kun pesun jälkeen on kuskin jalkatila (kumimaton alta) kastunut? Mistä voi vuotaa? Onko kenelläkään kokemuksi tälläisestä? Kyseessä siis e90 mallinen 320i vuodelta 2006.
Mikä vikana
auttekee
14343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
sitä BMW:n "laatua". Bemuista menee pakkasella öljyt pihalle ja pesussa vedet sisälle. Ei anna kovin hyvää kuvaa BMW:stä.
Kuskin puolella on suodattimen alla jarrutehostaja jonka kopasta vesi valuu alas.
Mitä sille voi sitten tehdä? Varmaan parasta viedä merkkihuoltoon?
Kannatta porata reikä kumimaton alle josta vesi pääsee pois.
siellä kotelossa on viemäröinti tätä varten mutta voi mennä tukkoon, toinen vaihtoehto on kattoluukku jonka viemäröinti voi myöskin mennä tukkoon mutta yleensä silloin on myös A-pilari/t märät
Se on sitten varmaan se kotelo, koska autossa ei ole kattoluukkua. Pystyykö tuon tukoksen itse poistaa, vai kannattaako käyttää merkkihuollossa?
kyllä pystyy, täytyy vain purkaa vähän hiluja pois edestä että pääsee sinne kotelon pohjaan käsiksi
Pitääkin alkaa katselemaan tuota systeemiä. Osaatko sanoa onko tuo kuinka yleinen ongelma, vai onko käynyt vain huono tuuri?
Minulla on vuoden 2008 320i. Sama vika. Itse asiassa auto on parhaillaan kyseisen toisen vian takia Laakkosella. Se toinen vika on nykiminen. Auto on nykinyt uudesta asti. Nyt ennen takuuajan umpeutumista yrittävät paikallistaa nykimisen syyn. Vein Laakkoselle kahdeksan päivää sitten. Toivottavasti valmistuu jouluksi ;)
automaatti?
Kyllä vain. On automaatti. Kävin tänään Laakkosen pihassa vuokra-autolla kääntymässä ja autoni oli lumen peitossa. Maanantaiaamuna kertoivat odottavansa lupaa Saksasta moottorin ohjausyksikön vaihtoon. Se nykiminen on muuten pahimmillaan sellaista, että sen havaitsee reilusti jokainen matkustajakin ja kierroslumittarista.
autolla oli ajettu kuin nykiminen ilmaantui?
Ihan heti uutena. Liikkeen puolesta ajoivat noin 230 km auton minulle. Ensimmäinen nykiminen ilmeni noin 0,5 km jälkeen. Epäillyt olen kaikkea. Jopa sitä, että auton tuoneet teinit olisivat erheessä tankanneet dieseliä. Nyt on mittarissa noin 65 tkm ja joka huollon yhteydessä olen maininnut nykimisestä. Lisäksi saman vian takia on auto ollut huollossa muistaakseni kaksi kertaa. Ohjelmistoa on päivitetty (hoh hoh) ja jokin osa muistaakseni vaihdettu takuuna. Saan kai kohta hullun paperit kun valitan, mutta kyseessä on kuudes Bemari ja minun 23. auto. Muissa ei ole ollut tämmöistä kestovikaa. Vikoja kylläkin, mutta kaikki on saatu korjattua. Merkkiä ei tekisi mieli vaihtaa, mutta toimiva auto olisi iloinen yllätys!
saman ongelman esittely BMW:ssä, joka tosin oli 5 sarjalainen, mutta sama laatikko siinäkin on. En sitten ostanut Bemaria, vaikka muuten auto oli hyvä.