Sähkökitti

Mistähän tuota kittiä voi tavallinen neljänruuhkanmies ostaa? Esimerkkikaupunkina Oulu.
1512488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

..olla jo eläkkeellä semmoset sähkärit jotka tota tuotetta mihinkään käyttää.

kyllä me nykyasentajat tullaan toimeen uretaanilla ja silikoneilla.. antaa niiden eläkesähkäreiden ja pikkulasten leikkiä muovailuvahalla.

Äänestä
  • just olla amiksesta päässyt?Se kitti on monesti parempi kun sun urtsikat ja silkkarit.Mites tälleen talvella kun keikalla tarviit vähän tuketta niin taitaa sun silkkarit ja urtsikat olla pakurin perässä jäässä.

    Äänestä

Ite Oulussa käydessäni ostelen sähkötarvikkeita Puuilosta ja Kärkkäiseltä. Sähkökitin löysin Ruskon Puuilosta (Konetie).
Ulkona on linnut käyneet nokkimassa sähkökittiä, jota on käytetty joihinkin mm. kaapeli läpivientien tiivistyksiin. Liekö ravitsevaa...?

Äänestä
  • On tullut omin silmin nähtyä, kun tiainen nokkii ahnaasti sähkökittiä kupuunsa. Taitaa olla hyvät mahahapot sulattamaan moista töhnää.
    Jotkut sanovat tätä valkoharmaata kittiä sähkärin paskaksi :D

    Äänestä

Ikkunakittiä

Äänestä

Putkiliikeestä hydrokitti(vistakitti) tuotenumero 05620.

Äänestä

Työssä ollessani asennustarkastajana eläkkeellä "harraste" urakoitsijana olen törmännyt 50-60 vuotta vanhoihinasennuksiin, sähkökitillä tiivistykset aivan hyviä. Sen olen havainnut, että silikonit päivänpuolella
ovat muutamaan vuoteen lähes haihtuneet pois. Ovat osanneet ennenkin tehdä kestävää.

Äänestä
  • näin on ammis pojille vaan silikoniit kehin. sitte kun teet oikeita töitä niin sähkömiehen paskaa.

    Äänestä

  • påpåpå kirjoitti:

    näin on ammis pojille vaan silikoniit kehin. sitte kun teet oikeita töitä niin sähkömiehen paskaa.

    ..kun vanhat ukot käyttää samaa paskaa lista-asennuksien "siistimiseen" asunnoissa? vasta törmäsin 300 asunnon yhtiön linjasaneerauksen yhteydessä tehtyihin sähköasennuksiin, jotka on askarreltu onnettomalla listalla ja kulmat/päädyt muovailtu tolla paskalla.. kyllä on nättiä.

    Äänestä

  • ihan oikea sähkäri kirjoitti:

    ..kun vanhat ukot käyttää samaa paskaa lista-asennuksien "siistimiseen" asunnoissa? vasta törmäsin 300 asunnon yhtiön linjasaneerauksen yhteydessä tehtyihin sähköasennuksiin, jotka on askarreltu onnettomalla listalla ja kulmat/päädyt muovailtu tolla paskalla.. kyllä on nättiä.

    Ei kai se nyt aineen vika ole,jos sitä käytetään väärin.Noita kittipeukaloita löytyy kyllä kaikista ikäryhmistä ...toiset ei koskaan opi tekemään siistiä jälkeä.
    Tuo Hydro-,Vista-kitti eli insinöörin paska(insinööri on NIIN hieno mies että jätöksetkin ovat valkiosia)on oikeassa paikassa varsin oivallinen tiivistys keino,silikoneja ja muita liimatiivisteitä väheksymättä.
    Jos Vistakitti on ollut käytössä jo isoisän aikaan,niin luulisi sen hävinneen markkinoilta ellei sillä mitään tekisi...

    Äänestä

Käytin kittiä jo 1957, minulla on joku vanha ainaki monta kymmentä vuotta vanha pötkö jäljellä ja vielä käyttökuntoinen.

Äänestä
  • Ulkoa ne onkin jo tintit syöneet aika päivää sitten.
    Ettei vaan niissä vanhemmissa olisi ollut jotain erinomaisia ainesosia esim. pcbtä, kun ne uudemmat vistakitit tuppasi kuivumaan jo parissa vuodessa.

    Äänestä

Upeaa Jänkä-Pate, miten onnistuit tämänkin ketjun kaivelemaan ??

Äänestä

Sähkökitin ja silikonin käyttö eroavat toisistaan useilla tavoilla, erityisesti niiden käyttötarkoitusten ja ominaisuuksien suhteen. Tässä on keskeiset erot:

Sähkökitin käyttö:
Tarkoitus: Sähkökitit ovat erikoistuneita tiivistys- ja liimausaineita, joita käytetään sähkölaitteiden ja -komponenttien suojaamiseen, tiivistämiseen ja eristämiseen.
Ominaisuudet: Sähkökitit tarjoavat hyvän sähköneristävyyden, lämmönkestävyyden ja mekaanisen kestävyyden. Ne kestävät usein korkeita lämpötiloja ja kemikaaleja.
Käyttökohteet: Käytetään erityisesti sähkölaitteiden koteloiden tiivistämiseen, johdotusten suojaukseen ja erilaisten sähkökomponenttien liimaukseen.
Silikonin käyttö:
Tarkoitus: Silikonit ovat monikäyttöisiä tiivistys- ja liimausaineita, joita käytetään laajalti rakentamisessa, korjauksessa ja muissa yleisissä tiivistys- ja liimaustarpeissa.
Ominaisuudet: Silikonit ovat joustavia, vedenpitäviä ja säänkestäviä. Ne eivät ole yhtä hyviä sähköneristäjiä kuin sähkökitit, mutta ne tarjoavat hyvän suojan kosteudelta ja voivat kestää laajoja lämpötilanvaihteluita.
Käyttökohteet: Käytetään laajasti kylpyhuoneiden, keittiöiden ja ikkunoiden tiivistämisessä sekä yleisiin tiivistys- ja liimaustarpeisiin.
Yhteenveto:
Sähkökitit ovat erikoistuneita sähkölaitteiden ja -komponenttien tiivistämiseen ja eristämiseen, tarjoavat paremman sähköneristyksen ja kestävät korkeampia lämpötiloja.
Silikonit ovat yleiskäyttöisiä tiivistysaineita, joita käytetään pääasiassa kosteuden, sään ja lämpötilan vaihteluiden kestämiseen rakennus- ja korjaussovelluksissa.
Molemmat materiaalit ovat tärkeitä omissa käyttötarkoituksissaan, mutta niitä ei yleensä käytetä toistensa korvikkeina niiden erityisominaisuuksien vuoksi.

Äänestä
  • Tietääkö tekoäly mistä nykyään sähkökittiä saisi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AC/DC kirjoitti:

Mistähän tuota kittiä voi tavallinen neljänruuhkanmies ostaa? Esimerkkikaupunkina Oulu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu