Onko kellään hyviä tai huonoja ideoita pääsiäisaskarteluun n. 3v ipanoiden kanssa?? Lapsia on kymmenkunta, taitoa ei edes saksilla leikkaukseen, mutta intoa on paljon!
Jotain simppeliä kiitos. ;)
pääsiäisaskartelua
5
19098
Vastaukset
- tipu
Leikkaa keltaisesta munapakkauksesta kennot irti. Jos ei löydy keltaista munapakkausta, voi lapset maalata kennot sormi- tai vesiväreillä keltaisiksi.
Sitten liimataan punaisesta höyhenestä heltta kennon pohjaan (kennot ylösalaisin, kapea puoli ylöspäin) ja punaisesta paperista tai kartongista leikattu (aikuisena voit leikellä nokat valmiiksi vinoneliöiksi) nokka naamaan liimalla. Liimaa myös kaksi höyhentä kummallekin sivulle kennoa siiviksi tai yksi höyhen pyrstöksi kennon taakse. Silmät voi piirtää mustalla tussilla.
Noita tulee myös irroitetusta munakennosta, kun liimataan väritettyyn kennoon pienehkö paperimassapallo pääksi ja huiviksi liimataan kolmikulmaiseksi leikattu kangaspalanen. Silmät ja suu tusseilla.
On helppoja ohjeita ihan pienillekin.- ideavaras
Hyvä ja halpa idea. Varsinkin, kun teemaa vaihtamalla saa erilaisia porukoita riveittäin. Hyvä, kiitos. :)
- Kaisa
Käy katsomassa www.tiimari.fi ja sieltä pitäisi löytää pääsiäisaskarteluja lapsille!
Ja voithan aina tuoda sisälle lämpeemään koivun oksia ja sitten kun niihin tulee hiirenkorvat niin liimailemaan niihin höyheniä. Kanamunien maalaamista(tyhjien).Massapalloista tipuja. - Fazu
Leikkaa kartongista munia, jotka lapset voivat koristella vaikkapa silkkipaperista tehdyillä mytyillä, voit myös leikellä eri värisistä papereista kuvioita ja raitoja joita sitten liimataan niihin muniin.
Kalvoväreillä saa myös hauskoa pääsiäismunia ikkunaan, piirrät valmiiksi munan rajat rajausvärillä ja lapset voivat sen sitten värittää. - ideavaras
Helpon tipun, eli piippurassia kierrettiin kerälle alhaalta ja ylhäältä, eri suuntaan kumpikin. Yläpuoli eli pää vähän pienempi kuin alapuoli. Niistä tuli oikein kivoja. Pääsiäisaskarteluun pakollisena kuuluva höyhen liimattiin tipulle pyrstöksi. Helttaa saa helposti värillisellä hileliimalla.
Helppo "kevätsäilytin" oli niille kaikkein pienimmille ipanoille. Etiketitön pilttipurkki siveltiin liisterillä ja päälle liimattiin servettiä. Joku taitavampi koristeli päällystetyn purkin vielä pienillä mytyillä. Oli kyllä tosi koreita purnukoita ja "kevätsäilyttimiä" työn päätteeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927