Minulla oli kolme päivää kurkku toiselta puolelta erittäin kipeä. Se oli kunnonsärkyä ja säteili korvaan asti. Nieleminen oli tosi tuskaa. Ei muita oireita paitsi noin puolitoista kuukautta kestänyt vaihtelevaoireinen nenän tukkoisuus, aivastelu, flunssainen olotila.
Neljäntenä kurkkukipupäivänä menin terveydenhoitajalle joka määräsi nieluviljelyyn josko olis streptokokin aiheuttama kurkkukipu.Samalla varattiin aika lääkärille samalle päivälle. Nieluviljelyn pikatestin tulos oli negatiivinen ja lääkäri epäili Adenovirusta.
Mulla ei kyllä ole ollut mitään muita siihen kuuluvia oireita kuin tuo kurkkukipu. Hän myöskin tutki poski- ja otsaonteloni jollakin mittarilla (levitti geeliä poskiin ja otsalle ja jollain mittaripuikolla tutki). Sanoi vain että ohhoh ompas turvonneet poskiontelon limakalvot. Antoi lääkkeeksi Duactia ja antibiottikuurin sekä kahen päivän sairausloman. Kehoitti tulemaan uudelleen vastaanotolle jos ei tunnu siinä ajassa auttavan.
Nyt on toisen päivän ilta ja kurkkukipu vaan jatkuu.
Onko kellään kokemusta Adenoviruksesta?
Adenovirus
5
3132
Vastaukset
- adenoa pitkään
tosin se aiheutti itselläni pääasiassa silmäoireita. Sekä flunssaoireita ja vatsaoireilua. Kurja virus, kesti n. 7 kk parantua siitä.
Sinulta on ultrattu poski-ja otsaontelot.
Adenovirus on siis virus, en ymmärrä miksi sait antibioottia? Se kun ei auta kuin bakteereihin (onko sinulla bakteeritulehdusKIN?)
Pikateti oli nega, entäpäs viljely?- who knows
Minulla lääkäri EPÄILI sitä Adenovirusta, enkä tiedä oikein miksi niitä antibiootteja sain. Liittyisikö mitenkään siihen että poskionteloiden limakalvot olivat erittäin turvoksissa, en tiedä enkä tajunnut kysyä.
Pikatesti oli negatiivinen, samoin se perinteinen nieluviljely.
Nyt on viikko siitä kun oireet alkoivat ja ovat nyt poissa, paitsi nenä on välillä vähän tukossa.
Jos sinulla se virus kesti jopa sen 7 kk, niin enpä usko sitten että minulla sitä oli, mutta kuka tietää. Oli se kurkku sen verran kipeä. - punasilmä
who knows kirjoitti:
Minulla lääkäri EPÄILI sitä Adenovirusta, enkä tiedä oikein miksi niitä antibiootteja sain. Liittyisikö mitenkään siihen että poskionteloiden limakalvot olivat erittäin turvoksissa, en tiedä enkä tajunnut kysyä.
Pikatesti oli negatiivinen, samoin se perinteinen nieluviljely.
Nyt on viikko siitä kun oireet alkoivat ja ovat nyt poissa, paitsi nenä on välillä vähän tukossa.
Jos sinulla se virus kesti jopa sen 7 kk, niin enpä usko sitten että minulla sitä oli, mutta kuka tietää. Oli se kurkku sen verran kipeä.pari vuottakin tuon viruksen kanssa, pääasiassa kun se on iskenyt silmiin. Jos sitä ei ole testattu niin sitä ei sitten voi sanoa onko se virus päällä vai ei
- Anonyymi00005
Mulla oli vähän saman tyyppinen tilanne viime vuonna, ja voin sanoa että noiden oireiden kanssa on oikeesti tosi vaikea päätellä itse mistä on kyse. Kurkkukipu voi säteillä korvaan, nenä voi olla tukossa viikkoja, välillä tuntuu flunssalta – ja silti taustalla voi olla ihan eri juttu kuin mitä itse arvaa.
Itse luulin ensin että kyse on ihan tavallisesta kurkkukivusta tai allergiasta, mutta lopulta lääkäri epäili virusperäistä infektiota. Adenoviruskin voi kuulemma ilmetä tosi eri tavoilla – kaikilla ei tule kuumetta tai silmäoireita ollenkaan. Tässä oli muuten ihan hyvä selitys oireista ja siitä miten vaihtelevia ne voi olla https://medilux.fi/adenovirus-oireet/ Se mikä itselle jäi päällimmäisenä mieleen: näitä ei käytännössä pysty itse diagnosoimaan kunnolla. Oireet menee niin päällekkäin (streptokokki, virus, poskiontelot jne.), että ilman tutkimusta menee helposti arvailuksi. Ja vielä vaikeampi on yrittää “hoitaa oikein” kotona jos ei tiedä mikä oikeasti on kyseessä.
Jos kipu vaan jatkuu, niin kyllä mä menisin uudestaan lääkäriin niin kuin sulle jo sanottiin. Nykyään se on Suomessa aika helppoa – ei tarvii edes jonottaa paikan päälle, vaan voi hoitaa asian netistä ja saada arvion nopeasti, eikä se edes maksa paljoa.
Toivottavasti helpottaa pian, toi kuulostaa kyllä tosi ikävältä 😕
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",315222Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1412444- 1392118
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541947Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171800"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1711121Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää70971Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.313889Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa172810