttöä. Itselläni ei siis mene kaksi tai kolmekaan kaljaa päähän, eri asia olisi jos menisi päähän niin en joisi.
Todella harvinaista jos joisin sen yhdenkin, enkä ainakaan sillon kun muksu kotona..
No en, kalsarikännäys ei muutenkaan ole kyllä leipälajini
Koskaan en ole oikein ymmärtänyt, miten sauna ja alkoholi kuuluvat yhteen. Siis tämä "saunakalja" homma?
Kun lorauttaa ihan vähän kaljaa löylyveden joukkoon tulee siitä mielettömän hyvä tuoksu kiukaalle heitettäessä.
Itse en kaljaa juo, mutta mies tekee joskus niin ja tuoksu on hyvä. En minäkään oikein tuota saunakaljasysteemiä tajua, mutta kai johonkin rentoutumiseen sitten liittynee.
Kukin tekee tyylillään.
Jos juon, niin juon yleensä yhden. Viikolla ei tule oikeastaan otettua lainkaan, mutta viikonloppuisin voi mennä sidukka saunan jälkeen. Enempää en jaksa juodakaan. Kaupoissa pitäisi olla enemmän valikoimaa ns. pikkusiidereistä.
Hei.
Joskus tulee juotua,mutta suht harvoin.
Mutta en näe mitään pahaa siinä että äiti tai isä ottaa yhden saunakaljan tai yhden saunasiiderin.
Joskus saatan ottaa kerran viikossa sen saunasiiderin joko saunan kanssa tai ilman :)Mutta aika pääsääntöisesti en joka viikko juo sitä yhtäkään.
Mutta jos käyn lasten kanssa saunassa en silloin ota,mutta jos käyn yksin saatan silloin lasin siideriä ottaa.
Joskus otan viikolla ilman sitä saunaa sen yhden siiderin.
Mutta en mitenkään kyttää sitä että noniin ma.join yhden siiderin jotenka sit la.en voi saunasiideriä ottaa.
Pääasia olikin että juon sen yhdenkin vasta sitten kun kaikki lapset nukkuvat.
viiniä ei meillä juoda :)