en usko että mulla on diapetes, vaikka on kokoajan hirveä janon tunne.. tänään oon juonu vähän yli 20 lasillista vettä. mutta tuli vaan mieleen et jos olis oikeesti diapeetikko niin pitääkö sinnitellä janossa, eli onko hyvä juoda sillon vettä niin paljon kun on jano vai rajottaa sitä normaaliin määrään vaikka olis jano. kun eiks aivotkin voi vetistyä tai jotain.
mul on vetistyny jo. :))
mul on vetistyny jo. :))
Vastaukset 2
Vanhimmat
Menehän heti terveyskeskukseen tms. mittauttamaan verensokerisi, niin saat selville, mistä janosi johtuu. Sinänsä veden juominen ei ole mitenkään kiellettyä, vaan juodaan silloin kun janottaa. Kun itse sairastuin diabetekseen, en ainakaan kyennyt mitenkään rajoittamaan juomistani. Tuntui, että kuolen janoon, jos en saa heti juomista.
Liika vedenjuonti voi kyllä viedä suolat kehosta, joten juopa vaikka vichyä välillä. Mutta mene sinne lääkärille. Itsekään en heti oireiden ilmestyttyä uskonut diabetekseeni ja kävin salaa vessassa ja join koko ajan. Väitin vain itselleni, että kyllä tämä menee ohi. Sairaalaan joutuessani olin reilusti alipainoinen ja jano ja virtsaamistarve olivat aivan käsittämättömiä, joten älä odota.
Voihan hyvinkin olla, ettei sinulla edes ole diabetesta, mutta jos on, voit joutua todella huonoon kuntoon, jos vain odottelet.
No Joo sanoi Kivi toiselle.