Buffalo Airstation Wbmr-G125

Tartaros

Talossa on ollut jo n 1,5 vuotta D-Linkin DSL-G624T ja sen kanssa on ollut joka viikkoista tappelua se pätki internettiä ja esti netin usein moniksi päiviksi ja salli sitten taas yhtäkkiä. Nyt pari kk sitten se simahti lopullisesti tietokone näyttää että yhteys toimii hyvin samoin D-Link mutta silti ei pääse nettiin asetusten vaihto ei auta ja asennus cd:n mukaan D-Link ei edes ole päällä, joten päätin hankkia uuden Modeemi/Reititin yhdistelmän.

Päädyin tuossa tälläiseen: Buffalo Airstation Wbmr-G125

Hinta laatusuhde on ainakin merkin ja hinnan mukaan hyvä. Mutta onko teillä mitään kokemusta kyseisestä laitteesta tai Buffalon muista laitteista. En nimittäin halua D-Linkin kaltaista P***** enään talooni. Tuohon modeemi ja reititin yhdistelmään tulisi yhdistää 2x Xbox 360 Tietokone Langallisesti ja 2 tietokonetta langattomasti. Tosin tulisin käyttämään suurintaan 2 laitetta kerralla niin ei ainakaan kauheasti pitäisi kuormittua, kun ainakin D-Link kesti esim Xbox 360:nen ja Tietokoneen yhdessä hyvin hyvinä aikoinaan. Eli mitä mieltä olette onko tuo hyvä ostos ja jos ei ole niin mitä suosittelisitte ??? Talosta löytyy myös ikivanha Speed Stream Modeemi jolla nykyään olen netissä, mutta siinä on vain yhden johdon ulostulo niin pitää vuorotella ja se tympii. Olen kuullut myös, että modeemi ja reititin erikseen olisi hyvä vaihtoehto, mutta muutamalla kaverillani on ja aina netti pimeänä.

Netti yhteys on Elisan 1 Mbit/s / 512 kbit/s Laajakaista.

3

1400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pätkät pätkät

      WLAN ei pätki internetiä: WLAN pätkii yhteyttä myös internet-yhteyteen. Tämä ei ole vika vaan WLANin eräs ominaisuus. Internet-yhteys on koko ajan päällä ja tämän voit tarkistaa operaattoriltasi, joka sanoo, että se on internet-yhteys heidänkin mittarin mukaan koko ajan päällä ollut.

      • Tartaros

        Meillä pätkii ihan normi langallinenkin yhteys ton D-Linkin kanssa xD
        Langaton taas ei edes toimi enään. Kesällä vielä toimi no sain Murosta apua ja hommaan Buffalon tukiaseman kunhan kerkeen. :D
        Joten tän voi sulkee :)


      • MVJ
        Tartaros kirjoitti:

        Meillä pätkii ihan normi langallinenkin yhteys ton D-Linkin kanssa xD
        Langaton taas ei edes toimi enään. Kesällä vielä toimi no sain Murosta apua ja hommaan Buffalon tukiaseman kunhan kerkeen. :D
        Joten tän voi sulkee :)

        > D-Link kesti esim Xbox 360:nen ja Tietokoneen yhdessä hyvin hyvinä aikoinaan
        > Netti yhteys on Elisan 1 Mbit/s / 512 kbit/s Laajakaista.
        Onko nettiyhteys noussut sinä aikana, kun olet käyttänyt D-Linkiä? Jos kyllä, D-Linkin laiteohjelmisto ei osaa välttämättä käsitellä sitä oikein. Tähän viittaa myös, jos D-Linkin ADSL-valo tasaisin väliajoin sammuu ja alkaa sitten vilkkua, kunnes palautuu normaalitilaan (tasaisesti palava valo).

        Siispä päivittämään laiteohjelmistoa (firmware), ftp://ftp.dlink.se/Products/dsl-products/dsl-g624t/drivers_firmware/. Viimeisin näyttää olevan 26.2.2009, joten sillä päivitettynä voit saada laitteen toimimaan. Itselläni on käytössä pari sukupolvea vanhempi vastaava D-Linkin laite, DSL-G604T. Oireet olivat samanlaisia, mutta firmispäivityksen jälkeen se on toiminut täysin moitteettomasti. (Kts. http://keskustelu.suomi24.fi/node/8540735.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4602
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1867
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1570
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      122
      1081
    5. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1026
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1011
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      923
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      852
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      47
      843
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      808
    Aihe