http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/12/1019081
"Luontokuvakilpailun voittajakuvaa epäillään huijaukseksi."
http://www.suomenluonto.fi/bbc-luontokuvakisassa-epaillaan-huijausta
"Jos huijaus on totta, se on kiistatta yksi luontokuvauksen historian merkittävimpiä, ellei merkittävin – kansainvälisiä huippukuvaajia vilisevältä tuomaristolta taustojen tarkistaminen olisi pettänyt pahemman kerran."
Jossa on myös vertailtu sitä "vapaata" sutta vankeudessa elävään Ossian-suteen. Ja kuvausympäristöä-
Täytyy myöntää, että vaikka paljon on samannäköistä niin ei kuitenkaan niin identtinen että olisi päivänselvästi sama. Ei ole helppoa ei..
Luontokuvaskandaali ?(MTV3,BBC
4
916
Vastaukset 4
- Epätodennäköinen....
Valokuvauksen luotettavuus on digin mukana täysin mennyttä. Missään ei näe "As is" kuvia, vaan kaikki on "korjattuja".
Haitalliset yksityiskohdat poistetaan, taustat sumennetaan, valoisuus tasataan, kohde ehostetaan ja korostetaan ym.
Aito tai ei, on kuva voimakkaasti manipoloitu.
Tilanne sinänsä on äärimmäisen epätodennäköinen, jos kyseessä ei ole kesysusi, tai ei ole käytetty syöttiä ja automaattilaukaisijaa. Kuvaajan ollessa paikalla ei villisusi varmasti tule loikkimaan, ellei se aio syödä kuvaajaa.
Minun nähdäkseni oleellisinta asiassa on, onko itse tilanne aito, vai kuva osista koottu. Manipulaatio se on joka tapauksessa.
Tietysti jo se, että susi mahdollisesti on kesy vähentää sen arvoa ja se kuuluu "sirkuskuviin", eikä luontokuviin, mutta silti se on hyvä tilannekuva. Mutta jos kuva on osista koottu on se roskakoritavaraa.- Erik Tappi
"Minun nähdäkseni oleellisinta asiassa on, onko itse tilanne aito, vai kuva osista koottu. Manipulaatio se on joka tapauksessa. "
Jos en ihan muista muusia, niin kuva oli otettu keskikoon filmikameralla, joten photoshoppailu on aika hankalaa.
Sen sijaan uskon kyllä helposti, että kyseessä on kesy eläin.
- Mr.K.A.T.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/01/luontokuvien_manipuloinnille_halutaan_pelisaantoja_1365443.html
"Kunnianarvoisa BBC joutui äskettäin kiperään tilanteeseen- yhtiön masinoiman arvostetun luontokuvakilpailun voittajateos kun todettiin väärennökseksi. Wildlife Photographer of the Year-kilpailussa palkittu susipotretti on koostettu eri elementeistä ja lopputulos falskaa. Tapaus herätti huomiota Suomessakin. "- edfrgthj23
kävi että dopingtapaushan tämä oli..on joillakin kyllä kamala tarve voittaa huijaamalla luontokuvauskilpailu..no onhan se yritettävä huijaamalla kun ei voittajakuvaa osaa kuvata tai "löytää" luonnosta! Itse hyväksyn luontokuvien käsittelyn ehkä siinä määrin että valotusta, värejä yms korjaillaan..mutta jos kuvasta poistetaan jotain tai siihen lisätään jotain, esim kuvassa häiritsevästi oksa peittää kohteen ja se poistetaan..niin sellaista en oikein hyväksy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1081362Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137814Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois198742Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47707Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!32695- 69692
- 47630
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59555Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29551Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530