Allekirjoittanut ei hyväksy, että kaupunginhallituksen päätöstä on muutettu pöytäkirjaan jälkikäteen toisenlaiseksi. Tätä asiaa eivät muut kaupunginhallituksen jäsenet halunneet kokouksessa 14.12.2009 ymmärtää.
Sain eräiltä kaupunginhallituksen jäseniltä moitteita, mutta miksi?
Se, että allekirjoittanut ja toinen pöytäkirjan tarkastaja eivät huomanneet valmistelevan virkamiehen muuttamaa päätöstekstiä, ei poista sitä tosiasiaa, etteikö väärää menettelyä voida oikaista taikka selvittää.
Nyt kun asian selvittäminen on vielä kesken, katson, etten voi toimia pöytäkirjan tarkastajana, ennen kuin kyseisen virkamiehen väärä menettely on tutkittu.
Asian selvyydeksi jäljempänä kaupunginhallitukselle jättämäni asiakirjateksti:
KOTKAN KAUPUNGINHALLITUKSELLE
Vastineen antaminen Etelä-Suomen lääninhallitukselle
Pöytäkirjaan liitettäväksi § 505 asiaan.
Kaupunginhallitus ei päättänyt 19.10.2009 / § 412 asiaa päätöspöytäkirjan tekstin mukaan vaan alkuperäisen kaupunginhallituksen jäsenille jaetun esityslistan tekstin mukaan.
Kotkassa 14.12.2009
Jorma-Kalevi Merivirta
Kotkan kaupunginhallituksen jäsen
Sain eräiltä kaupunginhallituksen jäseniltä moitteita, mutta miksi?
Se, että allekirjoittanut ja toinen pöytäkirjan tarkastaja eivät huomanneet valmistelevan virkamiehen muuttamaa päätöstekstiä, ei poista sitä tosiasiaa, etteikö väärää menettelyä voida oikaista taikka selvittää.
Nyt kun asian selvittäminen on vielä kesken, katson, etten voi toimia pöytäkirjan tarkastajana, ennen kuin kyseisen virkamiehen väärä menettely on tutkittu.
Asian selvyydeksi jäljempänä kaupunginhallitukselle jättämäni asiakirjateksti:
KOTKAN KAUPUNGINHALLITUKSELLE
Vastineen antaminen Etelä-Suomen lääninhallitukselle
Pöytäkirjaan liitettäväksi § 505 asiaan.
Kaupunginhallitus ei päättänyt 19.10.2009 / § 412 asiaa päätöspöytäkirjan tekstin mukaan vaan alkuperäisen kaupunginhallituksen jäsenille jaetun esityslistan tekstin mukaan.
Kotkassa 14.12.2009
Jorma-Kalevi Merivirta
Kotkan kaupunginhallituksen jäsen
Vastaukset 37
Vanhimmat
Päätöspöytäkirjan teksti ei vastaa esityslistan tekstiä! Asia on harvinaisen yksiselitteinen! Vaadit aloitteella asiaan kirjallisen selvityksen ja selvitykseen ohjeet oikaisukeinon käyttämisestä! Sitä kautta asian saa hallinto-oikeuteen!
Poliittinen kulttuuri on muuttumassa asiakirjarehellisyyteen mitä Jorma- Kalevi Merivirta ansiokkaasti toi esille viime kaupunginhallituksen kokouksessa.. Yllätys koettiin pöytäkirjan tarkastuksen yhteydessä., kun kaupunginlakimies muutti kokouksessa tehtyä virallista päätöstä omiin tarkoituksiin sopivammaksi.
Pöytäkirjan tarkastuksen käytäntö on, että kokouksen pöytäkirjaa ei ole tilaisuudessa mukana, jolloin saattaa syntyä vääränlainen lopputulos kokoukseen nähden.
Nostan hattua Jorma-Kalevi Merivirralle siitä, että rehellisesti tunnustaa virheensä mitä ei koskaan Kotkan kaupunginhistoriassa ole tapahtunut siihen tarvittiin Perussuomalainen.
Pasi Hirvosta ei näköjään kiinnosta pöytäkirjan oikea sisältö vaan miksi Jorma- Kalevi Merivirta vaatii rehellisyyttä kaupunginlakimieheltä ja mihin tarvitaan oikeaa kokouksessa tehtyä päätöstä. Pasia ei huolleta rehellisyys vaan se että asiakirjaa käytetään oikeudessa todistuskappaleena josta vastaa koko kaupunginhallitus yhteisesti.
Arto Hirvonen
Perussuomalaiset
Asiallinen taustavaikuttaja
Pitää olla kokouksen estyslistaa jolla tehtiin lopullinen päätös.
AH PS
Siis Hirvonen nostaa hattua sille että Merivirta myönsi virheensä. Näi Hirvonen (A) kirjoitti itse.... kuitenkin syytellään kaupungin lakimiestä tekstin muuttamisesta... kuka siis oikeasti muutti pöytäkirjan tekstin jos Merivirta myöntää virheensä? Eli missä vaiheessa minä putosin penkiltä tässä jutussa?
Siintä viestistä selviää kuka muutti sisällön.
onhan se tosiaan kumma juttu,että asioita muutetaan jälkikäteen??.
osaahan nuo asiakirjoja muutella.itselläni on kahdenlaisia asiakirjoja toinen mikä on julkisesti esitettäviä,ja sitten toinen onkin lääninhallitukseen laitettu, jossa mm on henkilöitä vaihtunut päivämäärät heittää, ja eipä siinä mikä on esityslistalla,ole niitä pykäliä jota olisi käsitelty.
mutta mutta siinäpä ne sitten pykälät löytyvätkin siinä paperissa jotka ovat lähettäneet lääniin. nyt odotellaan vain sopivaa hetkeä jolloin aletaan selvittämään näitä muitakin asioita.
Eihän sossut olr koskaan missään asiassa toiminut rehellisesti, vaan niin kui se heille on parhaaksi. Siihen malliin ne sorvaa kaiken. Oma etu ja hyöty päälimmäisenä ja millään muulla ei ole väliä. Töväen puolue????????
vai mistähän lie ovat keksineet moisen asiakirjoihinsa ?? jotka menneet sitten eteenpäin?? asia selvityksen alla.
24 §
Salassa pidettävät viranomaisen asiakirjat
Salassa pidettäviä viranomaisen asiakirjoja ovat, jollei erikseen toisin säädetä:
1) valtioneuvoston ulkopoliittisia asioita käsittelevän valiokunnan asiakirjat, jollei valiokunta toisin päätä, sekä ulkoasioita hoitavan ministeriön ja Suomen edustustojen poliittiset tilannearvioinnit, poliittisista tai taloudellisista suhteista toisen valtion kanssa käytyjä neuvotteluja koskevat asiakirjat ja ulkoasiainhallinnon alaan kuuluvat salakirjoitetut viestit, jollei asianomainen ministeriö toisin päätä;
25) asiakirjat, jotka sisältävät tietoja sosiaalihuollon asiakkaasta tai työhallinnon henkilöasiakkaasta sekä tämän saamasta etuudesta tai tukitoimesta taikka sosiaalihuollon palvelusta tai työhallinnon henkilöasiakkaan palvelusta taikka tietoja henkilön terveydentilasta tai vammaisuudesta taikka hänen saamastaan terveydenhuollon ja kuntoutuksen palvelusta taikka tietoja henkilön seksuaalisesta käyttäytymisestä ja suuntautumisesta; (11.12.2002/1060)
30) oppilashuoltoa ja oppilaan opetuksesta vapauttamista koskevat asiakirjat, oppilaan ja kokelaan koesuoritukset sekä sellaiset oppilaitoksen antamat todistukset ja muut asiakirjat, jotka sisältävät oppilaan henkilökohtaisten ominaisuuksien sanallista arviointia koskevia tietoja, samoin kuin asiakirjat, joista ilmenee ylioppilastutkintolautakunnan määräämien arvostelijoiden arvostelutehtäviä koskeva koulukohtainen työnjako, kunnes on kulunut vuosi kyseisestä tutkintakerrasta;
32) asiakirjat, jotka sisältävät tietoja henkilön poliittisesta vakaumuksesta tai tietoja henkilön yksityiselämän piirissä esittämistä mielipiteistä taikka tietoja henkilön elintavoista, osallistumisesta yhdistystoimintaan tai vapaa-ajan harrastuksista, perhe-elämästä tai muista niihin verrattavista henkilökohtaisista oloista; asiakirjat, jotka sisältävät tietoja henkilön toimimisesta poliittisessa tai muussa luottamustehtävässä tai henkilön pyrkimisestä sellaiseen tehtävään samoin kuin henkilön osallistumisesta poliittisen puolueen perustamiseen ja rekisteröintiin tai valitsijayhdistyksen perustamiseen vaaleja varten, ovat kuitenkin julkisia.
mahtavaa tesktiä.Selväksi tuli, itsellesikö.
Merivirtaa on syyttä suotta pakstalla haukuttu, mutta tässä se nyt taasen nähdään, kuka on rehti ja ketkä eivät! Jämpisti oikea ratkaisu, hyvä Merivirta!
Ei voi kuin ihmetellä kaupunginhallitusta miten alas viitsivät vajota! Ei se ole virkamiesten vika jos kaupunginhallitus on saamaton!
;uuta ei voi sanoa!
Merirta on jees ja muut on out, sillä nykymaailmassa täytyy olla rehtiyttä, muuten ei tule mitään!
Kuules nyt Jorma Kalevi. Arvostan kyllä sinua päättäjänä ja istutaan samassa hallituksessakin mutta nyt alkaa mennä minusta liian pitkälle. Mitään laitonta ei ole tapahtunut ja se että olet itse tarkastanut kyseisen pöytäkirjan ja nyt yrität pestä käsiäsi siitä ettet tajunnut sitä että Ruonala oli tuonut ennen kokousta uuden vastauksen johon oli lisätty muutama sana. Kun nuija paukahti pöytään kyseisen asian kohdalla ei ole asiaan tullut minkäänlaisia lisäyksiä. Tämä Perussuomalaisten harrastamat salaliittoteoriat pitäisi nyt lopettaa. Kotkassa virkamiehet hoitavat asiansa juuri lakien ja asetusten mukaan siihen ei liity mitään elokuvista tuttuja salaisia kähmintöjä. Mua alkaa oikeasti nyppimään että selvistä asioista halutaan vääntää mitä ihmeellisimpiä satuja. On kai Kotkassa nyt tärkeämpiäkin asioita mihin energiaa haaskata. Ja ainakin kirjoitan omalla nimellä että Mertsu tietää kuka kritisoi.
Terveisin Semi Lommi
lainaus suomi 24 keskustelupalstalta/ semi lommin kirjoituksesta.
Kotkassa virkamiehet hoitavat asiansa juuri lakien ja asetusten mukaan siihen ei liity mitään elokuvista tuttuja salaisia kähmintöjä.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
oletko aivan varma tuosta asiasta mitä väität ?? voin sanoa ettei väittämäsi pidä ihan paikkaansa,kyllä niitä virheitä löytyy ja niiden tekijätkin,vaan eipä uskalla myöntää tekemiään.
ja yksistään kaupungilta pyydettäessä kirjallisesti papereita,he saavat aikaa kulumaan n 3kk. jossa yksinkertainen asia pitäisi saada hoidetuksi 2vk/ maks 1kk . hyvän hallintolain mukaan.
joten saanet väittää aivan mitä haluat virkamiehistä/naisista mutta minä tiedän miten he toimivat.
Olemmehan sentään itäisessä kaupungissa Kotkassa. Sanoit itse omassa ketjussani, että monitoimihallin vuokratakuu tuli puun takaa eli täysin yllätyksenä, vaikka puhuttiin muusta summasta. Joten näistä niin sanotuista salaliittoteorioista sen verran, että jos Kotkassa ei pidä päätään kylmänä ja vie tarpeksi usein kymäreitä lehtikeräykseen, niin huomaamatta allekirjoitat mielestäsi täysin selvän asian mustaa valkoisella väärään kohtaan. Kun katsot oikealle sekunninkin ajan, vasemmalta vaihdetaan toinen paperi nenäsi alle.
Sattuneesta syystä, virkavalta tutkii, et sinä, ko.kokouksessa 14.12.2009, syyttämällä tuomitsit -jk:n, sitäkö se herra pulkassa istuminen teettää? En odota vastausta, odotan tutkinnan tuloksia kouvolasta.Tiedät tasan tarkkaan aiheen ja miten se meni, esityslistat ja päätöspöytäkirjat tallessa on.
Sepä se kun tiedän miten se asia on mennyt niin uskallan olla sitä mieltä ettei mitään laitonta ole tapahtunut. Mutta saahan niitä salaliittoteorioita keksiä ja kehitellä. Ja herrapulkka on kyllä multa kaukana.
Tarkkana tietysti pitää olla mutta asiat valmistellaan aina niin huolella ettei niitä tarvitse muutella jälkikäteen. Tästä varmasti on Ruonalan kohdallakin ollut kun toi uuden paperin kokoukseen joka kyseistä asiaa käsitteli. Ihan normaali käytäntö. Esimerkkinä tästä jos teen valtuustoaloitteen ja julkaisen sen täällä kuitenkin haluan muuttaa siinä jotain sanoja tai vaikka enemminkin niin se paperi minkä valtuuston puheenjohtaja nuijalla kopauttaa on mun virallinen aloite. Kaikki muu on jotain muuta. Ja tämä 1,5 miljoonaa tuli puuntakaa mutta ei siinä mitään ihmeellistä ole virkamiehet valmistelee ja päättäjät sitten päättää. Siksi onkin kiva kuulla mitä suunitelmia asiaan oikeen liittyy ja uskon että muutama vaikutusvaltainen päättäjä onkin tiennyt tästä jo ennen kymärin juttua mutta minä en vaikka paljon asioita etukäteen saankin tietää.
tarvita,eiköhän se pelkällä faktalla voida esittää mitä kaupunki tekee.
vai mitä mieltä olet seuraavista ,onko ne salaliittoteoriaa sinun mielestä??.
lähde: http://www.kymensanomat.fi/uutiset
Kotka on tekemässä jo 12 miljoonaa tappiota
29.9.2009 4:00
Tulosta painavat alas muun muassa arvioitua pienemmät myyntivoitot ja arvioitua suuremmat sosiaali- ja terveysmenot. Henkilöstömenoissakaan ei ole päästy säästöihin.
Eija Anttila
KOTKA. Kotkan kaupungin talous jatkaa jyrkkää sukeltamistaan. Kotkan ennakoidaan tekevän tänä vuonna 12 miljoonaa euroa tappiota.
Kesän aikana ennusteen mukainen tulos on suorastaan romahtanut: kun kesäkuun lopun ennusteen mukaan tuloja oli kertymässä ”vain” kolme miljoonaa euroa menoja vähemmän, elokuun lopussa tappio oli nelinkertaistunut.
Romahdukseen on monta syytä. Tulopuolella suurimmat riskit ovat omaisuuden myyntivoittojen toteutumatta jääminen ja maankäytön tulokasvun pysähtyminen. Myyntivoittotavoite oli alunperin tälle vuodelle neljä miljoonaa, joka on nyt tingitty kahteen miljoonaan euroon.
Menopuolella sosiaali- ja terveyslautakunnan palvelujen ostoihin ja avustuksiin varattujen määrärahojen ennakoidaan ylittyvän jopa 5,7 miljoonalla eurolla.
Helpotusta talouteen ei ole saatu henkilöstömenojen vähennystoimistakaan. Esimerkiksi virkojen täyttökielto ei ole lähtenyt puremaan toivotulla tavalla, eikä käynnissä oleva yt-menettely ole tuonut nopeita ratkaisuja taloustilanteeseen.
Yleinen talouden taantuma näkyy kaupungin taloudessa kaksisuuntaisesti: verokertymä pienenee ja vastaavasti työllisyyden hoitoon ja toimeentulotukeen kuluu entistä enemmän rahaa. Veropuolella olennaisin muutos on tapahtunut yhteisöveroissa, jotka elokuun loppuun mennessä olivat laskeneet 12 prosenttia verrattuna viime vuoteen.
Niin kutsuttuina turhina menoerinä voidaan pitää sairaanhoitopiirin jonopäiväkustannuksia (koko vuonna 1-1,3 miljoonaa euroa) joita ei ole pystytty estämään toiminnallisin muutoksin sekä Kelalle maksettava työmarkkinatuen kuntaosuus, jota kertyy tänä vuonna noin 2,5 miljoonaa euroa.
Kotkan talousnäkymät vaikuttavat ensi vuoden talousarvion laadintaan niin, että toimintakatteen on supistuttava. Toimintakatetavoite ensi vuodelle on -237,5 miljoonaa euroa.
Toimintakatteen supistamiseksi on tehtävä toiminnallisia muutoksia kuten toimipisteiden karsimista, aukioloaikojen supistamista ja toimintatapojen uudelleen arviointeja, jotka hillitsevät toimintamenojen nousua.
Talousjohtaja Jaana Kuuvan mukaan kaupungin palvelutuotannon menoista on ensi vuonna karsittava 1,5 prosenttia. Hänen mielestään esimerkiksi toimipisteverkon tiivistäminen ei välttämättä tarkoita palvelujen heikentymistä.
Myös investointiohjelman valmistelussa on tavoiteltava maltillista tasoa ja haettava mahdollisuuksia supistaa tai lykätä hankkeita.
Investointien tulorahoitus uhkaa tänä vuonna jäädä kymmenen prosentin tuntumaan, minkä vuoksi miltei 40 miljoonaa investoinneista on rahoitettava lisääntyvällä lainanotolla.
Jaana Kuuvan mukaan nykyisillä eväillä velkaantumiseen ei saada helpotusta. Tilanne on kuitenkin ristiriitainen, sillä investoinneilla puolestaan voidaan hoitaa työllisyyttä.
Kotkan kaupungin lainamäärä oli elokuun lopussa 209,6 miljoonaa euroa, joka on 3832 euroa jokaista kotkalaista kohti.
Jaana Kuuvan mielessä on aito huoli siitä, miten kaupungin talous saadaan tasapainotettua. Paitsi odotettavissa oleva 12 miljoonan euron tappio Kotkan taloutta rasittavat myös noin 5,6 miljoonan euron alijäämät menneiltä vuosilta.
Tilanne Kotkassa on monia vertailukuntia hankalampi, sillä niissä taantumaa vastaan voidaan taistella kassaan kertyneiden ylijäämien turvin.
Kun Kotkan alijäämä tämän vuoden jälkeen nousee lähelle 18 miljoonaa euroa, suora analogia veroprosenttiin tarkoittaisi veriäyrin korotusta 2,25 prosentilla. Ja silläkin vasta kuitattaisiin kertyneet miinukset eikä muuta väljyyttä jäisi lainkaan.
Kuuvan mukaan kaupungin tulonäkymiä valvotaan nyt viimeiseen saakka ennen talousarvion laatimista. Alkaako valoa näkyä vai mennäänkö vielä rankasti alaspäin? Kukaan ei ole vielä rohjennut esittää valistunutta arviota siitä, milloin taantuma hellittää, mutta sen vaikutukset kuntatalouteen näkyvät ainakin pari vuotta.
Kuuva kehottaa pitämään pään kylmänä. Nyt ei pitäisi puhua vain budjettivuodesta 2010 vaan nähdä kauemmaksi tuleviin vuosiin ja mahdollisuuksiin, mitä siellä on.
lähde kymen sanomat:
1 / Valtion viranomaisille lähetetyssä sähköpostiviestissä henkilö uhkaa nimeltä mainitsematonta kaupungintalon työntekijää.
2 / . Kaupunginjohtaja Henry Lindelöfin mukaan viesti sisältää selvän tappouhkauksen.
3 / Lindelöfin mukaan viestissä puhutaan nimenomaan tappamisesta.
4 / Viestin lähettäjän henkilöllisyys on tiedossa ja poliisi on häntä myös kuulustellut.
5 / Kaupunginjohtaja Henry Lindelöf kertoi uhkauksesta kaupunginhallitukselle maanantaina. Kaupungin tietoon uhkausviesti tuli poliisilta viime perjantaina, mutta se oli lähetetty jo 7.9.
lainaus: semin kirjoituksesta:
Tarkkana tietysti pitää olla mutta asiat valmistellaan aina niin huolella ettei niitä tarvitse muutella jälkikäteen.
jos tuolla tavalla ajatellaan,niin silloin jos joudutaan jotain muuttamaan niin ovatko kenties tekijät huomanneet virheensä ?? ja yrittävät korjata tekemäänsä virhettä.
vai mistähän lie johtuu kun kaupunki esittää kokouslistaansa netissä,jossa on pykäliä joita käsitellään, ja lopuksi maininta ( ei muita asioita ) mutta toisaalle olevissa papereissa samaisessa kokouksessa olisikin käsitelty kyseisiä pykäliä,joita ei ole mainittu listassa.
siis kaksi eri paperia samaisesta asiasta,vai onko sittenkin kotkan kaupungin tavan mukainen normaali käytäntö??
Uskon ennemmin Kerviseen kuin sinun juttuihisi, jossain tässä ketjussa oli Kervisen kirjoitus kyseisestä pykälästä, ja jos on sama, on varma että häikkää on, älä yritä peitellä mitään, uskon todellakin sata kertaa enemmän Kervisen esittämää kuin sun tai Merivirran!
Mä tiedän, ei tarvitse epäillä yhtään mitä Kervinen asiasta lausunnu!
Se kuka muuta väittää, ei tiedä totuutta!
Älä viitsi Semi!
Menehän Semi lukemaan se esityslistateksti vielä uudestaan !
Saako palkkion?
En oikein saanut kiini mitä tarkoitist mutta joskus on salaiseksiluokiteltuja asioita joita ei nettiversiossa näy ja tosiaan paljon tulee uusia asioita pöytäjakeluna millä on kiire saada päätökseen. Ja kyllä ne sitten on julkisia kaikille pöytäkirja on tarkastettu. Tietysti ei mitään isoja juttuja voi tuoda pöytäjakeluna kun niihin ei ehdi valmistautua mutta ainahan voi pyytää asian jättämistä pöydälle.
ei se niin kaukana ole, sinä vedät kun virkamiehet käskee. näin se menee ja näin ole itsekin sanonut, "en voi asialle muuta, kun virkamiehet sanoo niin tottahan se on" tapaus Kervinen.
johan korahti taas korvaan, vai niin huolella valmistetaan että ei tarvi niihin enää puuttua?! juuri kirjoitit että et ole herrapulkassa ja vastasin että, sinä vedät kun virkamies käskee. olet aivoton, kännissä uhoava pikkunilkki. joka on nuolemalla päässyt varsin pitkälle, olet puhunut itsesi pussiin niin monesti ja muistan kyllä mitä kirjoittelit herra Kervisen asiasta ja millä puolustelit itseäsi ja kantaasi. Kaikkihan oli mennyt oikein ja mitään salattavaa ei ollut, kun sulle virkamiehet niin sanoi. Tätä mantraa toitotit, ja mitenkäs lopulta alkoi käymään nyt kun tuomarit otti lusikan käteen ja julisti asiakirjan julkiseksi "musta lista" sinun mukaan sellaista ei ollut, vaikka hyvin tiesit että on.
sanotko pöytäjakeluksi niitä kohtia mitkä puuttuu numerojärjestyksestä. eli pykälä 321, 326 esimerkkinä missä on 322,324,325? onko nämä niille pöytäjakeluille varattuja tyhjiä paikkoja?
kiire saada päätökseen, eli Kervisen jutut oliko niissä kiire saada päätökseen vai tarkoituksenmukainen piilottelu, entäs kiperät kantelut niiden kohdalla lista lyö tyhjää puuttuu numeroita mutta toisessa listassa lukeekin pykälän kohdalla itse asia. Nämä on sitten kiireellisiä ja pöytäjakeluita vai?
Kuinkas monta asiaa on jääny pöydälle, ja kuinka monta on mennyt virkamiesten esityksen mukaan?
Miksi et vastaa asiaan asiana vaan kierrät ja kaarrat ja selittelet. nyt vaaditaan vastauksia ja suoria näihin yllä oleviin seikkoihin. jos et pysty sanomaan suoraan ja lyhyesti, vaikene mielummin kun alkaisit selittelee sotkien lumenluonnin ja lumiukkojen tekoa tähän.
Onko Semi ollunna luottomies työpaikallansa vai mikä, mutta eipä näytä kiinnostavan muut kuin vääristelyt!
kyllä sä olet kova selitteleen vaikka verekseltään kiinni !
Tajutaan! Shittiä vastaan taisteltava!
Semi Lommin luotto on alakantissa ollut jo pidemmän aikaa, kuka uskoo miestä joka Tiusasen kanssa samassa pulkassa?
Ihan hyvä määrä ja luottoa löytyy älä pelkää. Ja jos luulet pystyväsi tekemään asiat paremmin niin ei muuta kuin ehdolle seuraavissa vaaleissa ni sit ehkä pääset toteuttamaan itseäsi.
voihan se olla että putoat seuraavassa kierroksessa, mikä olisi suotavaakin, olet niin läpikiero ja virkamiesten pelinappula että sinusta tulee uusi "lindelöf" aivopesty sinut on kuitenkin.
valtuutettumme sanontaa "virkamiehet hoitavat asiansa juuri lakien ja asetusten mukaan". Uskomme että puolueeton tutkinta näissä asioissa on vas-valtuutettujemme hallussa. Sen sijaan mitä tulee kansalaisiin, tiedämme isä aurinkoisen tavoin, että syyttömiä kansalaisia ei ole, on vain huonosti tutkittuja ja lepsusti kuulusteltuja. On luottoa,
Semi mainostaa äänimääräänsä, mutta Merillalla kaksi kertaa suurempi luku, eikä mainosta sillä' itseään, vaan toimii rehellisesti sen mukaan mitä äänestäjille luvannut.
Vassareilta puuttuu rehellisyyskäsite kokonaan!