Hei!
Olen muuttamassa Pariisiin puoleksi vuodeksi opiskelemaan. Olen toki jo esitteitä ja pari kirjaa selannut, mutta esitteet ovat yleensä turistimatkailijoille suunnattuja ja kirjat vanhentuneita.
Kysymys kuuluu: millaista on arki Pariisissa? Miten asiat sujuvat, kuinka kulutatte aikaa, onko kaduilla turvallista liikkua, missä hoidatte ostokset?
Ostoksista sellainen kiinnostaa, että onko Pariisissa paljon outlet-tyyppisiä vaatekauppoja, joista voi löytää edullisesti laatutavaraa? Tarkemmin sanottuna harrastan miesten klassista pukeutumista. (Helsingissä sellaista löytää halvalla lähinnä Stockan Outletista.)
Normaalielämä Pariisissa
1
596
Vastaukset
- Pariisissa asuva
Arki on arkea. Sen sujuvuus riippuu monesta seikasta, esim. onko sinulla ystäviä ja läheisiä, joiden kanssa viettää aikaa. Toinen merkittävä kysymys on työpaikan (sinulla opiskelupaikan) läheisyys kodista. Työmatkoihin menee monilla tuntikaupalla päivittäin, riippuen vaihtoyhteyksistä. Varsinkin jatkuvien lakkojen vuoksi työmatkailu saattaa olla turhauttavaa puuhaa.
Itselle ei hurjasti vapaa-aikaa arkena töiden, työmatkojen ja kodinhoidon oheen jää. Viikonloppuisin käydään kavereiden luona illallisella, ravintoloissa syömässä (joskus viikollakin), pubissa parilla, leffassa, museoissa & näyttelyissä, puistoissa kävelyllä... Ihan normi arkea siis.. ;)
Kaduilla on turvallista liikkua keskusta-alueella, kunhan maalaisjärki on mukana. Ostokset hoidan lähiympäristön kaupoissa, lähinnä Monoprix'ssa, joka ei ole edullisin, mutta lähikaupoista laadukkain.
Miesten klassisesta pukeutumisesta en osaa sanoa juuta enkä jaata, mutta eiköhän noita löydy...
Tässä eräs näkemys elämästä Pariississa:
http://www.dailymotion.com/video/x4sv97_bienvenue-a-paname_fun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116