Cipralexin lopettaminen

Voiko lääkkeen omatoimisesta lopettamisesta seurata jotain oireita? Mä olen pikkuhiljaa pienentänyt sitä. Alkuperäinen annos oli 20mg/vrk ja nyt se on 10mg/vrk. Kohta lopetan kokonaan. Mä en ole itsessäni huomannut, että toi lääke olisi mitenkään kohentanut oloa, tai auttanut kääntämään asioita kohti parempaa. Ei sen käytöstä mitään haittaakaan ole ollut. Se vain on ylihinnoiteltu lääke josta ei ole apua. Fiksuinta olisi ensiksi keskustella psykiatrin kanssa ja kysyä hänen mielipidettään asiasta. Jotenkin on semmoinen olo, ettei hän ole ollut viimeaikoina kiinnostunut mun asioista tai tekemisistä, niin en viitsi häiritä häntä näin mitättömällä asialla.
2269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kunhan lääkkeen lopettaa pikkuhiljaa muutaman kuukauden ajan. Jotkut kyllä lopettavat nopeasti muutaman viikon sisällä eikä heille sen kummemmin tulee mitään ongelmia. Ihmisen elimistö normaalisti pelaa ihan hyvin ilman lääkkeitä. Lääkkeet ovat vieraita molekyylejä elimistölle ja siitä syystä lääkkeiden lopettaminen on joskus hankalaa. Mutta rohkeasti vaan niin hyvää tulee ja voit elää ilman lääkkeitä ja säästät rahaasi. Sillä rahasummalla voit hankkia itsellesi vaikka mitä.

Äänestä

...lopettaminen varsinkin maksiannoksesta on tapahduttava yhteistyössä lääkärin kanssa. Ei ole tietoa, miten
pitkään olet Cipralexia syönyt. Ongelmia sinulla ei kuitenkaan omatoimisessa vähentämisessä ole esiintynyt.
Rivien välistä olen lukevinani, että johonkin diagnoosiin sitä on kuitenkin määrätty. Taustoistasikaan en
tiedä. Hoitosuhde psykiatrisi kanssa sinun on otettava puheeksi. Ehkäpä jokin toinen lääke antaa hoitovasteen. Sopivan lääkkeen löytäminen on joskus kokeilua. Mutta älä tee mahdollista virhetulkintaa 'olosi' ja 'tuntemuksiesi' perusteella hoitavasta lääkäristä. Hoitosuhteen pitää olla avoin ja luottamuksellinen
molemmin puolin. Ja ainahan yleensä lääkäriäkin voi vaihtaa.

Tsemppiä elämääsi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miimikko_ kirjoitti:

Voiko lääkkeen omatoimisesta lopettamisesta seurata jotain oireita? Mä olen pikkuhiljaa pienentänyt sitä. Alkuperäinen annos oli 20mg/vrk ja nyt se on 10mg/vrk. Kohta lopetan kokonaan. Mä en ole itsessäni huomannut, että toi lääke olisi mitenkään kohentanut oloa, tai auttanut kääntämään asioita kohti parempaa. Ei sen käytöstä mitään haittaakaan ole ollut. Se vain on ylihinnoiteltu lääke josta ei ole apua. Fiksuinta olisi ensiksi keskustella psykiatrin kanssa ja kysyä hänen mielipidettään asiasta. Jotenkin on semmoinen olo, ettei hän ole ollut viimeaikoina kiinnostunut mun asioista tai tekemisistä, niin en viitsi häiritä häntä näin mitättömällä asialla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu