Oppikaa suomea älkää vain narisko palveluista ruotsiksi

Esimerkin antaja

Ruotsinkieliset Ahvenanmaalaiset, vaatikaa perustettavaksi suomenkielisiä kouluja päivähoitopaikkoja ja laittakaa lapsenne suomenkieliseen päiväkotiin ja myöskin antakaa kielikylpyjä lapsillenne suomenkielellä , ja jos ei ole mahdollista tällaiseen , niin palkatkaa suomenkielinen lastenhoitaja , joka puhuu lapsillenne Suomea koko ajan , sitten valitkaa suomenkielinen koulu ja hankkikaa suomenkielisiä ystäviä lapsillenne , tilatkaa suomenkielisiä lehtiä kotiinne , kuunnelkaa suomenkielistä radiota ja katselkaa suomenkielisiä tv-kanavia , sitten peruskoulun tai lukion jälkeen suomenkieliseen ammattikouluun tai yliopistoon , ja sen jälkeen suomenkieliselle paikkakunnalle töihin ja jos mahdollista ottakaa suomenkielinen puoliso. Aloittakaa nyt kampanja jolla tehtäisiin suomenkieli ja kulttuuri kiinnostavaksi Ahvenanmaalla , lukekaa suomeksi suomalaisia kirjoja , katsokaa suomenkielisiä elokuvia jne. , ja puhukaa aina jos mahdollista Suomea jos vaikka tapaatte suomenkielisiän töissä , kaupassa , terveysasemilla , vapaa-ajalla jne. Ja vaatikaa aina palvelua suomenkielellä . Tällä tavalla Suomesta teistä tulee aidosti suomalaisia meille suomeen .

8

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svenne!!

      Du är inte riktig klok!
      Lär du dig svenska i stället...

    • hervare fråå skååne

      Lär du dig svenska vi kan ochså alla språk. Opettele sinä Ruotsia kun niin uhot siellä nurkassa. Olen tehnyt kaikki nuo johon viittaat. Minulla on myös Suomalainen vaimo ja lapset osaavat 3-5 kieltä. Mitä viitsit marista kuin vanha saranan ovi jatkuvasti. Tuota paskaa saa kuulla joka taholta. Opettele ja opettele. JOS SINÄ PISTÄISIT SEN SUN PÄRSTÄLÄPES KIINNI ja alkaisit opiskelemaan sitä Ruotsia niin menis sinunkin energiasi järkevämpään kuin Ruotsalaisten morkkaamiseen. Uskon jo vähemmälläkin että olet Ruotsin vihaaja ja se johtuu siittä että olet kalkkipää joka ei halua ymmärtää tai ei ole aivoja oppia Ruotsin kieltä. Synd med dig kamrat ( toveri) reipas tohvelipää. je kombeliiti dialektpå sama gangåsåtufåårnaliiti roliit att harvmee.

      • ihmettelen kyllä

        Mutta mitä ihmettä on tapahtunut Ahvenmaalaisten Suomen opetukselle? Vaadin välittömästi pääministeriltä toimenpiteitä Ahvenanmaalaisten kielenopetuksen turvaamiseksi, jotta heillä olisi todellinen kaksikielinen rikkaus kommunikoida mantereen kanssa sillä ensimmäisellä kotimaisella kielellä.


      • vaadit....
        ihmettelen kyllä kirjoitti:

        Mutta mitä ihmettä on tapahtunut Ahvenmaalaisten Suomen opetukselle? Vaadin välittömästi pääministeriltä toimenpiteitä Ahvenanmaalaisten kielenopetuksen turvaamiseksi, jotta heillä olisi todellinen kaksikielinen rikkaus kommunikoida mantereen kanssa sillä ensimmäisellä kotimaisella kielellä.

        Ei voi olla nauramatta, vai että vaadit, no kyllä varmaan nyt tulee vauhtia suomenkielen opiskeluun...
        HAHHAAA


    • ålanderi

      jävla kuksugar och fårknullare :D:D

      • tyuo

        Oikea Suomalainen paskakasa


      • Svekopelle
        tyuo kirjoitti:

        Oikea Suomalainen paskakasa

        näköjään osaa kirjoittaa edes alkeellisimpia suomen kielen sanoja oikein suomalainen kuten muutkin kansallisuudet kirjoitetaan pienellä ei isolla alkukirjaimella.Tämä todistaa sen. että affenat tarvitsevat
        entistäkin kipeämmin suomen kielen opetusta.


    • :):)

      skall knulla din mamma i anushålet :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4990
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      98
      3158
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3052
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2433
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      30
      2190
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1989
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1580
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1521
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1489
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1385
    Aihe