Lauantaina 12.12, klo 13.20, ajoi hopeanvärinen taksi rautatiekadulla(rautatieaseman kohdalla ja sen jälkeen) pohjoiseenpäin. Kuljettaja yritti päästä ajoneuvojonon ohi, ajamalla muita huomattavasti korkeammalla nopeudella oikealla olevaa (ilmeisesti) pysäköintikaistaa käyttäen, hän kiilasi törkeästi muita oikealta, useaan otteeseen ja pääsi usean yrityksen jälkeen ajoneuvojonoon. Sen jälkeen hänen matkansa jatkui kaistoja useasti vaihdellen eteenpäin. Hän ei siis ollut lähtemässä parkista liikkeelle(sekin sääntö koskee vain linja-autoja), vaan halusi röyhkeästi nopeuttaa kulkuaan edellä mainitulla kaistalla. Itse ammattiliikenteessä toimivana, yllätyin niin rahanahneesta kuljettajasta, joka muista liikenteessä liikuvista piittaamattomana, asettaa muut vaaratilanteeseen, oman rahallisen etunsa vuoksi. Kyseessä oli selvästi törkeä liikenteen vaarantaminen, jossa muut autoilijat joutuivat lukkojarruttamaan.
Itse en ole Kokkolasta mutta meilläpäin tällaiset ammatikuljettajat, laitettaisiin pariksi kuukaudeksi jäähtymään. Ilmeisesti kyydissä ei ollut maksavia asiakkaita ja jos olisi ollut, eivät he kauan kyydissä olisi tohtineet olla. Mikäli kuljettaja oli ns. "renki", kehottaisin omistajan pitämään puhuttelun hänelle. Mikäli kyseessä oli itse omistaja, olen vahvasti sitä mieltä, että hän on väärällä alalla.
Itse en ole Kokkolasta mutta meilläpäin tällaiset ammatikuljettajat, laitettaisiin pariksi kuukaudeksi jäähtymään. Ilmeisesti kyydissä ei ollut maksavia asiakkaita ja jos olisi ollut, eivät he kauan kyydissä olisi tohtineet olla. Mikäli kuljettaja oli ns. "renki", kehottaisin omistajan pitämään puhuttelun hänelle. Mikäli kyseessä oli itse omistaja, olen vahvasti sitä mieltä, että hän on väärällä alalla.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos on numero muistissa , äläkä narise täällä !
soittaisin? Se ei ole minun tehtävä. Koska en voi uskoa, että kyseessä oli omistaja, niin toivon, että hän keskustelee kyseisen kuljettajan kanssa, jo oman ja muidenkin maineen takia. Ajankohdasta/paikasta/auton sijainnista voi olettaa, missä tilaus on otettu vastaan, ellei sitten auto ollut muualta suomesta.
täällä !
Kokkolan autoissa on isolla numerot taksikylteissä ja sen kyllä uskaltaa täällä ilmoittaa.Vaivauduithan valittaakin niin sano loppuun.
Siinä rautatienkadulla ei ole todellakaan mitään pysäköinti kaistaa ja siinä on kaksi kaistaa pohjoiseen päin ja kaistat tekevät pienen mutkan siinä aseman kohdalla että tämä kannattaisi autoilijoiden huomioda ja joustavuutta peliin siihen asti että saadaan kaistamaalaukset tehtyä ja katsokaa "taivasviittoja" miten kaistat menee.
Mahdollisista liikennerikkomuksista "ammattilaisena" osaat varmasti ilmoittaa poliisille. Tämä ei ole oikea foorumi kitistä. Ota yhteyttä ensin poliisiin sen jälkeen työnantajaan (jos tarvis) ja "ammattikuljettana" varmasti tiedät että näitä huolimattomuusvirheitä sattuu kaikille vittuuntuneena ja väsyneenä... itsekkin rikkomuksen tehneenä varmasti sen osaat sen myöntää.
Voisin sen verran sanoa, että rautatiekatu on kaksi kaistainen molempiin suuntiin. Näin ollen ammatti autoilija eli taksin kuljettaja yritti ajaa omaa kaistaansa ja muut kiilasivat hänen eteensä! Näin tapahtuu päivittäin kun tyhmät ihmiset ajavat keskellä kahta kaistaa eivätkä piittaa kaistoista tuon taivaallista. Itse olen meinannut saada monta kertaa massan mukana väärin ajaneen autonkuljettajan kylkeeni.
Ei kannata valittaa jos ei osaa edes liikenne sääntöjä!!! Tosin myönnettäköön, että kaistat rautatiekadulla linja-autoasemalta halpa-hallille asti kulkee miten sattuun mutkitellen, mutta opasteissa tien yläpuolella kyllä on merkitty miten kuuluisi ajaa, joten järki peliin mukaan ja ajakaa sitten kylmästi sellaisten idioottejen päälle jotka eivät omaa kaistaansa pitkin tajua ajaa vaan kiilaa toiselle kaista kun ei viitsi rattia käyttää.
Terveisin kokkolalainen ammattikuljettaja.
kyllähän taksit kaahailevat kokkolassa