puhut ilmaiseksi Skypen kautta

jos et tiennyt

Riittää kun on tietokone joka toimii ja sähköposti niin voit valita puhua netissä Skype-ohjelman sieltä imuroituasi koneellesi. Ainoa mitä vältät on soittaa ohjelmalla kiinteään puhelinnumeroon tai mobiilinumeroon, jos et halua maksaa mistään. Voit soittaa ja puhua toisen kanssa mihin maailmankolkkaan tahansa kun vain tuo toinen on myös imuroinut ilmaisen Skypen netistä koneellensa ja antanut sinulle käyttäjänimensä tiedoksi, että voit sen sitten hyväksyä kun soittelette. Äänen laatu on yleensä hyvä ja kuvankin näkee jos on valinnut puhua kamera päällä ja toinen on tehnyt samoin. Nyt on Skypen sivulla ostettavissa myös uusi tekniikka joka perustuu siihen että ei tarvitse istua koneen ääressä puhuakseen vaan on korvakuulokkeet korvilla ja puhuu liikkuessa. Tiesitkö että voit myös "ostaa" puheaikaa toiselle vaikka mihin maahan, jos ei tuolla toisella ole tietokonetta, mutta on kiinteä puhelin. Aika halpa kolmen kuukauden puheaika. Näin tekniikka lähentää ihmisiä toisiinsa eikä "kalliit" puhelinmaksut ole enää esteenä yhteydenpitoon.

5

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pidetään yhteyttä

      Mese on myös hyvä ja halpa yhteydenpitoväline kirjoitellen ja jos sulla sattuu olemaan webbikamera niin näköyhteydelläkin.
      Mesessä on vielä se hyvä, että jos olet liittänyt ko henkilön verkostoosi, niin näet milloin hän on tietsikan ääressä eli tavoitettavissa.
      On tullut mieleeni sekin, että tuo on erittäin hyvä ominaisuus ottaen huomioon kaukana asuvat perheenjäsenet ja mahdollisesti yksin asuvat vanhukset, jne. Tekniikka seuraa automaattisesti toimiasi ja jos olet koneella normaaliin tapaan, niin voi olettaa että kaikki on kunnossa. Jos sitten jostain syystä käyttäytymisesi tietsikan suhteen muuttuu, niin silloin verkostossa olevan hälytyskellot soivat: oletko sairas, onko jotakin tapahtunut, jne.

      • videopuhelut mesellä

        ja samoin mesen välityksellä voi puhua suoraan. minusta ihan yhtä hyvä ääni kun skypellä.
        Kumma, ettei ihmiset enmmän käytä tätä ilmaista puheaikaa.
        Itse juttelen monen ystävän kanssa nykyään vallan mesen välityksellä, kännykällä enää vain välttämättömät.


      • Juupa juu

        Myös Skypestä näkee, onko ko henkilö paikalla.


    • 436gf

      skypeä vrt ny kännyyn. paljonko maksaa webkamera entä mikorfoni. ent se että pidät konetta aina auki päivät? vielä jos ei oo tietsaa niin senkin ostohinta on laskettava vaikka et sykpeen pelkästään ostakaan. luulempa että peruskänny 30-40e ja 5-10e kk puhelinmaksut kuten mul tulee halvimmaks. tekstiviestit on kalliita. apinoista saa 5 ilmasta päivässä ja 10sek puhelu on halvempi kui viesti.

      • Skypefan

        Jos sinulla on netti, ei skype lisää yhtään sen kuluja. Vaikka kone olisi koko päivän auki, ei kulut ole kovin suuria sähkön osalta , kyllä sitä sähköpostia ja pelejä tulee kuitenkin katsottua. Kännyllä on vahdittava aikaa, skypellä voit puhua vaikka kolme tuntia yhtäsoittoa. Ulkomaillekin voi soittaa halvalla, esim. tunnin puhelu Espanjaan maksaa 1,20. Mitähän maksaisi kännyllä? Olen neljän vuoden aikana ladannut muutaman kympin ja puhut tuntikausia milloin Jenkkeihin, milloin Eurooppaan.
        Olen myös jo pari vuotta soittanut skypellä lähes kaikki työpuhelut ja firma on säästänyt reippaasti rahaa sen jälkeen kun antoi luvan skypeen.
        Luurit ja kameran saa parilla kympillä vaikka Anttilasta.

        Kun näkee, onko porukat paikalla, voi soittaa vaikka ryhmäpuhelun. Eikä tarvitse kokeilla, olisko joku linjoilla ja maksaa esim. siitä, että puhelu menee vastaajaan. Ja jos minua ei huvita jutella kenenkään kanssa, laitan skypen offlinelle ja saan olla rauhassa. Kavereitten kanssa on sovittu, että laittavat meilin, jos haluavat skypetellä. Meilit kaikki katsoo joka välissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2628
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      2516
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      26
      2224
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1973
    5. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      30
      1783
    6. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      320
      1323
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1073
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1039
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      55
      1003
    10. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      933
    Aihe