Minulla oli kolme päivää kurkku toiselta puolelta erittäin kipeä. Se oli kunnonsärkyä ja säteili korvaan asti. Nieleminen oli tosi tuskaa. Ei muita oireita paitsi noin puolitoista kuukautta kestänyt vaihtelevaoireinen nenän tukkoisuus, aivastelu, flunssainen olotila.
Neljäntenä kurkkukipupäivänä menin terveydenhoitajalle joka määräsi nieluviljelyyn josko olis streptokokin aiheuttama kurkkukipu.Samalla varattiin aika lääkärille samalle päivälle. Nieluviljelyn pikatestin tulos oli negatiivinen ja lääkäri epäili Adenovirusta.
Mulla ei kyllä ole ollut mitään muita siihen kuuluvia oireita kuin tuo kurkkukipu. Hän myöskin tutki poski- ja otsaonteloni jollakin mittarilla (levitti geeliä poskiin ja otsalle ja jollain mittaripuikolla tutki). Sanoi vain että ohhoh ompas turvonneet poskiontelon limakalvot. Antoi lääkkeeksi Duactia ja antibiottikuurin sekä kahen päivän sairausloman. Kehoitti tulemaan uudelleen vastaanotolle jos ei tunnu siinä ajassa auttavan.
Nyt on toisen päivän ilta ja kurkkukipu vaan jatkuu.
Onko kellään kokemusta Adenoviruksesta?
Adenovirus
5
3206
Vastaukset
- adenoa pitkään
tosin se aiheutti itselläni pääasiassa silmäoireita. Sekä flunssaoireita ja vatsaoireilua. Kurja virus, kesti n. 7 kk parantua siitä.
Sinulta on ultrattu poski-ja otsaontelot.
Adenovirus on siis virus, en ymmärrä miksi sait antibioottia? Se kun ei auta kuin bakteereihin (onko sinulla bakteeritulehdusKIN?)
Pikateti oli nega, entäpäs viljely?- who knows
Minulla lääkäri EPÄILI sitä Adenovirusta, enkä tiedä oikein miksi niitä antibiootteja sain. Liittyisikö mitenkään siihen että poskionteloiden limakalvot olivat erittäin turvoksissa, en tiedä enkä tajunnut kysyä.
Pikatesti oli negatiivinen, samoin se perinteinen nieluviljely.
Nyt on viikko siitä kun oireet alkoivat ja ovat nyt poissa, paitsi nenä on välillä vähän tukossa.
Jos sinulla se virus kesti jopa sen 7 kk, niin enpä usko sitten että minulla sitä oli, mutta kuka tietää. Oli se kurkku sen verran kipeä. - punasilmä
who knows kirjoitti:
Minulla lääkäri EPÄILI sitä Adenovirusta, enkä tiedä oikein miksi niitä antibiootteja sain. Liittyisikö mitenkään siihen että poskionteloiden limakalvot olivat erittäin turvoksissa, en tiedä enkä tajunnut kysyä.
Pikatesti oli negatiivinen, samoin se perinteinen nieluviljely.
Nyt on viikko siitä kun oireet alkoivat ja ovat nyt poissa, paitsi nenä on välillä vähän tukossa.
Jos sinulla se virus kesti jopa sen 7 kk, niin enpä usko sitten että minulla sitä oli, mutta kuka tietää. Oli se kurkku sen verran kipeä.pari vuottakin tuon viruksen kanssa, pääasiassa kun se on iskenyt silmiin. Jos sitä ei ole testattu niin sitä ei sitten voi sanoa onko se virus päällä vai ei
- Anonyymi00005
Mulla oli vähän saman tyyppinen tilanne viime vuonna, ja voin sanoa että noiden oireiden kanssa on oikeesti tosi vaikea päätellä itse mistä on kyse. Kurkkukipu voi säteillä korvaan, nenä voi olla tukossa viikkoja, välillä tuntuu flunssalta – ja silti taustalla voi olla ihan eri juttu kuin mitä itse arvaa.
Itse luulin ensin että kyse on ihan tavallisesta kurkkukivusta tai allergiasta, mutta lopulta lääkäri epäili virusperäistä infektiota. Adenoviruskin voi kuulemma ilmetä tosi eri tavoilla – kaikilla ei tule kuumetta tai silmäoireita ollenkaan. Tässä oli muuten ihan hyvä selitys oireista ja siitä miten vaihtelevia ne voi olla https://medilux.fi/adenovirus-oireet/ Se mikä itselle jäi päällimmäisenä mieleen: näitä ei käytännössä pysty itse diagnosoimaan kunnolla. Oireet menee niin päällekkäin (streptokokki, virus, poskiontelot jne.), että ilman tutkimusta menee helposti arvailuksi. Ja vielä vaikeampi on yrittää “hoitaa oikein” kotona jos ei tiedä mikä oikeasti on kyseessä.
Jos kipu vaan jatkuu, niin kyllä mä menisin uudestaan lääkäriin niin kuin sulle jo sanottiin. Nykyään se on Suomessa aika helppoa – ei tarvii edes jonottaa paikan päälle, vaan voi hoitaa asian netistä ja saada arvion nopeasti, eikä se edes maksa paljoa.
Toivottavasti helpottaa pian, toi kuulostaa kyllä tosi ikävältä 😕
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle152081Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631425Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061409Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681245Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51212Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311027En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521016Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell56994- 47991
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti335973