http://www.digitoday.fi/tiede-ja-teknologia/2009/12/17/tutkija-iphonen-kayttajilla-on-tukholman-syndrooma/200925753/66
Tätä kyllä näkyy monissa Applen asiakkaissa ilman iPhoneakin.
Tätä kyllä näkyy monissa Applen asiakkaissa ilman iPhoneakin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Montako aloitusta asiata tarvitaan?
Linux on paras, ei puutteita, maailmanvalloittaja Linux tulee oletko valmis.
Tuotahan esiintyy aika monen merkin kohdalla, aina löytyy ihmisiä jotka paasaavat siitä omasta suosikistaan ja koettavat todistaa sen oman valintansa olevan se oikea. Applella on brändinä erittäin suuri arvo joka on luotu Steve Jobsin karismalla, mainoksilla ja maksamalla Apple-koneet mukaan elokuviin ja TV-sarjoihin. Applen koneet ovat olleet designiltaan hieman erilaisia kuin Acerit ja kumppanit sekä sen lisäksi OS X on rajattu toimimaan vain niissä.
Taitavaa markkinointia ja mielikuvien luomista on siis tehty. Tuo on nähty myös siten kun on mietitty PowerPC -suorittimien tehoja sen aikaisiin ns. "PC-prossuihin", testeissä PPC ei häävisti ole pärjännyt mutta Applea fanittavat ovat silti kertoneet että Macintoshilla hommat vaikuttavat silti nopeammilta. Tuotteen ei siis tarvitse edes olla teknisesti parempi.
Ubuntu pupuntu paskaaaaa huotaaaa satana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Tuo on nähty myös siten kun on mietitty PowerPC -suorittimien tehoja sen aikaisiin ns. "PC-prossuihin", testeissä PPC ei häävisti ole pärjännyt mutta Applea fanittavat ovat silti kertoneet että Macintoshilla hommat vaikuttavat silti nopeammilta."
Tuo on kyllä mahdollista, sillä softa on eniten suorituskykyyn vaikuttava asia. Eli on mahdollista, että PowerPC Mac OS X on esimerkiksi ollut responsiivisempi ja nopeampi monissa käytännön asioissa. Esimerkiksi Windowsissahan on zip-pakkaus ja purku luokattoman hidas.
Itse en sitten ole PowerPC:llä Mac OS X:ää käyttänyt, että en voi puhua omakohtaisista kokemuksista tämän kanssa.
"Tuotteen ei siis tarvitse edes olla teknisesti parempi."
Juu, sehän on nähty Windowsillakin..
"Tuo on kyllä mahdollista, sillä softa on eniten suorituskykyyn vaikuttava asia. Eli on mahdollista, että PowerPC Mac OS X on esimerkiksi ollut responsiivisempi ja nopeampi monissa käytännön asioissa. Esimerkiksi Windowsissahan on zip-pakkaus ja purku luokattoman hidas."
Juu riippuu toki paljon softasta että miten on optimoitu, mutta kyllä netistä vaan löytyy benchmark -tuloksia joissa suoritetaan esim. jokin renderöinti samalla softalla ja dual G4 ei pärjää mitenkään päin AMD:n ja Intelin -prossuille, häviää jokaisessa testissä. Windowsissa kyllä on mahdollista että valitaan keskenään huonosti yhteen pelittävää rautaa tai softaa ja sitten taistellaan ongelmista, sama sitten Linuxeissa, Macilla on se etu tuota ajatellen että konekanta on rajattu, ei ole "miljoonia" piirisarjoja jne.
"Itse en sitten ole PowerPC:llä Mac OS X:ää käyttänyt, että en voi puhua omakohtaisista kokemuksista tämän kanssa."
Itsellä kyllä on PPC -kone jolla nytkin surffaan itseasiassa, mutta silti hieman hankalaa verrata että minkätasosta Windows PC:tä tämä nyt sitten vastaisi käyttönopeudessa, sen voi sanoa ettei se tuolle Windows 7:lla varustetulle pöytä-PC:lle pärjää. Menettelee tämä silti, G4 1.67Ghz PowerBookki, giga muistia ja Leopard.
"Juu riippuu toki paljon softasta että miten on optimoitu, mutta kyllä netistä vaan löytyy benchmark -tuloksia joissa suoritetaan esim. jokin renderöinti samalla softalla ja dual G4 ei pärjää mitenkään päin AMD:n ja Intelin -prossuille, häviää jokaisessa testissä."
No selväähän, että tälläisessä testissä häviää, vielä jos on täysin sama softa. Eri asia sitten jos verrataan tyypillistä työpöytäkäyttöä, jossa aikaa menee mm. tietokoneen ja ohjelmistojen käynnistykseen, voi olla joku tiedoston pakkaus sähköpostiliitteeksi tai jos vertailee vaikka miten sujuvasti iMovie toimii johonkin Movie Makeriin verrattuna.
Selvästikin Appleporukka on vertaillut PowerPC Mac OS X:ää johonkin esiasennettuun Windows -kokoonpanoon. Ja Appleporukka kyllä yleensä ottaa vertailuksi jonkun marketin halvimman paskan ja sitten sanoo sitä PC:ksi ja 1000€ kalliimpi kone ei ole olevinaan PC vaan "mäkki". Sekin kyllä voi vaikuttaa lopputuloksessa, etenkin jos suorituskykymittauksissa lähdetään siitä, että Windows on hidastettu jollain tietoturvalla.
Mutta silti, softa on eniten suorituskykyyn vaikuttava asia, ja kokonaissuorituskykyä ei voi muuten oikein mitata kuin ajamalla ohjelmia ja mittaamalla sekunteja. Suorituskykyyn vaikuttaa sovelluksen, käyttöjärjestelän ja komponenttien lisäksi myös sellainenkin asia kuin kääntäjä.. Kokonaisuus ratkaisee, että miten hyvin kokoonpano on kasaattu ja konfiguroitu, ja miten softat on käännetty.
huomattu, ehkä siksi itsellä on allergia Applen tuotteita kohtaan koska jotkut Apple-fanaatikot on vain niin ärsyttäviä ja koko ajan paasaa sitä "Applen ilosanomaa" ja haukkuu muut tuotteet lyttyyn.
Suoraan sanoen ihan sairasta, tietokone on vain tietokone ja puhelin vain puhelin, kivoja leluja tai jopa hyödyllisiä työkaluja muttei sentään jumalia.
ellet käytä linuxeja olet tyhmä
T: M-Kar
käytänkin linuxia, ja vielä parasta ja edistyneintä linuxia eli Fedoraa. Mäkkiäkin voisin käyttää verkonpainona mut ne tuppaa olemaan liian köykäsiä siihen tarkoitukseen...
Niinhän se linuxdistro jota kukin itse käyttää on aina se paras. Luulenpa, että Red Hat kuitenkin on edistyneempi kuin sen kehno ilmaisversio!
Tämä pätee niin naisiin kuin Linux-distroihinkin...
voinpa veikata, että tämäkin ketju lasketaan taas Mac.fanaatikkojen huudoksi, kas kun M-kaarin aina yhtä reipashenkinen avaus tölvi juurikin tätä ryhmittymää.
Mun 2c