3-vuodenajan makuupussi; Haglöfs Slumber 2S vai Marmot Wave III

kuitupussi

1. Haglöfs Slumber 2S
2. Marmot Wave III
3. Ajungilak Kompakt, 3-season

Mikä noista kolmesta on paras tai suosittelette miehelle? Hinnat pyörii noin 100 euron paikkeilla, ja comfort alueet suurin piirtein -1 - -5 c. Eli mahdolliset käyttökokemukset, tarkeneeko keväällä ja syksyllä, kankaan veden/kosteuden pitäminen ja miten paloarka pintamateriaali on madollisille nuotion kipinöille? Untuvapussi on joskus harkinnassa mutta ei nyt..

7

5936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E

      Hieman epäilyttää väittää nuita pusseja 3-vuodenajan makuupusseiksi. Suomen oloihin sopivat ainoastaan kesällä, muina aikoina voipi olla enemmän miinusasteita. Suosittelen lämpimämpää pussia.

      • erpo

        3 vuodenaikaa on näin pitkässä maassa venyvä käsite. Noilla pusseilla nukut noin nollassa, kun päällää on kuiva kerrasto ja tarvittaessa päässä pipo. EN 13537 standardin määrittelemä mukavuuslämpötila on viitisen astetta liian optimistinen kenttäolosuhteisiin

        Eteläsuomessa käyttökausi kattaa siis yleensä kevään ja syksyn. Käsivarressa olen valvonut öitä palellen jo elokuun lopulla. Viimevuonna oli kylmimmillään -9 elokuun viimeisellä viikolla Kilpisjärveltä 30 kim etelään.

        Hyviä pusseja sinulla on vaihtoehtoina, joten huonoa et tule hankkimaan, jos johonkin noista päädyt. Haglöfsin trifusion kuitua kehuttiin joskus, kun se lanseerattiin.

        Edullisella kuitupussillä tässä itsekin olen pärjäillyt ja taas ensikesäksi katselen untuvaa. Mutta, kun ne hinnat ovat niin järkyttäviä. Tosin sitten kilolla saisi 1800 grammaisen kuidun ominaisuudet ja tilaa rinkkaan.


      • erpo
        erpo kirjoitti:

        3 vuodenaikaa on näin pitkässä maassa venyvä käsite. Noilla pusseilla nukut noin nollassa, kun päällää on kuiva kerrasto ja tarvittaessa päässä pipo. EN 13537 standardin määrittelemä mukavuuslämpötila on viitisen astetta liian optimistinen kenttäolosuhteisiin

        Eteläsuomessa käyttökausi kattaa siis yleensä kevään ja syksyn. Käsivarressa olen valvonut öitä palellen jo elokuun lopulla. Viimevuonna oli kylmimmillään -9 elokuun viimeisellä viikolla Kilpisjärveltä 30 kim etelään.

        Hyviä pusseja sinulla on vaihtoehtoina, joten huonoa et tule hankkimaan, jos johonkin noista päädyt. Haglöfsin trifusion kuitua kehuttiin joskus, kun se lanseerattiin.

        Edullisella kuitupussillä tässä itsekin olen pärjäillyt ja taas ensikesäksi katselen untuvaa. Mutta, kun ne hinnat ovat niin järkyttäviä. Tosin sitten kilolla saisi 1800 grammaisen kuidun ominaisuudet ja tilaa rinkkaan.

        Partioaitassa, tai kaupassa, tai mikä se nyt oli, näkyi olevan Marmot wawe 3 tarjouksessa 79,90€

        Mitään muuta järkevästi hinnoiteltua siellä ei sitten ollutkaan.


      • jf+w9

        älä epäile slumber 1 on extreme -14 ja miehelle normi 1 eli ihan hyvin pärjää 2 mallissa alemmat lämmöt


      • varmasti tarkenee

        unto! 4, vuodenaika talvi alkaa kun keskilämpö laskee alle -0, eikö näin? miät vilukissoja olette mulla on hagflöss jossa extreme -0 ja laihiksena tarkenenn 2c ssa hyvin siinä eli se on kolmen vuodenajan


    • teltta kota

      On ollu Haglöfs (suurin ja painavin kuitupussi, joku Goga pro?) ja en voi kehua.
      Ajungilak vois olla hyvä?
      Itselläni kotimainen untuvapussi, painoa n.1400g, menee pieneen tilaan, vetoketjujen suojaus toisihyvä jne.
      Omaahan toki kehuu, mutta on edelleen suvi käyttöön Haglöfs(tosi vanha mikä lie malli), SA makuupussi( sairaan vanha Tena?) ja Haltin jätti kuitupussi(vanhan Tenan tilalle).
      Rahulilla saa laatua ja käyttömukavuutta. Kannattais lukea Retki lehden testit ja sitten päättää mitkä ominaisuudet haluaa itselleen, joten testien toinen, kolmas tai neljäs saataisi olla kelpo valinta.
      Muuten... Lueskele retki saitteja...Siellä on aika paljon kokeneita retkeilijöitä ja myös tietoa.

      • toinen nimimerkki

        No tietenkin on ihan hlökohtainen juttu millaisessa pussissa tarkenee. Toiset tuottaa enemmän lömpöä kuin toiset. myös energian riittävyys on avainroolissa tässä pikkuseikassa. Eli näitä tarkenemisjuttuja ei testeitä kannata lukea. Tekniset pikkuhuomiot kylläkin, jos niitä ei ite hoksaa.
        Muutama tärkeä juttu:
        - kannattaa pitää mielessä, että 2/3 osaa lämmönhukasta katoaa sinne alas; eli keväällä, syksyllä ja loppusyksyllä ratkaisee hyvin pitkälle makuualusta.
        - toinen pikkujuttu että kun pussukka kastuu (kondensoi, hikoilee, vesisade ym) niineristyskyky heikkenee. Untuvapussissa se heikkeneminen menee potensiin ja kuivattaminenkin on aika aikaavievää. Ilman tulentekomahdollisuutta mahdoton juttu.
        - kolmas sivuseikka: reilu kaksymmentävuotta sitten tuommoiset ext. ~20 olevia pussukoita suositeltiin ainoastaan talvikäyttöön ;) Retkilehden väki ei tarkene edes kesällä, vaikka nykyään on helposti saatavissa kunnon makuualustoja, avaruushuopia jne.
        - Neljäs juttu, että tuommoisen kuitupussin päälle kun laittaa esim. haglöfsin pussukansuojan tai bivybackin, niin lämmönpitävyys kasvaa potenssiin. Sisäpuolen eristystä voi kasvattaa laittamalla sisäpuolelle ohuen kesäuntuvapussin. 2s kesäuntuvapussi = yhtä lämmin kuin talvipussi, ja pakkautuvat pienempään tilaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3562
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2927
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2396
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2338
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2301
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2267
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2163
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2127
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      116
      2078
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1984
    Aihe