Talvi on tullut ja Peugeotit ovat sen mukana keskellä tilannetta, jossa niillä pyritään ajamaan. Nyt tahtoisinkin kysyä mikä on talvi pösöilyssä kaikkein parasta?
Tuiskutukka?
Kuuraparta`
12282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Erittäin hyvät ajo-ominaisuudet ja hyvin lämmin talviauto. Ps. Tänään juuri katsastin ja läpi meni ilman mitään huomautettavaa.
on suunniteltu alas tuleva puhallus niin et suuntautuu jaloille eikä puhalla typerästi eteenpäin niin kuin mones ollu
Taidat olla mopomiehiä siinä kyllä sorkat jäätyy ajaessa. Ei pösössä tuskin löydät lämpimämpää auto kuin pösö!
Edellinen auto oli 307 2.0 bensakoneelle, auto hyvä ajaa kelillä kun kelillä mutta jalkatila vilponen alle -10 pakkasilla.
Kävin tänään Rovaniemellä. Siellä oli pakkasta 24. Täytyy todeta tosiasia, että lämpimämpää autoa saa hakea. Autoni on 407. Eikä ole mikään provo, vaan totta.
407sw ja vielä diesel kaiken lisäksi. Kyllä on lämmin auto. On täällä etelässäkin ollut melkein -20 astetta pakkasta ja hyvin pelaa. On kyllä se paljon puhuttu/haukuttu viimasuoja asennettuna. Huom! Sen viimasuojan asentamiseen ja poisottamiseen menee aikaan n. 1 minuutti
tarkenee,,,!!!: http://www.youtube.com/watch?v=N268ORNvZn8
70-luvulla isäukon 404 -66 bensapösöllä ja saatanan lämmin värkki oli: vaikka siinäkin alasuutin töhötti etiäpäin vaan tuli niin kuuma hönkäys että tarkeni mukavasti roissa 30 ast pakkasessa, en niin lämpimässä pirssissä ole ollutkaan sen jälkeen, vanha audi 60 oli kans lämpöinen, nykyään golffilla ajelen: ei liikaa lämpöä vai tarkenee siellä
Samoin minulla on pösön 407 SW 2,7 Hdi aut, hyvin on pelittänyt ja lämpöä riittäny. Autossa Webasto jossa kauko käynnistys.
joutuu julkisilla kulkenaan. Pösö kun hajalla jatkuvasti ja huohotinputki jäässä.
Oma 206 SW ja näillä pakkasilla on tarjennut. Kun laittaa sisäilman kierrätyksen lämpenee vielä nopeammin.
207 sai omasta lämmitinlaitteestaan kiitosmaininnan TM talvitestissä
Minulla on puolenkymmentä Peugeottia ollut ja yhteenkään en ole laittanut viimasuoaa. Aikoinaan Nissaneihin vaihdoin talvitermostaatin talveksi ja kesäksi sitten kesä termostaatin - sitäkää vaihtoa en ole Peugeotiin tehnyt.
Tuulilaisin alareunassa saisi kyllä olla lämmitysvastukset, jotka sulattaisivat pyyhkimet irti lasista.
Kun noin hyvin näköjään tiedät niistä huohotinputkista. Niin tulisitko minullekin näyttämään mistä löydän sen sinun kehumasi huohotinputken. Itselläni on 407 sw 2,7 Hdi. Odotan innolla että opastat minuakin tässä aiheessa, kun en ole nähnyt, kun olen pissapoikaa välillä täytellyt.