Thomson kaapelimodeemini meni rikki. Mikäli hankin uuden samanlaisen modeemin esim. huuto.netistä tilalle saanko yhteyden toimimaan heti kun olen kytkenyt laitteen vai ovatko modeemit jotenkin yksilöllisiä, jotka palveluntarjoaja pystyy laittamaan toimimaan?
Thomson kaapelimodeemi
Tonttu871
1
831
Vastaukset
Useimmilla kaapelioperaattoreilla on kaapelin palvelutarjonta lukittu modeemin MAC-osoitteeseen.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_address
Kaapelimodeemi pitää siis joko käyttää näytillä operaattorin palvelukeskuksessa tai sitten siihen syötetään vanhan modeemin MAC-osoite (MAC Spoofing).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927